Ciekawostki Historyczne

Królewskie małżeństwa miały najczęściej charakter polityczny i parom nie zawsze udawało się osiągnąć sukces na polu miłości czy pożycia. Liczyły się efekty, czyli potomstwo...

W kategorii liczebności spłodzonych dzieci paru polskich królów konkuruje, osiągając dwucyfrowe wartości. Którzy władcy mieli na tyle dobre zdrowie, szczęście, urok osobisty i… wyjątkowo odporne partnerki?

Kazimierz Jagiellończyk i Elżbieta Rakuszanka doczekali się kilkunastu dziecifot.domena publiczna

Kazimierz Jagiellończyk i Elżbieta Rakuszanka doczekali się kilkunastu dzieci

Trzeba przy tym pamiętać, że w przypadku niektórych królów określenie prawdziwej liczby poczętych dzieci jest trudne, więc podawane liczby stanowią jedynie wartość przybliżoną.

Kazimierz Płodny

Kazimierz Jagiellończyk i Elżbieta Rakuszanka byli parą z gatunku najczęstszych na szczycie: dobraną ze względów politycznych. Pobrali się w 1454 roku, tuż przed wybuchem wojny trzynastoletniej. W tym momencie król miał 27 lat, a jego królowa – 17.

Elżbieta, zdaniem historyków, nie była urodziwą niewiastą. Na jej portretach widzimy kobietę o nalanej twarzy i wąskich ustach. Plotka głosi, że Jagiellończyk zobaczywszy ją po raz pierwszy, przerażony uciekł do swojej komnaty. Cóż, najwyraźniej wkrótce odkrył bardziej nieoczywistą stronę wdzięków córki Albrechta II Habsburga…

Elżbieta Rakuszanka nazywana jest także matką królów

Elżbieta Rakuszanka nazywana jest także matką królów. Fot. domena publiczna

Małżeństwo przeżyło wspólnie aż 38 lat, w ciągu których Elżbieta urodziła aż trzynaścioro dzieci! Pierwsze z nich przyszło na świat już w 1455 roku, a ostatniego potomka królowa wydała na świat w 1482 roku, czyli 28 lat później. Nie bez powodu Elżbietę okrzyknięto „matką królów”.

„Kazimierz prawie zawsze podróżował z królową i dziećmi” – czytamy w „Władcach Polski” Mirosława Maciorowskiego i Beaty Maciejewskiej – „[…] To pokazuje relacje między nimi: żona, córki i synowie przebywali niemal zawsze z nim. Kazimierz był władcą monogamicznym, w źródłach nie ma śladów jego spektakularnych romansów”.

Czegoś podobnego w żadnym wypadku nie da się powiedzieć o kolejnym z płodnych królów…

Zobacz również:

August Mocny w lędźwiach

August II Mocny Sas łamał nie tylko podkowy. Jak się okazuje, był niestrudzonym łamaczem kobiecych serc, choć oficjalnie… miał tylko jednego potomka, Augusta III Sasa Wettyna, z żoną Krystyną Eberhardyną Hohenzollern.

August II Sas słynął bowiem z niezwykłego temperamentu seksualnego, przez jego elektorsko-królewskie łoża przewijały się nie tylko księżne, hrabiny, mieszczanki, a nawet zwyczajne plebejki. Niektórzy współcześni złośliwie podkreślali, ze nieokiełznany temperament Augusta II przyczynił się do wzrostu ludności w Dreźnie i Warszawie

– pisze Janusz Kubicki w artykule na łamach Ginekologii Praktycznej. Do takiego wizerunku pasuje jego porywczy temperament, a jednocześnie szacunek jakim darzyło go otoczenie.

August II Mocny doczekał się wielu nieoficjalnych potomków

Nicolas de Largillière, Portret Augusta II Mocnego z około 1714-1715 roku / domena publiczna 

Ale czy na pewno plotki na temat jego nieopanowanej chuci były prawdziwe?

Niektóre opracowania, a przede wszystkim książki popularne pokazują go jako człowieka, który nic innego nie robił, tylko uganiał się za kobietami, i to z różnych stanów. Miał mieć kilkadziesiąt kochanek i ok. 300 nieślubnych dzieci. Ale w rzeczywistości nie miał wiele czasu na takie zabawy, bo dużo pracował

– opowiadał dr Andrzej K. Link-Lenczowski na stronach „Władców Polski”. Jeśliby jednak choć połowa przypisywanych mu potomków faktycznie została poczęta, to wciąż August Mocny pozostanie mocnym – kandydatem na najbardziej płodnego króla Polski.

Niezależnie od tego, ile jest prawdy w liczbie „około 300 potomków”, wiemy dziś na pewno, że August miał wiele kochanek i nie musiał się z nimi specjalnie kryć. Były wśród nich Aurora von Königsmarck, z którą spłodził Maurycego Saskiego, Anna Aloisia – hrabina Esterle, Urszula Katarzyna von Altenbockum, Henrietta Renard… i wiele innych.

