Ciekawostki Historyczne

Znakomita i śmiała powieść,a przy tym przejmujące moralne przypomnienie niebezpieczeństw, którym wciąż stawiamy czoło.

Benito Mussolini – były przywódca doby faszyzmu, który bardziej niż ktokolwiek inny naznaczył krwią nowożytną historię Włoch.

Scurati patrzy na niego z fascynacją, ale i przerażeniem, ma też świadomość, że warunki, które umożliwiły przedwojennemu hegemonowi dojście do władzy, wciąż istnieją. Autor, opowiadając o faszyzmie „od środka”, budzi w społeczeństwie fakty, które usunięto już ze zbiorowej pamięci. Książka stanowi monumentalny opis sześcioletniej drogi Mussoliniego do objęcia władzy.

Jest jak dzikie zwierzę – potrafi przeczuć, jakie czasy nadchodzą. Nieprzeciętna intuicja podsuwa mu obraz Italii wyczerpanej, zmęczonej rządzącą kastą, demokracją w stanie agonii, polityką zachowawczą i nieskuteczną. Gromadzi wokół siebie degeneratów, podpalaczy i zwykłych bandziorów, a także ludzi przyzwoitych, lecz łatwowiernych, podatnych na manipulację i zdolnych do okrucieństwa. W raporcie Służb Bezpieczeństwa Wewnętrznego z 1919 roku określono go jako człowieka inteligentnego, odważnego i niepospolicie ambitnego, ale także impulsywnego i targanego emocjami; wspomniano też o jego silnej – pomimo przewlekłego syfilisu – budowie fizycznej, o skłonności do wzruszeń oraz łatwości, z jaką zyskiwał sobie sympatię ludzi.

Opinie są entuzjastyczne

M. Syn stulecia to wielka powieść przed-stawiająca dawną historię w zupełnie nowy sposób. Klasyk.

„Corriere della Sera”

Scurati osiągnął w tej powieści artystyczną dojrzałość autora, który wreszcie spojrzał w oczy własnemu demonowi i odważył się nazwać go po imieniu: Mussolini, symbol naszej porażki.
„La Lettura”

Takiej powieści o faszyzmie nikt jeszcze nie napisał.

„Il Venerdì di Repubblica”

Scuratiemu udało się postawić Mussolinie-go oraz krytyków przed twardą, dobrze udokumentowaną prawdą.

„Panorama”

Prowokuje do dyskusji politycznej i rewizji stosunków między liderem a tłumem. Sądzę, że każdy powinien przeczytać tę powieść. My, historycy, możemy się od Scu-ratiego wiele nauczyć.

David Bidussa

Arcydzieło. To jedna z tych powieści, któ-rych przeznaczeniem jest trafić do kanonu literatury.

„La Provincia”

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem inspirowanym książką: Inspiracja dla Hitlera – co doprowadziło do triumfu faszyzmu we Włoszech?

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Filip

E chyba jednak nie znasz definicji faszyzmu a wypisujesz takie głupoty że głowa boli , jak nie wiesz czym jest faszyzm a wyzywasz wszystkich dookoła to nic tu po mnie .
Pozdrawiam

Zobacz również

Dwudziestolecie międzywojenne

„Szajbus” i syfilityk, który został ojcem faszyzmu. Jak przebiegała kariera Mussoliniego, zanim został dyktatorem?

Benito Mussolini ma silną budowę fizyczną, lecz cierpi na przewlekły syfilis. Tężyzna pozwala mu na intensywną pracę. Rano śpi do późna, wychodzi z domu w...

14 marca 2020 | Autorzy: Antonio Scurati

Dwudziestolecie międzywojenne

Inspiracja dla Hitlera – co doprowadziło do triumfu faszyzmu we Włoszech?

W październiku 1922 roku we Włoszech doszło do przewrotu w wyniku, którego Benito Mussolini zdobył władzę i stał się przywódcą nowego, faszystowskiego kraju. W jaki...

11 marca 2020 | Autorzy: Anna Baron-Jaworska

Dwudziestolecie międzywojenne

Czy tunel mógł uchronić Polskę przed wojną w 1939 roku?

W całym okresie dwudziestolecia międzywojennego Niemcy nie chcieli uznać zmian terytorialnych, dokonanych po zakończeniu I wojny światowej, nazywając decyzje Traktatu wersalskiego dyktatem wersalskim. Nie kryły...

14 grudnia 2019 | Autorzy: Stanisław Jankowiak

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.