Ciekawostki Historyczne

Podczas wojny domowej w Cejlonie przeciwko siłom rządowym stanęły Tamilskie Tygrysy – organizacja terrorystyczna werbująca nawet nastoletnie dziewczynki.

Wojna domowa w Cejlonie (dzisiejszej Sri Lance) trwała ponad 20 lat i jest określana jako dotkliwa porażka Organizacji Narodów Zjednoczonych. Najpiękniejsze plaże na wyspie skrywają pod piaskiem tysiące ciał ofiar konfliktu. Po jednej stronie stały Tamilskie Tygrysy – brutalna organizacja terrorystyczna werbująca nawet nastolatki. Po drugiej – rząd dopuszczający się licznych zbrodni wojennych, w tym ludobójstwa.

Pogromy Tamilów

Jeszcze zanim doszło do otwartej wojny, sytuacja w Cejlonie dosłownie wisiała na włosku. Konflikty pomiędzy dwiema najliczniejszymi grupami etnicznymi – Syngalezami i Tamilami – rozpoczęły się tuż po uzyskaniu niepodległości przez byłą brytyjską kolonię. Dzieliło ich dosłownie wszystko. Pierwsi skupieni byli na południu kraju, drudzy na północy. Ich języki opierały się na innych alfabetach i różniły od siebie tak bardzo, że porozumienie bez tłumacza było niemal niemożliwe. Dominującym wyznaniem wśród Syngalezów był buddyzm, wśród Tamilów – hinduizm, rzadziej chrześcijaństwo i islam.

Pomiędzy 1953 a 1983 rokiem Tamilowie padli ofiarami sześciu pogromówfot.trokilinochchi /CC BY 2.0

Pomiędzy 1953 a 1983 rokiem Tamilowie padli ofiarami sześciu pogromów

Syngaleska większość szybko zyskała przewagę w rządzie, a wkrótce całkowicie go zdominowała. Wiązało się to ze stopniowym ograniczaniem praw Tamilów – ich język nie obowiązywał w urzędach. Premier Solomon Bandaranaike, a także Sirimavo Bandaranaike, która przejęła po nim urząd, dążyli do pełnej nacjonalizacji kraju. Upaństwowione zostały nawet kościelne szkoły. Z czasem zaczęły się coraz silniejsze prześladowania. Pomiędzy 1953 a 1983 rokiem Tamilowie padli ofiarami sześciu pogromów, na które ówczesna władza dawała przyzwolenie.

Ostatni z nich, tzw. „Czarny Lipiec”, mógł kosztować życie nawet 3 tysięcy osób. W Kolombo, ówczesnej stolicy kraju, tłumy podburzane przez polityków i państwowe służby wybiły zamieszkującą miasto mniejszość. Do przemocy nawoływali również mnisi. Sri Lanka to jeden z nielicznych krajów świata, w których buddyzm przybrał krwawą, brutalną formę. W 1976 roku Tamilowie powołali do życia organizację zbrojną, a „Czarny Lipiec” rozpoczął otwartą wojnę z rządem.

Czytaj też: Szakal atakuje. To był jeden z najgroźniejszych terrorystów XX wieku

Zobacz również:

Tygrysy Wyzwolenia Tamilskiego Ilamu

Pomimo znacznej dysproporcji między siłami rządowymi a Tygrysami, organizacja podjęła zbrojną próbę stworzenia niepodległego państwa Ilam. Część terenów, które nowy kraj miałby obejmować, faktycznie udało się podbić. W zasadzie funkcjonowały one jak odrębny kraj. Ziemie przejęte przez Tamilskie Tygrysy miały własny rząd, armię, sądy i system edukacyjny. Wkrótce zaczęła tam nawet nadawać stacja radiowa Głos Tygrysów i Narodowa Telewizja Tamilskiego Ilamu.

Szacuje się, że dobrze uzbrojonych żołnierzy było od 8 do 10 tysięcy.fot.Ulflarsen/CC BY-SA 3.0

Szacuje się, że dobrze uzbrojonych żołnierzy było od 8 do 10 tysięcy.