Podobno król bardzo cenił sobie orientalną piękność imieniem Fatima, zdaniem historyków pochodzenia tureckiego lub czerkieskiego. Ta urodziła mu dwójkę dzieci.

Łącznie, „oficjalnie” August przyznawał się jedynie do ośmiorga dzieci.

Zygmunt i dwie siostry

Do króla Zygmunta III Wazy pewien anonimowy autor pisał: „Wiele panien zgubieło swej czystości, dogadzając za wziątek twej chciwej lubości!”. Mimo stosunkowo udanych związków małżeńskich, najpierw z Anną Habsburżanką, a później z Konstancją Habsburżanką, przypisywano mu liczne romanse.

Co ciekawe, śmierć drugiej małżonki uznaje się za „początek końca” króla. Ta miała go bardzo dotknąć, a etykieta „kobieciarza” była zwyczajnie pozostałością po latach sprzed pierwszego ślubu.

Zygmunt III Waza poślubił... siostry

Zygmunt III Waza poślubił… siostry. Obraz autorstwa Pietera Soutmana / domena publiczna

Zygmunt III Waza spłodził z pierwszą żoną pięcioro dzieci, z czego trójka zmarła jeszcze w okresie niemowlęcym. Anna była schorowana i nie wytrzymała ostatniego porodu – sprowadzony z Wenecji Jan Chrzciciel Gemnua przeprowadził na martwej już królowej cesarskie cięcie. Niestety, noworodek zmarł w ciągu kolejnych minut.

Druga żona Wazy urodziła aż siedmioro dzieci, ale również ci potomkowie nie przeżywali długo.
Z obu związków dorosłości dotrwali Jak Kazimierz, późniejszy król Polski, a także Jan Albert, biskup krakowski oraz Karol Ferdynand, biskup płocki.

Kazimierz bez syna

Król Kazimierz III Wielki miał cztery żony i piątkę dzieci – same dziewczynki. Czy to z powodów pragmatycznych (chęci posiadania męskiego potomka) czy też czysto hedonistycznych, nie ustawał w staraniach, próbując sił również w nieprawym łożu.

Lubił zabawę.

[…] gdy w 1341 r. pojechał do Pragi żenić się z córką Jana Luksemburskiego, a narzeczona zmarła, to prowadząc dalsze negocjacje małżeńskie, przez trzy miesiące ostro balował nad Wełtawą, i to na własny koszt

– czytamy w „Władcach Polski”. Podsunięto mu wówczas drugą żonę (po zmarłej Annie-Aldonie, która urodziła dwie pierwsze córki Kazimierza), Adelajdę. Para nie doczekała się dzieci, i z tego powodu król odsunął od siebie królową i rozpoczął kolejny hulaszczy ciąg, podczas którego miał ponoć szaleć z licznymi kochankami i nierządnicami.

Kazimierz Wielki u Esterki Władysław Łuszczkiewicz

Kazimierz Wielki u Esterki. Obraz autorstwa Władysława Łuszczkiewicza / domena publiczna 

W tajemnicy, będąc jeszcze mężem Adelajdy, ożenił się z kolejną kobietą – piękną Krystyną Rokiczaną. Ale i z nią długo nie zabawił – być może chcąc zachować dobre imię, a może ze względu na plotki jakoby Rokiczana była agentką Luksemburgów.

Dwóch synów – Niemierzę i Pełkę – urodziła Kazimierzowi Żydówka Esterka, kolejna urodziwa kochanka. Długosz stwierdza nawet, że przywileje Narodu Wybranego ze strony króla były właśnie jej zasługą.

By po raz kolejny wziąć ślub, król posłużył się sfałszowaną bullą papieską, co oczywiście wywołało skandal. Oficjalnie, zdaniem kościoła, nadal nie był rozwiedziony z pierwszą żoną, więc Jadwiga nie była „w pełni” uznana. Polski kościół zaakceptował jednak ten związek, z którego „niestety” urodziły się trzy dziewczynki. Kazimierz odszedł w 1370 roku, nie pozostawiając po sobie legalnego męskiego potomstwa. Zanim zmogła go choroba, adoptował wnuka, Kaźka Słupskiego i przepisał mu ziemię dobrzyńską, sieradzko-łęczycką, Bydgoszcz, Kruszwicę, Wielatowo i Wałcz.

Zdeklasowani przez Habsburga

Wprawdzie nie był władcą Polski, a królem Czech, Węgier i Słowacji, następnie królem Niemiec i w końcu Świętym Cesarzem Rzymskim, ale zdecydowanie zasługuje na honorową wzmiankę w zestawieniu płodnych osób u władzy. Jego żoną była Anna Jagiellonka, która, jak czytamy w artykule Janusza Kubickiego,

[…] urodziła Ferdynandowi aż piętnaścioro dzieci (zmarła w wieku zaledwie 44 lat, wycieńczona porodami i połogami), w myśl odwiecznej dewizy Habsburgów: „niech inni prowadzą wojny, a Ty Austrio żeń się.

