Ciekawostki Historyczne
Dwudziestolecie międzywojenne

Powstania śląskie 1919-1920-1921. Nieznana wojna polsko-niemiecka

Był 15 sierpnia 1919 roku. Oczekujący od wielu godzin na wypłatę tłum górników stracił cierpliwość i wtargnął na plac mysłowickiej kopalni. Oddziały niemieckiego Grenzschutzu otworzyły ogień do nieuzbrojonych ludzi.

Według oficjalnych danych zginęło sześć osób, w tym dwoje dzieci, a mysłowicka masakra stała się iskrą, która rozpoczęła otwarty konflikt o najcenniejsze i najlepiej rozwinięte gospodarczo ziemie zamieszkałe wówczas przez Polaków.

Ryszard Kaczmarek, niezrównany znawca historii Ślązaków, określa powstania śląskie mianem nieznanej wojny polsko-niemieckiej.

Kup książkę profesora Ryszarda Kaczmarka „Powstania śląskie 1919-1920-1921” z rabatem na stronie wydawcy.

Powstania śląskie 1919-1920-1921 to pierwsza od dekad popularna publikacja dotycząca tych najgłośniejszych we współczesnej historii Śląska wydarzeń. Ryszard Kaczmarek dał się dotychczas poznać jako autor, który z równą uwaga przygląda się i spisom regimentów, i relacjom cywilów – również tym razem w ręce czytelników trafia pasjonująca książka nie tylko o realiach bitewnych, lecz także o życiu zwykłych Ślązaków wtrąconych w tryby wielkiej historii.

Powstania śląskie… składają się, wraz z Polakami w Wehrmachcie i Polakami w armii kajzera, na wielki tryptyk pozwalający poznać i w pełni zrozumieć historyczne uwarunkowania skomplikowanej śląskiej tożsamości.

Kup książkę z rabatem na stronie Wydawcy:

Kaczmarek Powstania slaskie 1919 1920 Baner 640x340

KOMENTARZE (5)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miejscowy

Bzdura.Na Slasku mieszkali Slazacy, Polacy przyjezdzali tu do pracy .Nie chcialo sie iim ciezko pracowac i robili anty niemieckie burdy..

    Historyk

    Bzdury to ty piszesz trollu antypolski. Na Śląsku mieszkali Niemcy, Żydzi,Czesi i Polacy, a nad samą granicą z Polską częściowo też mieszkała jakaś niezidentyfikowana ludność którą pod koniec lat 50-tych ub wieku polska władza chłopisko robotnicza nazwala „ślązakami”

      Fyrlok

      Nie wiem „co lykasz”.
      Ale jak widac: lykasz wszystko.
      Kazda propagande.

      Normalnie, to sie takim odpowiada:
      lecz sie. Ja bym zmienil na: lecz sie i ucz sie.

    Fyrlok

    No i czesc tych 6 ofiar byla raczej bardziej „niemiecka” niz „polska”. O czym polska propaganda, ale tez Autor, raczyli „przypadkowo” zapomniec. :-)

Fyrlok

Miejsce produkcji wehikulu „Korfanty” ?
– Sosnowiec. I to juz wlasciwie mowi tzn. tlumaczy wszystko.

Mozna by oczywiscie tez wspomniec o dacie zalozenia Polskiej Org. Bojowej na Slasku POW, pozniej nazwanej „Slaska” Org. Boj.): juz na poczatku 1919…..

Mozna by tez wspomniec o fakcie, ze wydarzenie w Myslowicach nie bylo konfliktem narodowosciowym, nawet nie politycznym, a socjalnym. I bylo takich wtedy pelno, np. w Dreznie, Monachium, Berlinie. I w styczniu 1919 w Königshütte/Krolewskiej Hucie (czyli dzisiejszym centrum Chorzowa), gdzie zginelo kilkadziesiat osob.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.