Był 15 sierpnia 1919 roku. Oczekujący od wielu godzin na wypłatę tłum górników stracił cierpliwość i wtargnął na plac mysłowickiej kopalni. Oddziały niemieckiego Grenzschutzu otworzyły ogień do nieuzbrojonych ludzi.
Według oficjalnych danych zginęło sześć osób, w tym dwoje dzieci, a mysłowicka masakra stała się iskrą, która rozpoczęła otwarty konflikt o najcenniejsze i najlepiej rozwinięte gospodarczo ziemie zamieszkałe wówczas przez Polaków.
Ryszard Kaczmarek, niezrównany znawca historii Ślązaków, określa powstania śląskie mianem nieznanej wojny polsko-niemieckiej.
Powstania śląskie 1919-1920-1921 to pierwsza od dekad popularna publikacja dotycząca tych najgłośniejszych we współczesnej historii Śląska wydarzeń. Ryszard Kaczmarek dał się dotychczas poznać jako autor, który z równą uwaga przygląda się i spisom regimentów, i relacjom cywilów – również tym razem w ręce czytelników trafia pasjonująca książka nie tylko o realiach bitewnych, lecz także o życiu zwykłych Ślązaków wtrąconych w tryby wielkiej historii.
Powstania śląskie… składają się, wraz z Polakami w Wehrmachcie i Polakami w armii kajzera, na wielki tryptyk pozwalający poznać i w pełni zrozumieć historyczne uwarunkowania skomplikowanej śląskiej tożsamości.
KOMENTARZE (5)
Bzdura.Na Slasku mieszkali Slazacy, Polacy przyjezdzali tu do pracy .Nie chcialo sie iim ciezko pracowac i robili anty niemieckie burdy..
Bzdury to ty piszesz trollu antypolski. Na Śląsku mieszkali Niemcy, Żydzi,Czesi i Polacy, a nad samą granicą z Polską częściowo też mieszkała jakaś niezidentyfikowana ludność którą pod koniec lat 50-tych ub wieku polska władza chłopisko robotnicza nazwala „ślązakami”
Nie wiem „co lykasz”.
Ale jak widac: lykasz wszystko.
Kazda propagande.
Normalnie, to sie takim odpowiada:
lecz sie. Ja bym zmienil na: lecz sie i ucz sie.
No i czesc tych 6 ofiar byla raczej bardziej „niemiecka” niz „polska”. O czym polska propaganda, ale tez Autor, raczyli „przypadkowo” zapomniec. :-)
Miejsce produkcji wehikulu „Korfanty” ?
– Sosnowiec. I to juz wlasciwie mowi tzn. tlumaczy wszystko.
Mozna by oczywiscie tez wspomniec o dacie zalozenia Polskiej Org. Bojowej na Slasku POW, pozniej nazwanej „Slaska” Org. Boj.): juz na poczatku 1919…..
Mozna by tez wspomniec o fakcie, ze wydarzenie w Myslowicach nie bylo konfliktem narodowosciowym, nawet nie politycznym, a socjalnym. I bylo takich wtedy pelno, np. w Dreznie, Monachium, Berlinie. I w styczniu 1919 w Königshütte/Krolewskiej Hucie (czyli dzisiejszym centrum Chorzowa), gdzie zginelo kilkadziesiat osob.