Ciekawostki Historyczne
Nowożytność

Męskie początki niemęskich obcasów

W 1846 roku królowa Wiktoria wydała bal kostiumowy w XVIII­-wiecznym stylu. Żeby sprostać wyzwaniu, dworscy styliści zmuszeni byli na gwałt szukać ostatnich żyjących szewców zajmujących się wyrobem wysokich drewnianych obcasów – tak bardzo wymarła była to sztuka. W czasach popularności płaskiego obuwia nie spodziewano się zapewne, że za kilka dekad obcasy wrócą i znów na niemal 100 lat podbiją rynek obuwniczy.

Warto pamiętać, że historia obuwia rozwijała się nieco inaczej, niż toczyły się losy damskich sukni. Z wyjątkiem kilku ekstrawaganckich modeli związanych z konkretnymi klasami społecznymi czy profesjami ten sam fason buta noszono nieraz przez dekady, a długie spódnice nie zachęcały do eksperymentów w tej dziedzinie. Obuwie często było uniseksowe, nie wspominając już o braku rozróżnienia na lewą i prawą stopę, co uległo zmianie dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Krótko mówiąc – sklepy obuwnicze proponujące różnorodny asortyment to wynalazek stosunkowo niedawny.

Dlatego zerkając wstecz, zwykle nie można mówić o butach na obcasach jako o łatwo dostępnej alternatywie dla modnych butów płaskich albo jako obuwiu, które – tak jak współcześnie – kobiety zakładały na specjalne okazje.
Same początki butów na obcasie były mocno powiązane z garderobą męską. Jedna z pierwszych wzmianek dotyczyła obcasów, które powstały specjalnie dla perskich wojowników konnych i służyły do lepszego umocowania nogi w strzemieniu. Dzięki obcasom żołnierze mogli również oprzeć się na strzemionach i wstać, aby z większą efektywnością użyć broni. To praktyczne zastosowanie obcasa przeniknęło też w jakimś stopniu do Europy w postaci skórzanych butów do jazdy konnej, z których korzystali zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

James Stewart Duke of Lennox and Richmondfot.Anthonis van Dyck, domena publiczna

James Stewart Duke of Lennox and Richmond

W Europie zainteresowano się obcasami prawdopodobnie właśnie dzięki wpływom kultury Wschodu. W XVII wieku obcasy pojawiły się w modzie męskiej, a kobiety usiłujące zaadaptować ten trend uznawane były za kontrowersyjne i… męskie! Pierwsze obcasy miały około pięciu centymetrów wysokości, były dość masywne i często malowane drogą farbą na czerwono, zgodnie z obowiązującą modą, która we Francji ograniczała się jedynie do królewskiego dworu. Tu przychodzą na myśl powstałe w latach 90. XX wieku słynne szpilki marki Louboutin z czerwonym spodem – chyba mało która gwiazda, mając je na nogach, czuje się jak XVII­‑wieczny arystokrata!

XVIII wiek przyniósł dalszy rozwój i męskich, i damskich obcasów, które przybrały również niespotykaną wcześniej wysokość. Spore stelaże, tak zwane paniery, czy rogówki noszone pod sukniami odbijały spódnicę u nóg i pozwalały tu i ówdzie na mignięcie damskiej stópki, co z kolei przyczyniło się do wzrastającej ozdobności butów (na tego typu dekoracje kobiety pozwalały sobie w podobnych sytuacjach w czasach fortugału). Obcas zaś zmniejszał ślad damskiej stopy, sugerując, że jest drobniejsza niż w rzeczywistości – nie bez powodu najsłynniejsza wersja baśni o Kopciuszku spisana została przez Charles’a Perraulta właśnie na przełomie wieków XVII i XVIII!

fot.Oxford University Press

Gustave Doré – ilustracja do baśni „Kopciuszek”, domena publiczna

Pierwsza połowa XVIII wieku to zdecydowanie czas niepodzielnego królowania butów na obcasie, przynajmniej jeśli chodzi o modę wysoką. Niższe klasy społeczne zdecydowanie nie mogły sobie pozwolić na tak niepraktyczną część garderoby jak wysoki obcas, choć w tańszym obuwiu pojawił się w wersji niskiej.

Im bliżej końca XVIII wieku, tym obcas w damskim bucie cieńszy i wyższy. Maksymalną wysokość osiągnął na przełomie lat 70. i 80. wraz z krótkotrwałą modą na suknie z krótszymi spódnicami całkowicie odsłaniającymi stopy; potem zaczął stopniowo maleć, by wreszcie na początku XIX wieku całkowicie zniknąć na kilka lat. Być może, podobnie jak pudrowane włosy, zbytnio się kojarzył z upadłą francuską arystokracją i staromodnymi ideami; płaskie obuwie lepiej pasowało też do zdrowego, aktywnego stylu życia, jaki zaczęto lansować na przełomie wieków. A może z obcasami znów wygrały długie spódnice? W końcu nie bez powodu obcasy wróciły znów w połowie stulecia, wraz ze… stelażami noszonymi pod suknią. Historia lubi zataczać koło!