Nie wiadomo, ile osób należało do Tygrysów. Szacuje się, że dobrze uzbrojonych żołnierzy było od 8 do 10 tysięcy. Kto ich finansował? Organizację wspierały mniejszości tamilskie z innych krajów, rozsiane po Azji, Ameryce Północnej i Europie. Poza tym w połowie lat 80. zaczęło się pojawiać coraz więcej sygnałów o przemytniczej działalności grupy. Wkrótce oficjalnie została ona uznana za terrorystyczną, a część jej członków – aresztowana.

Miało to dramatyczne konsekwencje. Po fali zatrzymań w szeregach Tygrysów brakowało żołnierzy. Organizacja rekrutowała więc kobiety, z czasem coraz młodsze. Bynajmniej nie była to rekrutacja dobrowolna. W ostatnich fazach konfliktu  armia” niemal w połowie składała się z nastolatek. Dzieci były porywane z domów i miejsc publicznych, dochodziło do pobić i podpaleń. Vetrichelvi, zajmująca się szkoleniem i indoktrynacją rekrutów, została Tygrysicą w wieku 17 lat. Organizacja Amnesty International wspominała jednak nawet o czternastolatkach.

Początkowo kobiety i młodociani byli głównie sanitariuszami. Z czasem zasilali już wszystkie oddziały. Nawet piechotę i grupę Czarnych Tygrysów, odpowiadającą za zamachy samobójcze.

Czytaj też: Kim był pierwszy polski terrorysta?

Koniec wojny

Pierwsza dekada XXI wieku skończyła trwający 26 lat konflikt zbrojny. Po wycofaniu się ONZ z wyspy, lankijska armia rozpoczęła ofensywę przeciwko organizacji terrorystycznej. Separatystyczne dążenia Tygrysów rząd uciął regularnymi działaniami wojennymi. Podczas bitew o kolejne miasta zginęły tysiące cywili, a obrona Tamilów stawała się coraz bardziej rozpaczliwa. Ostatnie działania w 2009 roku stanowiły głównie zamachy samobójcze.

Tygrysy Wyzwolenia Tamilskiego Ilamu złożyły broń 17 maja 2009 roku i dzień później konflikt uznano za zakończony. Wojna pochłonęła łącznie około 90 tysięcy ofiar. W wyborach prezydenckich zwyciężył popierany przez Syngalezów Mahinda Rajapaksa. Jego konkurent, Sarath Fonseka, niedługo później został oskarżony przez rząd o wyjawienie tajnych informacji wojskowych.

Dziewczynki, które zostały terrorystkami. Stanowiły prawie połowę tamilskiej armiifot.marietta amarcord italy /CC BY 2.0

Dziewczynki, które zostały terrorystkami. Stanowiły prawie połowę tamilskiej armii

To jednak nie skończyło tragedii na Cejlonie. W 2011 roku ONZ wydała raport, w którym oskarżyła lankijski rząd o zbrodnię przeciwko ludzkości. Według dokumentu armia rozstrzeliwała jeńców i gwałciła kobiety, celowo ostrzeliwała i wysadzała szpitale oraz budynki ONZ i Czerwonego Krzyża. W efekcie wojsko miało zabić nawet 40 tysięcy cywili. Władze kraju odrzuciły raport jako stronniczy i fałszywy.

Niespełna dwa miesiące później pojawiły się kolejne tragiczne doniesienia. Według opublikowanych wówczas nagrań, lankijska armia dokonywała gwałtów i masowych egzekucji na pojmanych Tamilach. Zdjęcia ukazywały zwłoki cywili (w tym dzieci) na plażach. Materiały te, zgodnie ze stanowiskiem prezydenta Rajapaksa, zostały sfabrykowane, by oczernić rząd. Sarath Fonseka trafiła na trzy lata do więzienia za stwierdzenie, że mordowanie poddających się Tamilów było oficjalnym rozkazem.

