Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Powstania śląskie 1919-1920-1921. Nieznana wojna polsko-niemiecka

Był 15 sierpnia 1919 roku. Oczekujący od wielu godzin na wypłatę tłum górników stracił cierpliwość i wtargnął na plac mysłowickiej kopalni. Oddziały niemieckiego Grenzschutzu otworzyły ogień do nieuzbrojonych ludzi.

Według oficjalnych danych zginęło sześć osób, w tym dwoje dzieci, a mysłowicka masakra stała się iskrą, która rozpoczęła otwarty konflikt o najcenniejsze i najlepiej rozwinięte gospodarczo ziemie zamieszkałe wówczas przez Polaków.

Ryszard Kaczmarek, niezrównany znawca historii Ślązaków, określa powstania śląskie mianem nieznanej wojny polsko-niemieckiej.

Kup książkę profesora Ryszarda Kaczmarka "Powstania śląskie 1919-1920-1921" z rabatem na stronie wydawcy.

Kup książkę profesora Ryszarda Kaczmarka „Powstania śląskie 1919-1920-1921” z rabatem na stronie wydawcy.

Powstania śląskie 1919-1920-1921 to pierwsza od dekad popularna publikacja dotycząca tych najgłośniejszych we współczesnej historii Śląska wydarzeń. Ryszard Kaczmarek dał się dotychczas poznać jako autor, który z równą uwaga przygląda się i spisom regimentów, i relacjom cywilów – również tym razem w ręce czytelników trafia pasjonująca książka nie tylko o realiach bitewnych, lecz także o życiu zwykłych Ślązaków wtrąconych w tryby wielkiej historii.

Powstania śląskie… składają się, wraz z Polakami w Wehrmachcie i Polakami w armii kajzera, na wielki tryptyk pozwalający poznać i w pełni zrozumieć historyczne uwarunkowania skomplikowanej śląskiej tożsamości.

Kup książkę z rabatem na stronie Wydawcy:

Komentarze (2)

  1. Miejscowy Odpowiedz

    Bzdura.Na Slasku mieszkali Slazacy, Polacy przyjezdzali tu do pracy .Nie chcialo sie iim ciezko pracowac i robili anty niemieckie burdy..

    • Historyk Odpowiedz

      Bzdury to ty piszesz trollu antypolski. Na Śląsku mieszkali Niemcy, Żydzi,Czesi i Polacy, a nad samą granicą z Polską częściowo też mieszkała jakaś niezidentyfikowana ludność którą pod koniec lat 50-tych ub wieku polska władza chłopisko robotnicza nazwala „ślązakami”

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.