Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

M. Syn stulecia – „antyfaszystowska lekcja historii”

Znakomita i śmiała powieść,a przy tym przejmujące moralne przypomnienie niebezpieczeństw, którym wciąż stawiamy czoło.

Benito Mussolini – były przywódca doby faszyzmu, który bardziej niż ktokolwiek inny naznaczył krwią nowożytną historię Włoch.

Scurati patrzy na niego z fascynacją, ale i przerażeniem, ma też świadomość, że warunki, które umożliwiły przedwojennemu hegemonowi dojście do władzy, wciąż istnieją. Autor, opowiadając o faszyzmie „od środka”, budzi w społeczeństwie fakty, które usunięto już ze zbiorowej pamięci. Książka stanowi monumentalny opis sześcioletniej drogi Mussoliniego do objęcia władzy.

Jest jak dzikie zwierzę – potrafi przeczuć, jakie czasy nadchodzą. Nieprzeciętna intuicja podsuwa mu obraz Italii wyczerpanej, zmęczonej rządzącą kastą, demokracją w stanie agonii, polityką zachowawczą i nieskuteczną. Gromadzi wokół siebie degeneratów, podpalaczy i zwykłych bandziorów, a także ludzi przyzwoitych, lecz łatwowiernych, podatnych na manipulację i zdolnych do okrucieństwa. W raporcie Służb Bezpieczeństwa Wewnętrznego z 1919 roku określono go jako człowieka inteligentnego, odważnego i niepospolicie ambitnego, ale także impulsywnego i targanego emocjami; wspomniano też o jego silnej – pomimo przewlekłego syfilisu – budowie fizycznej, o skłonności do wzruszeń oraz łatwości, z jaką zyskiwał sobie sympatię ludzi.

Opinie są entuzjastyczne

M. Syn stulecia to wielka powieść przed-stawiająca dawną historię w zupełnie nowy sposób. Klasyk.

„Corriere della Sera”

Scurati osiągnął w tej powieści artystyczną dojrzałość autora, który wreszcie spojrzał w oczy własnemu demonowi i odważył się nazwać go po imieniu: Mussolini, symbol naszej porażki.
„La Lettura”

Takiej powieści o faszyzmie nikt jeszcze nie napisał.

„Il Venerdì di Repubblica”

Scuratiemu udało się postawić Mussolinie-go oraz krytyków przed twardą, dobrze udokumentowaną prawdą.

„Panorama”

Prowokuje do dyskusji politycznej i rewizji stosunków między liderem a tłumem. Sądzę, że każdy powinien przeczytać tę powieść. My, historycy, możemy się od Scu-ratiego wiele nauczyć.

David Bidussa

Arcydzieło. To jedna z tych powieści, któ-rych przeznaczeniem jest trafić do kanonu literatury.

„La Provincia”

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem inspirowanym książką: Inspiracja dla Hitlera – co doprowadziło do triumfu faszyzmu we Włoszech?

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.