Źródła:

 1. Blizny (2020), reż. Zwiefka A.
 2. Harrison F., Tamil Tigers appeal over shrine [w:] news.bbc.co.uk [dostęp: 26.11.2021].
 3. Manogaran C., The untold story of the ancient Tamils of Sri Lanka, Ćennaj 2000.
 4. McConnell D., The Tamil people’s right to self-determination  [w:] “ Cambridge Review of International Affairs” 21(1).
 5. Sri Lanka: Tamilskie Tygrysy napadają rodziny by rekrutować dzieci-żołnierzy [w:] amnesty.org.pl [dostęp: 26.11.2021].

KOMENTARZE (4)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemko z Sianowa

„w Cejlonie”
Otóż, nie!
Wydarzenia opisane w artykule nastąpiły w Sri Lance jako państwie albo na Cejlonie, jeśli mówimy o nazwie geograficznej wyspy.

  Gabi

  Do lat 70. Cejlon jest jednocześnie nazwą wyspy i państwa

JNR

Siedemnastolatki to tak średnio „dziewczynki”. Mi słowo „dziewczynka” kojarzy się z kilkulatką, a nie z niemal (w metryce) dorosłą kobietą.

  Holdmybeerandwatch

  W pełni się zgadzam, nawet 14latki ciężko nazwać dziewczynką, poprawniej brzmi nastolatka. Ale o ile bardziej chwytliwy jest tytuł z określeniem ofiar mianem dzieci.

Zobacz również

Zimna wojna

„Mężczyzna wykopał sobie grób. Potem oprawca wbił wojskowy nóż w jego gardło”. Partyzanci Contras mordowali, torturowali i gwałcili za pieniądze od CIA

USA od zawsze miały imperialne ambicje. W Nikaragui Amerykanie posunęli się do zorganizowania partyzantki, która atakowała szpitale i szkoły.

14 października 2022 | Autorzy: Michał Piorun

Zimna wojna

Najbardziej okrutni partyzanci Ameryki Łacińskiej – historia Świetlistego Szlaku

Wywołali wojnę domową, w której zginęło 70 000 ludzi. Zabijali, torturowali i podkładali bomby w imię rewolucji. Mowa partyzantach ze Świetlistego Szlaku.

2 lipca 2022 | Autorzy: Michał Piorun

Starożytność

Czysta groza i zapowiedź rychłej śmierci. Najprzeraźliwsze okrzyki wojenne w historii

„Każdy żołnierz Unii, który słyszał okrzyk bojowy Konfederacji, znany jako rebel yell, i powiedział, że się go nie przestraszył, prawdopodobnie nigdy go nie słyszał” –...

6 lipca 2021 | Autorzy: Piotr Dróżdż

Zimna wojna

Szakal atakuje. To był jeden z najgroźniejszych terrorystów XX wieku

21 grudnia 1975 roku miał miejsce jeden z największych zamachów terrorystycznych w tamtym czasie. Grupa Carlosa, który do historii przeszedł jako Szakal, porwała ministrów biorących...

21 grudnia 2020 | Autorzy: Andrzej Brzeziecki

XIX wiek

Zabić cara! Pierwszy polski terrorysta

1 marca 1881 roku Rosją wstrząsnęła wiadomość o śmierci Aleksandra II. W samym sercu Petersburga, przy Kanale Katarzyny, w monarchę rzucił bombę Polak Ignacy Hryniewiecki,...

9 grudnia 2020 | Autorzy: Violetta Wiernicka

Historia najnowsza

Dlaczego wywiad Izraela jest najlepszy? Tak działa Mosad…

Były szef Mosadu – Szawit Sabataj – po przejściu na szpiegowską „emeryturę” zdradził wiele tajemnic owianej legendą agencji, którą kierował. Skąd biorą się doniesienia o...

29 września 2020 | Autorzy: Szymon Mazur

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.