Ciekawostki Historyczne

Maria Magdalena jest jedną z najciekawszych i zarazem najbardziej nierozumianych postaci w Biblii. W tradycji znana jako nawrócona nierządnica, została jednak najwierniejszym uczniem Jezusa. Czy była żoną Jezusa? Otacza to warstwa skandalu. Pismo Święte mówi o niej niewiele. Czy to możliwe, że mamy o niej błędne wyobrażenie?

Wielu chrześcijan czci Marię Magdalenę za jej żarliwą miłość do Jezusa. Jezus był dla niej wszystkim. Była obecna przy ukrzyżowaniu i co ważniejsze przy zmartwychwstaniu. To jej Pan Jezus ukazał się pierwszej. Jednak Pismo Święte podaje wyjątkowo mało szczegółów o jej życiu. Nowy testament wspomina o niej jedynie 13 razy, ale za to w momentach najważniejszych.

Wiele informacji o Marii Magdalenie to mity. Najważniejszy ten, że była prostytutką, która Chrystus uratował od grzechu. Często postrzegana jest jako kobieta uwodzicielska, niezwykle piękna i zmysłowa. Po 2000 lat trudno oddzielić mity od faktów. Skąd wzięły się te legendy i jak wyglądał jej związek z Chrystusem? Kim na prawdę była Maria Magdalena?

Co w takim razie wiemy o Marii Magdalenie?

O Marii Magdalenie z pewnością możemy powiedzieć, że była uczennicą Jezusa, która przystała do grona uczniów dość wcześnie po rozpoczęciu przez niego publicznej działalności i pozostawała przy nim w drodze od Galilei aż po ukrzyżowanie. Na jej świadectwie opierają się pierwsze przekazy o Zmartwychwstaniu. Staje się jednym z najważniejszych głosów chrześcijaństwa, który znika zaraz po tym wydarzeniu.

A jednak w toku historii Maria Magdalena pojawia się na nowo. Gnostycy wykorzystują jej postać do przekazania swoich nauk, kreując ją na liderkę grupy apostołów, szczególnie umiłowaną przez zbawcę i przekazującą tajemną wiedzę. Papież Grzegorz Wielki dokonuje innej kreacji – utożsamia Marię Magdalenę z grzesznicą, która namaszcza olejkiem Jezusa podczas uczty.

Jeszcze w innych okolicznościach powstaje legenda o jej podróży do Prowansji i pustelniczym życiu. Współcześnie miesza się tę nieuchwytną postać z legendami o Świętym Graalu i ukazuje jako małżonkę bądź kochankę Chrystusa. W różnych odsłonach nowej legendy zsekularyzowanego obecnie świata widzi się w niej „sakralny element żeński” lub wskazuje na dynastię królewską, która miała powstać w Europie za jej przyczyną.

Historia najbardziej tajemniczej kobiety w Biblii w książce Pawła F. Nowakowskiego pod tytułem „Maria Magdalena”. Kliknij i kup z rabatem w naszej księgarni.

Trudno wszystkie te wizje i pomysły traktować na równi. Jedne są wynikiem przenikania się tradycji chrześcijańskiej i podań lokalnych, inne mają na celu zyskiwanie rozgłosu przez skandalizującą treść – znakomity produkt na popkulturowym rynku. Część wynika z błędów, prób wyjaśnienia wątpliwości, a inne znów oparte są na jawnym fałszerstwie i przeinaczaniu źródeł. Wydumane współcześnie teorie głoszące, że Maria Magdalena była żoną Jezusa i matką Jego dzieci, autorką czwartej Ewangelii czy rywalką Piotra do przewodzenia Kościołowi.

***

O tym jak wyglądała prawda przeczytacie w nowej książce Pawła F. Nowakowskiego pod tytułem „Maria Magdalena” (SIW Znak 2019), którą możecie kupić z rabatem w naszej księgarni.

Paweł F. Nowakowski – historyk i teolog, adiunkt w Instytucie Kulturoznawstwa Akademii Ignatianum w Krakowie. Współpracuje z TVP Historia, jest także autorem i współautorem przewodników po Santiago de Compostela i Kioto.

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Anonim

Tekst nie wnosi nic nowego

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.