Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Fantastyczne zwierzęta – kto je wymyślił?

fot.domena publiczna Jednorożec to klasyczny przykład fantastycznego zwierzęcia

Ludzie od wieków katalogowali i opisywali przyrodę. Nie zawsze jednak robili to na podstawie faktów – bardzo często zamiast rzetelnych informacji czytelnicy znajdowali wyssane z palca bzdury…

Bestiariusze pochodzące z czasów starożytnych, średniowiecza, a nawet późniejszych okresów historycznych obfitują w niesamowite stworzenia pokroju jednorożców, smoków i salamander żyjących w ogniu. Dziś wiemy doskonale, że takie zwierzęta nie istnieją, ale… dla niektórych dobra opowieść jest lepsza od prawdy. Oto zupełnie realne zwierzęta, z których w imię sensacji zrobiono prawdziwe potwory.

Potworne macki

Jednymi z budzących największą grozę i rozpalających wyobraźnię zwierząt są oczywiście ośmiornica, mątwa i kalmar – poruszające się w dziwny dla nas sposób, miękkie, wyglądające „obco”. Nietrudno się domyślić, skąd wzięły się przerażające mity o Krakenie czy Scylli, w końcu wystarczy tylko zmiana skali. Potwór gotowy.

Pliniusz około 77 roku naszej ery postanowił jednak bardziej rzeczowo opisać te morskie stworzenia. Przekład jego „obserwacji” ośmiornic mówi:

Albowiem jeśli napotka nurków pod taflą wody albo rozbitków ocalałych z katastrofy okrętu, przypuszcza atak: chwyta ich mocno swymi szponami lub ramionami, jakby chciało się z nimi mocować, zaczyna przysysać się do nich pustymi wklęsłościami i tak długo ssie i wypija ich krew (jakby stawiało bańki na ich ciałach w wielu miejscach jednocześnie), że w końcu opróżnia ich do cna.

Takie drastyczne sceny można przypisać w pewnym stopniu do czasów, w jakich żył autor. Jednakże, półtora tysiąca lat po autorze „Historii naturalnej” nadal przypisywano ośmiornicom nieprawdopodobne cechy.

Ulisse Androvandi, włoski przyrodnik i lekarz, twierdził na przykład, że są silniejsze od orła i zacieklejsze od lwa:

Te żarłoczne stworzenia polują głównie na ryby i skorupiaki, ale zdarza im się zjadać także owoce (gustują zwłaszcza w figach), oliwę, okazjonalnie ludzi, a czasem nawet własne ramiona” – czytamy wyciąg z jego dzieła w książce Caspara Hendersona „Księga zwierząt niemalże niemożliwych.

fot.Biblioteka Narodowa Fantastyczne zwierzęta od wieków rozbudzały wyobraźnię.

Komentarze (4)

 1. R Odpowiedz

  „Jako że świat zgodnie z Pismem istnieje dopiero od paru tysięcy lat”
  Nie Pismem a jego obecną interpretacją która jest błędna. Dla przykładu, Bóg miał stworzyć świat w 6 dni, tylko na jakiej podstawie interpretuja, że to ziemskie dni. Zupełnie błędne założenie, bo gdy brał się do tworzenia, to Ziemi nie było i ziemski dzień nie istniał. Bóg podał to swoich boskich dniach, a dla niego dzień mógł trwać kilka milionów. Tak więc jeśli naukowcy mówią, że formowanie się układu słonecznego było 4.5mld ziemskich lat temu, to jeśli boski dzień to 700mln to wszystko jest na swoim miejscu. Rok galaktyczny trwa 250 mln lat.
  Jeśli Bóg podał czas to w latach galaktycznych to wszystko nabiera sensu.

  • JJ Odpowiedz

   ale R ciekawie to zinterpretował… wcale nie odczytałam to teologicznie, ba nawet umocniło mnie w przekonaniu że cała ta historia biblijna to wielka farsa….

   • xnxx Odpowiedz

    oczywiście ze farsa. takie książki jak biblia istnieją z powodu pewnej „paskudnej” cechy gatunku ludzkiego, ciekawości. człowiek zadaje pytania i stara sobie na nie odpowiedzieć , wytłumaczyć sobie otaczający go świat.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.