Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Aborcje, poronienia i porody na ulicy. Jak wyglądało życie kobiet w gettach żydowskich?

fot.domena publiczna Zakład krawiecki (1940) w getcie łódzkim.

Wyrwane rodzinom, zmuszane do aborcji, gwałcone, wyczerpane i traktowane jako ludność drugiej kategorii. Walczące z tyfusem i gruźlicą. Cudzoziemki we własnym kraju.

Pierwsze getta żydowskie powstały jeszcze w grudniu 1939 roku. W czasie okupacji założono ich setki w Polsce, a później również na terenie Związku Radzieckiego. Choć były bardzo różne, łączyło je jedno – przymusowa segregacja od reszty populacji. Kobiety szybko zaczęły odgrywać w ich funkcjonowaniu niemałą rolę: gromadziły fundusze na cele charytatywne, pracowały w komitetach domowych negocjujących eksmisje, pomagały potrzebującym w zdobywaniu żywności i ubrań.

Nie mają się już rodzić żadne żydowskie dzieci

Kobiety żydowskie, które trafiały do getta znalazły się w szczególnie trudnym położeniu. Z Berlina napłynął rozkaz, w którym zabroniono zawierania małżeństw i rodzenia dzieci. Hitler dążył do tego, by unicestwić cały naród żydowski. Kobiety w trzecim miesiącu ciąży miały być poddawane zabiegom chirurgicznym. Według ideologii nazistowskiej dzieci żydowskie nie mogły wnieść żadnego wkładu w gospodarkę, a mogły stanowić przyszłość dla znienawidzonego narodu. Decyzje o aborcji były szczególnie ciężkie dla pobożnych Żydówek, gdyż najwyższą wartością w prawie żydowskim jest zachowanie życia. Kobiety bały się również, iż przeprowadzenie zabiegu może skończyć się trwałą niepłodnością.

Nie wszystkie kobiety były jednak świadome zakazów i konsekwencji płynących z ich nieprzestrzegania. Część z nich nie zdawała sobie też sprawy z ciąży. Wycieńczenie, niedożywienie i stres powodował nieregularne lub zanikające cykle menstruacyjne, kobiety często sądziły, że nie są w stanie zajść w ciążę lub nie były w stanie zaobserwować jej objawów.

Jeden z ginekologów pracujących w getcie wspominał:

Kobiety, nie wiedząc o tym, docierały do późnych etapów ciąży.(…) W myśl rozporządzenia z lipca 1942 roku ciąża oznaczała w kowieńskim getcie wyrok śmierci dla matki, ojca i niemowlęcia (…). Musieliśmy zacząć robić tysiące aborcji (…)

Istniejący w getcie wileńskim szpital wykorzystywany był głównie do przeprowadzania aborcji. Część kobiet podejmowało taką decyzję samodzielnie, inne były do tego zmuszane przez policję. Lęk przed konsekwencjami oraz jak najbardziej zrozumiała niechęć do wychowywania dziecka w koszmarnych warunkach sprawiały, że w niektórych gettach kobiety szukały zaufanych lekarzy na własną rękę.

Musiałam prowadzić na zabieg trzy młode dziewczyny, które przecież mogły zapłacić kalectwem w przyszłym życiu. Zwłaszcza, że ja nie mogłam im zapewnić nic poza samym zabiegiem. Żadnych warunków rekonwalescencji. Ale tak musiało być. (…) Musiałam je trzymać za rękę i pilnować, żeby nie krzyczały.

Artykuł powstał w oparciu o książkę „Kobiety Holocaustu” Wydawnictwa Poznańskiego

Czy wiesz, że ...

...oskarżenie o gwałt na dwóch czternastolatkach nie złamało kariery wielkiego gwiazdora hollywoodzkiego lat 40. Errola Flynna? Podczas procesu cytowano jego wypowiedzi w stylu „lubię starą whisky i młode kobiety”. Udało mu się wybronić przed więzieniem, ponieważ… podważył reputację nastolatek.

...jedna z najważniejszych radzieckich snajperek w przeciwieństwie do większości ochotniczek, które zgłaszały się do Armii Czerwonej nie była młoda, a jednak stała się śmiertelnie skuteczna. Zdążyła zabić ponad 100 Niemców i wyszkolić setki następczyń.

…uciekinier przyłapany na próbie ucieczki z obozu koncentracyjnego był brutalnie bity i ośmieszany. Częstą praktyką było przebieranie go w groteskowy strój błazna. Dawano mu też tabliczkę z kpiącym napisem: „Hurra, hurra ich bin wieder da!” czyli „Hurra, znowu tu jestem!”. 

…w sowieckich łagrach więźniowie kryminalni mieli zwyczaj grania w karty o wybrane przez siebie kobiety? Zwycięzca mógł zrobić ze swoją wygraną dosłownie wszystko, niezależnie od jej własnej woli.

Komentarze (10)

 1. Anonim Odpowiedz

  Cytat z artykułu: „Decyzje o aborcji były szczególnie ciężkie dla pobożnych Żydówek, gdyż najwyższą wartością w prawie żydowskim jest zachowanie życia.” Nie zachowanie życia, tylko zachowanie życia Żyda, a wedłyg judaizmu płód nie jest Żydem, ponieważ płód nie jest człowiekiem, co przyznaje nawet naczelny rabin Polski Schudrich. Fajnie by było, żeby p. Agnieszka doktor UAM, wiedziała o czym pisze i pisała o tym przejrzyście, zamiast jedynie kosić wierszówkę.

  • Członek redakcji |administrator administrator Odpowiedz

   Proponujemy napisać wiadomość do autorki książki Zoe Waxman, która jest ekspertką w tej dziedzinie i w taki właśnie sposób przedstawiła (również na podstawie rozmów ze świadkami) tę sprawę.
   Pozdrawiamy serdecznie (pomimo komentarza, w którym zabrakło elementarnych zasad dobrego wychowania)

 2. Anonim Odpowiedz

  Powiedzieć można jak zwykle jedno: obrzydliwe dziady – odrażające ścierwa. Cało zło wojen we wszystkich czasach spowodowane było przez facetów. Chory gatunek.

  • Szokujące treści Odpowiedz

   Jak zwykle wszystkich do jednego wora! Nienawidzę uogólniania, to do niczego nie prowadzi tak samo jak wprowadzanie zbiorowej odpowiedzialności. Lepiej przypatrzeć się co się obecnie dzieje i kto doprowadza do takich sytuacji. To co się stało już się nie da odwrócić. A psychopatów, zbrodniarzy i gwałcicieli mamy i teraz aż za dużo. Powinni być eliminowani z normalnego społeczeństwa, tyle że niektórzy chcą te normy zmieniać a część nawet nie jest z nimi zapoznana. Gorzej, że ci którzy powinni służyć przykładem i nawołują do określonych zachowań, właśnie oni są najgorszymi przykładami.

 3. . Odpowiedz

  „Pierwsze getta żydowskie powstały jeszcze w grudniu 1939 roku.” Pierwsze getto żydowskiej na okupowanych terenach Polski powstało 5 października 1939 roku.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.