Pod koniec XIX wieku obcasy stały się tak integralną częścią damskiej garderoby, że płaskie buty nosiły zazwyczaj tylko młode dziewczęta (wyjątkiem było także obuwie sportowe). Warto zaznaczyć, że tylko nielicznym XIX­-wiecznym modelom udało się osiągnąć wysokość ich XVIII­-wiecznych poprzedników. Na początku XX wieku tak wysoki obcas miały natomiast buty, które w znacznym stopniu czerpały z wzorców sprzed ponad 100 lat. Buty „w stylu Ludwika” nawiązywały do rokokowej stylistyki nie tylko wyższym obcasem, lecz także pastelową kolorystyką, bogatymi haftami czy klamrami. Można powiedzieć, że w obuwiu królował wtedy styl vintage…

Artykuł stanowi fragment książki „Modowe rewolucje. Niezwykła historia naszych szaf”,

XX wiek był świadkiem najróżniejszych eksperymentów i rewolucji w zakresie damskich obcasów – od powstania szpilki w latach 50. po futurystyczne, awangardowe projekty lat 90. Sporo się też zmieniło w postrzeganiu obcasów: dzięki medycynie znamy wpływ różnego rodzaju obuwia na kręgosłup i organizm, a stereotyp łączący obcasy z próżnością i ślepym podążaniem za modą powoli odchodzi do lamusa. Debatujemy również gorąco o tym, czy dla obcasów jest miejsce w modzie męskiej, skoro właśnie stamtąd oryginalnie się wywodzą. Ciekawe, że niepozorny element obuwia potrafi wzbudzić tyle kontrowersji!

Często z nostalgią przeglądam stare katalogi z butami, które – choć może mniej wygodne i dostosowane do kształtu stopy od współczesnego – miały w sobie jakąś miękkość formy. Z drugiej strony trudno dociec, na ile rzeczywiście tak to wyglądało, bo większość modeli prezentowana była na rysunkach, podobnie jak odzież…

Artykuł stanowi fragment książki „Modowe rewolucje. Niezwykła historia naszych szaf” Karoliny Żebrowskiej.

Zobacz również

Zimna wojna

New Look Diora

„New Look pasował na każdą kobietę, czy to niską czy wysoką, potężną czy drobną, starszą i młodszą”. Mimo to słynna kolekcja Diora budziła zniesmaczenie. Czemu?

22 listopada 2022 | Autorzy: Justine Picardie

Nowożytność

Zapach potu, krwi, nasienia i perfum – królewski fetor w Wersalu

Zespół pałacowych rezydencji w Wersalu, wiekowa siedziba francuskich władców, kojarzy się nam dzisiaj w dosyć jednoznaczny sposób. Przepych, piękno i bogactwo – symbol władzy i...

9 czerwca 2020 | Autorzy: Marcin Waincetel

Nowożytność

Czemu zginęła Maria Antonina?

Gdy królową zgilotynowano, rozochocony tłum wiwatował. Dlaczego Maria Antonina stała się najbardziej znienawidzoną europejską władczynią?

4 czerwca 2020 | Autorzy: Agnieszka Jankowiak-Maik

Nowożytność

Rewolucja jest kobietą. Pięć niezwykłych kobiet Rewolucji Francuskiej

Olympe de Gouges głosiła, że „Kobieta rodzi się i pozostaje wolna i równa w prawach mężczyźnie”, a Théroigne de Méricourt nawoływała do „zerwania łańcuchów”. Rewolucja...

4 maja 2020 | Autorzy: Agata Łysakowska-Trzoss

Nowożytność

Jedna z najgorszych seryjnych morderczyń w dziejach. Zabiła ponad 2500 dzieci, a ich zwłoki wykorzystywała podczas czarnych mszy

W domu tej XVII-wiecznej „fabrykantki aniołków” znaleziono szczątki ponad 2500 noworodków i płodów, na których dokonała nielegalnych aborcji. Ciała dzieci były jej potrzebne do satanistycznych...

3 kwietnia 2020 | Autorzy: Maria Procner

Dwudziestolecie międzywojenne

Polacy, którzy zrewolucjonizowali piękno

Wizjonerzy, rewolucjoniści, kreatorzy zasad, które odmieniły nasz codzienny wygląd. Ich nazwiska po dziś dzień są symbolem innowacyjności i wielkich sukcesów, a ich produkty zmieniły sposób,...

2 marca 2020 | Autorzy: Anna Baron-Jaworska

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Joanna Niwińska

Ciekawe

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.