Był 15 sierpnia 1919 roku. Oczekujący od wielu godzin na wypłatę tłum górników stracił cierpliwość i wtargnął na plac mysłowickiej kopalni. Oddziały niemieckiego Grenzschutzu otworzyły ogień do nieuzbrojonych ludzi.
Według oficjalnych danych zginęło sześć osób, w tym dwoje dzieci, a mysłowicka masakra stała się iskrą, która rozpoczęła otwarty konflikt o najcenniejsze i najlepiej rozwinięte gospodarczo ziemie zamieszkałe wówczas przez Polaków.
Ryszard Kaczmarek, niezrównany znawca historii Ślązaków, określa powstania śląskie mianem nieznanej wojny polsko-niemieckiej.

Kup książkę profesora Ryszarda Kaczmarka „Powstania śląskie 1919-1920-1921” z rabatem na stronie wydawcy.
Powstania śląskie 1919-1920-1921 to pierwsza od dekad popularna publikacja dotycząca tych najgłośniejszych we współczesnej historii Śląska wydarzeń. Ryszard Kaczmarek dał się dotychczas poznać jako autor, który z równą uwaga przygląda się i spisom regimentów, i relacjom cywilów – również tym razem w ręce czytelników trafia pasjonująca książka nie tylko o realiach bitewnych, lecz także o życiu zwykłych Ślązaków wtrąconych w tryby wielkiej historii.
Powstania śląskie… składają się, wraz z Polakami w Wehrmachcie i Polakami w armii kajzera, na wielki tryptyk pozwalający poznać i w pełni zrozumieć historyczne uwarunkowania skomplikowanej śląskiej tożsamości.
KOMENTARZE (2)
Bzdura.Na Slasku mieszkali Slazacy, Polacy przyjezdzali tu do pracy .Nie chcialo sie iim ciezko pracowac i robili anty niemieckie burdy..
Bzdury to ty piszesz trollu antypolski. Na Śląsku mieszkali Niemcy, Żydzi,Czesi i Polacy, a nad samą granicą z Polską częściowo też mieszkała jakaś niezidentyfikowana ludność którą pod koniec lat 50-tych ub wieku polska władza chłopisko robotnicza nazwala „ślązakami”