Ciekawostki Historyczne

18 września ukazała się w księgarniach książka Marii Nurowskiej "Pamiętnik znaleziony w Katyniu", czyli zbeletryzowana biografia Janki Lewandowskiej, jedynek kobiecie, która zginęła w Katyniu.

Córka generała Dowbor-Muśnickiego, głównodowodzącego w Powstaniu Wielkopolskim. Wychowana w tradycji wolnościowej, wyruszyła na wojnę 3 września 1939 roku, 17 września wraz z kolegami dostała się do niewoli sowieckiej i została internowana w obozie w Kozielsku.

Przybyła tam, jako cywil, ale została promowana na podporucznika – pilota. Generał Henryk Minkiewicz, który objął dowództwo w obozie, powiedział, że stała się przykładem odwagi i wsparcia dla innych jeńców w Kozielsku. Nazywano ją nawet Matką Boską Kozielską…. Zamordowana została w Katyniu 22 kwietnia, w dniu 32 urodzin.

Od autorki:

Książka o Janinie Lewandowskiej była mi pisana, odkąd wiele lat temu dowiedziałam się o jej niezwykłym życiu i śmierci w katyńskim lesie. Już na początku lat dziewięćdziesiątych rozpoczęłam poszukiwania materiałów na jej temat. Wykorzystywałam każdą możliwość, aby nagłośnić apel. W końcu odezwała się starsza osoba, która przez wiele lat pracowała w domu generała Dowbor-Muśnickiego, ojca Janki. Nagrana rozmowa, która wtedy była niestety jedynym dostępnym źródłem na temat losów bohaterskiej lotniczki, teraz okazała się wspaniałym uzupełnieniem.

Inspiracją do napisania artykułu stała się książka Marii Nurowskiej pod tytułem „Pamiętnik znaleziony w Katyniu” (Prószyński i S-ka 2018).

Kup książkę Marii Nurowskiej pod tytułem „Pamiętnik znaleziony w Katyniu” z rabatem.

Janka jest narratorką tej opowieści. W trakcie poszukiwań materiałów do książki  dotarłam do unikalnego opracowania pod tytułem Pamiętniki znalezione w Katyniu. Początkowo nie mogłam wprost w to uwierzyć. I ta zbieżność tytułów! Okazało się, że jeńcy prowadzili notatki w czasie pobytu w Kozielsku, i to nawet do ostatniej chwili, już w Lasku Katyńskim. Stały się one głównym źródłem, z którego czerpałam, pisząc opowieść o Jance. Kartki z pamiętnika przetrwały w ziemi i zostały odkopane wraz z ich autorami.

Niestety, nie odnaleziono zapisków Janki. Autorka starała się je sobie wyobrazić, opierając się na faktach. Janka pojawia się za to w zapiskach kolegów jako „lotniczka”, odnalazła się  też wzmianki o piesku, który przyplątał się do obozu i stał się ulubieńcem wszystkich.

Kup książkę z rabatem na empik.com

Katyn baner

KOMENTARZE (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MATTE

Nigdy nie zapomnimy:((( Nigdy nie wybaczymy!!!!!

Anonim

Mordercy a poprawność polityczna niechcących znać historii Polski

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.