Ciekawostki Historyczne

Odwieczny problem zawieszania papieru toaletowego rozwiązany...

Temat sposobu ułożenia papieru toaletowego na uchwycie doczekał się nawet naukowych analiz, z których wynika, iż powieszenie go tak, by rozwijał się od góry, jest bardziej higieniczne (zmniejsza ryzyko pozostawienia na nim bakterii) oraz praktyczniejsze (łatwiej znaleźć koniec). Z kolei zwolennicy metody „oddolnej” argumentują, iż ich sposób wygląda lepiej i utrudnia zwierzakom domowym lub dzieciom zabawę i rozwijanie rolki. Dyskusja na temat tego, jak umieszczać na uchwycie papier toaletowy (tak, by rozwijał się od dołu czy od góry), choć pozornie błaha, od lat dzieli internautów. Patent autorstwa Setha Wheelera z 1891 roku rozwiewa jednak wszelkie wątpliwości w tej kwestii.

W 1891 roku Seth Wheeler, wynalazca papieru toaletowego z perforacją ułatwiającą odrywanie poszczególnych listków, zilustrował swój wniosek patentowy rycinami rolki umieszczonej tak, by rozwijała się od góry. W bazie danych patentów znajduje się również szereg innych diagramów ukazujących właśnie taki sposób zawieszenia papieru.

Technologia Wheelera miała ograniczyć marnowanie cennego wówczas produktu. Jak argumentował we wniosku sam wynalazca: „Od czasu pojawienia się papieru toaletowego w formie rolek powstało wiele urządzeń mających ograniczyć marnotrawstwo, jednak były one skomplikowane i dotyczyły raczej uchwytów, które miały zapobiegać samoistnemu rozwijaniu się rolek, niż samego papieru. Tymczasem mój papier (w listkach – przyp. red.) może być stosowany na jakimkolwiek uchwycie”,

Źródło: Megan Willet, This 128-Year-Old Patent Reveals The Proper Way to Hang Toilet Paper, Science Alert (dostęp: 19.04.2019).

Czytaj także: Sześć największych odkryć i wynalazków Nikoli Tesli. Czy znałeś je wszystkie?

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ms

A ja rozwijam w ręku , bo rolka stoi na parapecie… Przeczytałem artykuł w WC, na siedząco.

Zobacz również

XIX wiek

Zdeformowana nastolatka zrobiła zawrotną karierę cyrkową...

Do historii przeszła jako dziwadło. Ella Harper, znana jako Dziewczyna Wielbłąd, zrobiła zawrotną karierę cyrkową. Jednak jej życie było naznaczone tragedią.

22 stycznia 2022 | Autorzy: Anna Baron-Jaworska

XIX wiek

Szalony Koń, Geronimo i Siedzący Byk...

Szalony Koń, Geronimo i Siedzący Byk to legendy Dzikiego Zachodu. Są inspiracją dla większości westernów. Dlaczego akurat ci Indianie stali się tak popularni?

21 stycznia 2022 | Autorzy: Patryk Chodyniecki

XIX wiek

Drewniane kolosy niczym duchy sunęły po...

Odnalezione w 2014 roku przez uczestników spływu kajakowego rzeką Wietługą szczątki okazały się fragmentami ogromnej bieliany – dawnego symbolu Wołgi.

20 stycznia 2022 | Autorzy: Piotr Dróżdż

XIX wiek

Niespełniona miłość, depresja oraz samobójcza śmierć?...

„Ania z Zielonego Wzgórza” jest znana na całym świecie. Mało kto wie, że pisanie było dla jej autorki ucieczką od depresji, która doprowadziła ją do...

19 stycznia 2022 | Autorzy: Anna Baron-Jaworska

Nowożytność

Sensacyjny donos: Leonardo da Vinci był...

W 1476 roku Leonardo da Vinci został oskarżony o homoseksualizm. Czy w sensacyjnym donosie tkwi ziarno prawdy? Kto miał być jego kochankiem?

18 stycznia 2022 | Autorzy: Christopher Macht

Dwudziestolecie międzywojenne

„Polowanie” na Erhardta. Jak Polacy zdobyli...

Był jedną z wizytówek powstania wielkopolskiego. Stanowił obok pociągów pancernych jedyną pancerną siłę Polaków. Ehrhardt M17 – pancernik z pułku Wilhelma.

17 stycznia 2022 | Autorzy: Grzegorz Okoński

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.