Ciekawostki Historyczne

Znakomita i śmiała powieść,a przy tym przejmujące moralne przypomnienie niebezpieczeństw, którym wciąż stawiamy czoło.

Benito Mussolini – były przywódca doby faszyzmu, który bardziej niż ktokolwiek inny naznaczył krwią nowożytną historię Włoch.

Scurati patrzy na niego z fascynacją, ale i przerażeniem, ma też świadomość, że warunki, które umożliwiły przedwojennemu hegemonowi dojście do władzy, wciąż istnieją. Autor, opowiadając o faszyzmie „od środka”, budzi w społeczeństwie fakty, które usunięto już ze zbiorowej pamięci. Książka stanowi monumentalny opis sześcioletniej drogi Mussoliniego do objęcia władzy.

Jest jak dzikie zwierzę – potrafi przeczuć, jakie czasy nadchodzą. Nieprzeciętna intuicja podsuwa mu obraz Italii wyczerpanej, zmęczonej rządzącą kastą, demokracją w stanie agonii, polityką zachowawczą i nieskuteczną. Gromadzi wokół siebie degeneratów, podpalaczy i zwykłych bandziorów, a także ludzi przyzwoitych, lecz łatwowiernych, podatnych na manipulację i zdolnych do okrucieństwa. W raporcie Służb Bezpieczeństwa Wewnętrznego z 1919 roku określono go jako człowieka inteligentnego, odważnego i niepospolicie ambitnego, ale także impulsywnego i targanego emocjami; wspomniano też o jego silnej – pomimo przewlekłego syfilisu – budowie fizycznej, o skłonności do wzruszeń oraz łatwości, z jaką zyskiwał sobie sympatię ludzi.

Opinie są entuzjastyczne

M. Syn stulecia to wielka powieść przed-stawiająca dawną historię w zupełnie nowy sposób. Klasyk.

„Corriere della Sera”

Scurati osiągnął w tej powieści artystyczną dojrzałość autora, który wreszcie spojrzał w oczy własnemu demonowi i odważył się nazwać go po imieniu: Mussolini, symbol naszej porażki.
„La Lettura”

Takiej powieści o faszyzmie nikt jeszcze nie napisał.

„Il Venerdì di Repubblica”

Scuratiemu udało się postawić Mussolinie-go oraz krytyków przed twardą, dobrze udokumentowaną prawdą.

„Panorama”

Prowokuje do dyskusji politycznej i rewizji stosunków między liderem a tłumem. Sądzę, że każdy powinien przeczytać tę powieść. My, historycy, możemy się od Scu-ratiego wiele nauczyć.

David Bidussa

Arcydzieło. To jedna z tych powieści, któ-rych przeznaczeniem jest trafić do kanonu literatury.

„La Provincia”

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem inspirowanym książką: Inspiracja dla Hitlera – co doprowadziło do triumfu faszyzmu we Włoszech?

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E chyba jednak nie znasz definicji faszyzmu a wypisujesz takie głupoty że głowa boli , jak nie wiesz czym jest faszyzm a wyzywasz wszystkich dookoła to nic tu po mnie .
Pozdrawiam

Zobacz również

Dwudziestolecie międzywojenne

„Szajbus” i syfilityk, który został ojcem...

Benito Mussolini ma silną budowę fizyczną, lecz cierpi na przewlekły syfilis. Tężyzna pozwala mu na intensywną pracę. Rano śpi do późna, wychodzi z domu w...

14 marca 2020 | Autorzy: Antonio Scurati

Dwudziestolecie międzywojenne

Inspiracja dla Hitlera – co doprowadziło...

W październiku 1922 roku we Włoszech doszło do przewrotu w wyniku, którego Benito Mussolini zdobył władzę i stał się przywódcą nowego, faszystowskiego kraju. W jaki...

11 marca 2020 | Autorzy: Anna Baron

Dwudziestolecie międzywojenne

Czy tunel mógł uchronić Polskę ...

W całym okresie dwudziestolecia międzywojennego Niemcy nie chcieli uznać zmian terytorialnych, dokonanych po zakończeniu I wojny światowej, nazywając decyzje Traktatu wersalskiego dyktatem wersalskim. Nie kryły...

14 grudnia 2019 | Autorzy: Stanisław Jankowiak

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.