Ciekawostki Historyczne

Maria Magdalena jest jedną z najciekawszych i zarazem najbardziej nierozumianych postaci w Biblii. W tradycji znana jako nawrócona nierządnica, została jednak najwierniejszym uczniem Jezusa. Czy była żoną Jezusa? Otacza to warstwa skandalu. Pismo Święte mówi o niej niewiele. Czy to możliwe, że mamy o niej błędne wyobrażenie?

Wielu chrześcijan czci Marię Magdalenę za jej żarliwą miłość do Jezusa. Jezus był dla niej wszystkim. Była obecna przy ukrzyżowaniu i co ważniejsze przy zmartwychwstaniu. To jej Pan Jezus ukazał się pierwszej. Jednak Pismo Święte podaje wyjątkowo mało szczegółów o jej życiu. Nowy testament wspomina o niej jedynie 13 razy, ale za to w momentach najważniejszych.

Wiele informacji o Marii Magdalenie to mity. Najważniejszy ten, że była prostytutką, która Chrystus uratował od grzechu. Często postrzegana jest jako kobieta uwodzicielska, niezwykle piękna i zmysłowa. Po 2000 lat trudno oddzielić mity od faktów. Skąd wzięły się te legendy i jak wyglądał jej związek z Chrystusem? Kim na prawdę była Maria Magdalena?

Co w takim razie wiemy o Marii Magdalenie?

O Marii Magdalenie z pewnością możemy powiedzieć, że była uczennicą Jezusa, która przystała do grona uczniów dość wcześnie po rozpoczęciu przez niego publicznej działalności i pozostawała przy nim w drodze od Galilei aż po ukrzyżowanie. Na jej świadectwie opierają się pierwsze przekazy o Zmartwychwstaniu. Staje się jednym z najważniejszych głosów chrześcijaństwa, który znika zaraz po tym wydarzeniu.

A jednak w toku historii Maria Magdalena pojawia się na nowo. Gnostycy wykorzystują jej postać do przekazania swoich nauk, kreując ją na liderkę grupy apostołów, szczególnie umiłowaną przez zbawcę i przekazującą tajemną wiedzę. Papież Grzegorz Wielki dokonuje innej kreacji – utożsamia Marię Magdalenę z grzesznicą, która namaszcza olejkiem Jezusa podczas uczty.

Jeszcze w innych okolicznościach powstaje legenda o jej podróży do Prowansji i pustelniczym życiu. Współcześnie miesza się tę nieuchwytną postać z legendami o Świętym Graalu i ukazuje jako małżonkę bądź kochankę Chrystusa. W różnych odsłonach nowej legendy zsekularyzowanego obecnie świata widzi się w niej „sakralny element żeński” lub wskazuje na dynastię królewską, która miała powstać w Europie za jej przyczyną.

Historia najbardziej tajemniczej kobiety w Biblii w książce Pawła F. Nowakowskiego pod tytułem „Maria Magdalena”. Kliknij i kup z rabatem w naszej księgarni.

Trudno wszystkie te wizje i pomysły traktować na równi. Jedne są wynikiem przenikania się tradycji chrześcijańskiej i podań lokalnych, inne mają na celu zyskiwanie rozgłosu przez skandalizującą treść – znakomity produkt na popkulturowym rynku. Część wynika z błędów, prób wyjaśnienia wątpliwości, a inne znów oparte są na jawnym fałszerstwie i przeinaczaniu źródeł. Wydumane współcześnie teorie głoszące, że Maria Magdalena była żoną Jezusa i matką Jego dzieci, autorką czwartej Ewangelii czy rywalką Piotra do przewodzenia Kościołowi.

***

O tym jak wyglądała prawda przeczytacie w nowej książce Pawła F. Nowakowskiego pod tytułem „Maria Magdalena” (SIW Znak 2019), którą możecie kupić z rabatem w naszej księgarni.

Paweł F. Nowakowski – historyk i teolog, adiunkt w Instytucie Kulturoznawstwa Akademii Ignatianum w Krakowie. Współpracuje z TVP Historia, jest także autorem i współautorem przewodników po Santiago de Compostela i Kioto.

KOMENTARZE (3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Anonim

Tekst nie wnosi nic nowego

    Maciek

    zgadzam się

Joanna Jaroszewicz

CIEKAWE ARTYKUŁ CHOCIAŻ PODAŁ ZBYT MAŁO INFORMACJI. WIĘKSZOŚĆ JEST TROSZKĘ NIEJASNYCH.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.