Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Kiedy Rosja stała się światowym graczem? Kulisy historii naszego wielowiekowego sąsiada

Iwan IV - pierwszy car Rosji.

fot.Aleksander Litowczenko/domena publiczna Iwan IV – pierwszy car Rosji.

Swoją historię wywodzi od księstewka zależnego od Złotej Ordy. Przez wieki pozostawała na uboczu Europy. Dzisiaj jest jednym z najważniejszych graczy na arenie międzynarodowej. Jak Rosja zbudowała swoją potęgę i czy potrafi ją utrzymać?

HISTORIA ROSYJSKIEGO NACJONALIZMU W ZETKNIĘCIU Z ROSYJSKIM IMPERIALIZMEM

Gdzie zaczyna się i kończy Rosja? Czy jej dzisiejsze granice polityczne pokrywają się z granicami, w których mieszka rosyjski naród? Dlaczego Rosjanie postanowili walczyć na Ukrainie z tymi, których sam Władimir Putin wielokrotnie nazywał członkami tej samej nacji?

Zagadnienie rosyjskiej tożsamości decyduje o wojnie i pokoju na wschodnich rubieżach Europy – i będzie o nich decydować jeszcze przez wiele pokoleń. Twórcy projektu „rosyjskiego świata”, odwołując się do politycznej, kulturowej i religijnej schedy po Rusi Kijowskiej oraz do korzeni bizantyjskich, próbują wymyślić na nowo siebie i swój naród w epoce postsowieckiej. Tożsamość ta, o wyraźnym rysie imperialnym, zagraża stabilności całej Europy Wschodniej.

Ukraina jest dziś w samym centrum nowej „kwestii rosyjskiej”. Aneksja Krymu i wojna w Donbasie zjednoczyły rosyjskich państwowców i narodowców. Podniosły morale obu tych grup w chwili, kiedy w Rosji i innych krajach byłego ZSRS słabła nostalgia za dawną sowiecką i wschodniosłowiańską jednością.

W "Kwestii rosyjskiej" Serhii Plokhy opisuje dzieje rosyjskiego imperializmu.

W „Kwestii rosyjskiej” Serhii Plokhy opisuje dzieje rosyjskiego imperializmu.

Serhij Płochij – uznany ukraiński historyk i wykładowca Uniwersytetu Harvarda – śledzi narodziny i rozwój potężnego mitu, który do dziś rozpala umysły dziesiątek milionów ludzi i rządzi rosyjską polityką.

Czy Rosja przeobrazi się w nowoczesne państwo narodowe?

Czy władze Rosji, tamtejsze elity polityczne i kulturalne, pogodzą się z „utratą” Ukrainy?
Czy rosyjski naród oprze swoją przyszłość na utraconym raju wyimaginowanej wschodniosłowiańskiej jedności średniowiecznego państwa kijowskiego, czy zdecyduje się budować nowoczesny naród obywatelski w granicach Federacji Rosyjskiej?

Czy czeka nas nowa zimna wojna? A może coś jeszcze gorszego?

Przejmująca diagnoza rosyjskiej polityki, wystawiona przez wybitnego historyka:

Komentarze (2)

  1. vito anstadt Odpowiedz

    gdyby nie bezdenna glupota Polakow i ich wyczyny na kremlu,Rosji dzisiejszej mogloby w ogole nie byc.begraniczna arogancja i pogarda dla innych narodow,uwazanei ich za podludzi i niewolnikow ,gwalty,grabieze i wszystko co znamy z historii zniszczylo potege Polski i jej cala przyszlosc.Najazd w 1030,sojusz Rosji z Niemcami i Katyn,to wszystko odlegle skutki zajsc na Kremlu.I pomyslec,ze do dzis ucza Polakow na „Ogniem i mieczem” o wyczynach Wisniowieckiego i stosunku do „czerni ” ukrainskiej

    • Jack Odpowiedz

      Ogólnie ze wszystkim się zgadzam, chociaż wzmianka o najeździe w 1030 ma się oczywiście nijak do wydarzeń z 1612 roku.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.