Ciekawostki Historyczne

Odwieczny problem zawieszania papieru toaletowego rozwiązany...

Temat sposobu ułożenia papieru toaletowego na uchwycie doczekał się nawet naukowych analiz, z których wynika, iż powieszenie go tak, by rozwijał się od góry, jest bardziej higieniczne (zmniejsza ryzyko pozostawienia na nim bakterii) oraz praktyczniejsze (łatwiej znaleźć koniec). Z kolei zwolennicy metody „oddolnej” argumentują, iż ich sposób wygląda lepiej i utrudnia zwierzakom domowym lub dzieciom zabawę i rozwijanie rolki. Dyskusja na temat tego, jak umieszczać na uchwycie papier toaletowy (tak, by rozwijał się od dołu czy od góry), choć pozornie błaha, od lat dzieli internautów. Patent autorstwa Setha Wheelera z 1891 roku rozwiewa jednak wszelkie wątpliwości w tej kwestii.

W 1891 roku Seth Wheeler, wynalazca papieru toaletowego z perforacją ułatwiającą odrywanie poszczególnych listków, zilustrował swój wniosek patentowy rycinami rolki umieszczonej tak, by rozwijała się od góry. W bazie danych patentów znajduje się również szereg innych diagramów ukazujących właśnie taki sposób zawieszenia papieru.

Technologia Wheelera miała ograniczyć marnowanie cennego wówczas produktu. Jak argumentował we wniosku sam wynalazca: „Od czasu pojawienia się papieru toaletowego w formie rolek powstało wiele urządzeń mających ograniczyć marnotrawstwo, jednak były one skomplikowane i dotyczyły raczej uchwytów, które miały zapobiegać samoistnemu rozwijaniu się rolek, niż samego papieru. Tymczasem mój papier (w listkach – przyp. red.) może być stosowany na jakimkolwiek uchwycie”,

Źródło: Megan Willet, This 128-Year-Old Patent Reveals The Proper Way to Hang Toilet Paper, Science Alert (dostęp: 19.04.2019).

Czytaj także: Sześć największych odkryć i wynalazków Nikoli Tesli. Czy znałeś je wszystkie?

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ms

A ja rozwijam w ręku , bo rolka stoi na parapecie… Przeczytałem artykuł w WC, na siedząco.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.