Patrząc na potężną twierdzę, która od wielu wieków rzuca długi cień na Moskwę i Plac Czerwony, niejeden człowiek zadaje sobie pytanie o to, jakie tajemnice skrywa. My już wiemy, że są nie tylko mroczne, ale i pikantne.
Ile nieślubnych dzieci miał Józef Stalin? Czy Wiaczesław Mołotow rzeczywiście kochał swoją żonę? Z kim sypiał Beria i do kogo miał słabość Iwan Groźny? Na te i inne tego rodzaju pytania wyczerpująo odpowiada książka Magdali Delaloyle.
Oprócz tego przyjrzymy się temu, czym były legiony, zanim stały się legionami, poznamy historię NIE TEGO Piłsudskiego, usłyszymy historię młodej kobiety, nad którą wisi nazistowski cień z przeszłości.
Delaloyle M., Historia erotyczna Kremla (Bellona)
Zazwyczaj dla historyków opowieść o Kremlu oznacza snucie narracji na temat wielkiej polityki, która rozgrywała się w jego murach już od średniowiecza. Spiski, przetasowania na szczytach, układy i układziki, wielkie operacje militarne i wbijanie po cichu noża w plecy. Można rzec – świat władzy i mężczyzn. Kobiety, nawet jeśli były w nim obecne, spychano na margines. W szczególności widać to w okresie rządów dworu czerwonego cara. Początkowo we wszystkim uczestniczą kremlowskie żony, czyli małżonki najważniejszych dygnitarzy, które potem nagle znikają. Wiele z nich definitywnie. Gdy łaska pańska odwraca się od ich mężów, one obrywają rykoszetem.
Nie zmienia to faktu, że panowie z otoczenia Stalina kobiety uwielbiają. Chociaż zgodnie z preferencjami czerwonego cara, najlepiej by trzymały gębę na kłódkę i swoje emocje na wodzy. Wymagań wodza nie wytrzymała jego własna małżonka. By nie musieć znosić kolejnych upokorzeń postanowiła odebrać sobie życie. Podobnie uczyniła żona Jeżowa Jewgienija Solomonowna, jednak z nieco innych względów. Jej mąż znalazł się w prawdziwych opałach, gdy oskarżono go o szpiegostwo. Ratował siebie, twierdząc, że szpiegiem była żona. Ona znalazła się w szpitalu psychiatrycznym, gdzie popełniła samobójstwo z pomocą środków dostarczonych jej przez męża.
Autorka prowadzi opowieść od połowy XV wieku, opowiadając o czasach carów. Począwszy od Zofii Paleolog przedstawia czytelnikowi całą plejadę rosyjskich władczyń, zahaczając o sprawy intymne i zadając sobie pytanie czy miłość na Kremlu była możliwa. Najwięcej miejsca poświęca czasom człowieka, który zmienił historię świata, czyli Józefa Stalina. Kolejne kobiety wpadają w tryby maszyny czystek i terroru, a partyjni towarzysze zakochują się, prowadzą życie rodzinne, wdają się w najróżniejsze romanse i oddają się najdziwniejszym dewiacjom. W książce autorka opisuje też późniejsze lata powojenne, dzięki czemu możemy przeczytać o pani Chruszczow, czy Raisie Gorbaczowej. Wszystko okraszone plotkami i ploteczkami oraz szczegółami zza zamkniętych drzwi.
Koprowski M., Legiony. Droga do Legendy. Przed wyruszeniem w pole, 1906-1914 i Nie tylko I Brygada, 1915-1916 (Replika)
Dla wielu osób historia polskiej zbrojnej walki o niepodległość zaczyna się na poważnie dopiero w 1914 roku wraz z wybuchem pierwszej wojny światowej. Tu dzieje legionów zaczynają się znacznie wcześniej – od roku 1906.
Oddając w dużej mierze głos bohaterom tamtych wydarzeń oraz dokumentom wówczas powstałym pokazuje szerszy obraz tej formacji, począwszy od tego, kto w rzeczywistości był jej pomysłodawcą, aż do przypomnienia czytelnikowi, że polska walka o niepodległość w latach I wojny światowej to nie tylko I Brygada.
Chociłowski J., Bronisława Piłsudskiego pojedynek z losem (Iskry)
W polskiej narracji zwykło się uważać, że jeśli mowa o Piłsudskim, to jest tylko jeden człowiek o tym nazwisku – Marszałek. Jerzy Chociłowski przypomina nam, że to nieprawda. Nie dość, że Bronisław Piłsudski był pierwszy (urodził się na rok przed swoim młodszym bratem Józefem!), to jeszcze pierwszy zaangażował się w walkę z caratem.
Gdy został zesłany na daleką Syberię odkrył że jest kimś więcej niż pokonanym wywrotowcem. Wkrótce stał się zaangażowanym badaczem etnologiem, który nawet związał się z kobietą z ludu, który badał. Choć nie jest tak sławny jak brat, warto pamiętać także o nim.
Harny M., Sny wojenne (Prószyński i S-ka)
Wielowątkowo i wielotorowo prowadzona historia o tym, jakie mogły być konsekwencje uwikłania się w polsko niemiecką walkę w czasie drugiej wojny światowej i o tym, że relacje Polek z Niemcami bywały wyjątkowo skomplikowane. Magdalena wychowuje się bez matki, która w czasie wojny zadawała się z Niemcami.
Choć w dużej części robiła to na polecenie podziemia, i tak otrzyma wyrok śmierci i będzie musiała uciekać z Nowego Sącza. Później pozostawi za sobą córeczkę Magdalenę, która będzie się zastanawiać, czy jej ojcem przypadkiem nie jest niemiecki zbrodniarz wojenny. Historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.
KOMENTARZE (1)
Jesteście aby pewni, że zamieszczone zdjęcie przedstawia Kreml? Według mnie to Sobór Wasyla Błogosławionego… ale co ja tam wiem ;)