Bibliografia:

  1. Kubicki, J., Płodność władców i królów polskich. Ginekologia Praktyczna 1/2009 vol.17, Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu, 2009.
  2. Stojek-Sawicka, K., Plagi królewskie. Bellona, Warszawa, 2018.
  3. Maciorowski, M., Maciejewska, B., Władcy Polski, historia na nowo opowiedziana. Wydawnictwo Agora,Warszawa, 2018.

KOMENTARZE (10)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Anka Grzybowska

Poprawcie ten tekst, bo czyta się go fatalnie. Ostatni akapit jest niedokończony i z błedami.

Alicja

Wydaje mi się, że dorosłości dożył również Wladyslaw IV Waza

    Turefu

    To fakt, az dziwne, ze tego nie napisano w artykule. Oprocz tego Zygmunt III I Konstancja mieli corke, Anne Katarzyne Konstancje. Ona tez dozyla doroslosci, wyszla za maz za Filipa Renskiego I dostala ogromny posag.

Kama

Czternaścioro dzieci miał Król Polski August III Sas i jego żona Królowa Polski Maria Józefa z dynastii Habsburgów, jedynaścioro dzieci dożyło wieku dorosłego a trójka z potomstwa zmarła w wieku dziecięcym.

Kama

Trzynaścioro dzieci mieli również Król Polski Jan III Sobieski i jego żony Królowa Polski Maria Kazimiera de La Grange d’Arquien, czwórka potomstwa dożyła wieku dorosłego niestety reszta zmarła w wieku dziecięcym. Maria Kazimiera zanim została Królowa Polski i żona Jana III Sobieskiego, z pierwszym mężem Jana Sobiepana Zamojskiego z którym miała czwórkę dzieci które zmarły w wieku dziecięcym.

Jan Sikorski

Witajcie!

Jan Sikorski

Najlepsi królowie Polski to:
Bolesław I Chrobry
Władysław I Łokietek
Kazimierz III Wielki
Władysław II Jagiełło
Kazimierz IV Jagiellończyk
Zygmunt I Stary
Stefan I Batory
Zygmunt III Waza
Jan III Sobieski.

Jan Sikorski

NAJPŁODNIEJSI KRÓLOWIE POLSKI:
Kazimierz III Wielki
Kazimierz IV Jagiellończyk
Zygmunt III Waza
August II Mocny

blee

„Wprawdzie nie był władcą Polski, a królem Czech, Węgier i Słowacji”

królem Słowacji ?! litości.
co najwyżej Chorwacji, bo ówczesna Słowacja to po prostu Górne Węgry.

Witasz

Tak wogóle płodnym królem był też Zygmunt I Stary , który miał 3 nieślubnych dzieci z Katarzyną Telniczanką , 2 z Barbarą Zapolyą i 6 z Boną Sforzą co prawda Olbracht Jagiellończyk umarł po urodzeniu ale i tak się liczy

Zobacz również

Nowożytność

Erotoman i entuzjasta czarnej magii. Czy ten polski król był wyznawcą szatana?

Ostatni Jagiellon na polskim tronie miał dwie pasje: kobiety i wiedzę tajemną. I skutecznie je łączył. Czy Zygmunt August faktycznie uprawiał okultyzm?

2 listopada 2022 | Autorzy: Marcin Moneta

Średniowiecze

Czy to się w ogóle mogło udać? Narodziny i śmierć demokracji szlacheckiej w Polsce

30 maja 1505 roku sejm radomski uchwalił konstytucję nihil novi. Tego dnia ustrój w Polsce zaczął się zmieniać z oligarchii w monarchię parlamentarną.

6 października 2022 | Autorzy: Maria Procner

Nowożytność

Hieny cmentarne przyszły, kiedy Zygmunt August jeszcze umierał...

Wielu władców umarło z godnością. Zygmunt August nie należał do ich grona. Konał toczony chorobą, ogarnięty obsesją posiadania syna i ograbiony na łożu śmierci.

15 sierpnia 2022 | Autorzy: Herbert Gnaś

Nowożytność

Nawet 150 osób asystowało przy porodzie na europejskich dworach. Publiczne porody były normą w epoce nowożytnej

Monarchinie i księżniczki były pozbawione prywatności podczas jednej z najbardziej intymnych czynności – wydania na świat swojego dziecka. Narodziny dziedzica lub dziedziczki były sprawą wagi...

13 września 2020 | Autorzy: Violetta Wiernicka

Nowożytność

Śmierć Barbary Radziwiłłówny – przykra choroba, zamach czy… klątwa?

Słynna druga żona Zygmunta II Augusta jest bez wątpienia postacią budzącą kontrowersje. Czy naprawdę była tak piękna, jak się o niej mówi? Czy była rozwiązła...

23 lipca 2020 | Autorzy: Michał Procner

Nowożytność

Najbardziej wpływowe królewskie kochanki – to one trzęsły europejskimi dworami

W czasach, gdy Europą rządzili królowie i cesarze, młode arystokratki marzyły, by zostać kochankami monarchów. Była to rola bardziej prestiżowa niż zostanie prawowitą małżonką. Oto...

30 czerwca 2020 | Autorzy: Violetta Wiernicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.