Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Ile samolotów NAPRAWDĘ zestrzelili polscy lotnicy w czasie II wojny światowej?

Trudno jest policzyć zestrzelone niemieckie samoloty, a jeszcze trudniej wskazać te które zestrzelili polscy piloci.

fot.domena publiczna Trudno jest policzyć zestrzelone niemieckie samoloty, a jeszcze trudniej wskazać te które zestrzelili polscy piloci.

W powietrzu łatwo o pomyłkę. Czy samolot naprawdę został zestrzelony? Czy można przypisać zwycięstwo sobie, czy należy je z kimś podzielić? Odpowiedź na część wątpliwości znajduje się w archiwach wrogów. Ale to dopiero początek wojennej arytmetyki…

Debata o prawdziwej liczbie polskich zwycięstw powietrznych odniesionych w trakcie II wojny światowej nie ustaje. Pojawiają się coraz to nowe książki, trwa przeszukiwanie archiwów, żywym ogniem dyskusji skrzą się fora internetowe. A jednak, jak pisał historyk lotnictwa Piotr Sikora, przy obecnym stanie wiedzy (…) [wciąż] dalecy jesteśmy od potwierdzenia większości roszczeń naszych pilotów, nawet tych, które Komisja Bajana dawno temu uznała za wiarygodne. Dlaczego tak trudno podać pewną liczbę zestrzeleń? Zdaniem badacza, wpływa na to kilka czynników, na przykład:

Zamieszanie bitewne i zgłaszanie zniszczenia tej samej maszyny przez kilku pilotów oraz mylna interpretacja zachowań niemieckich rywali (nurkowanie nie zawsze oznacza, że samolot się rozbił) oraz możliwości technicznych (dymiący bombowiec na jednym silniku często mógł dolecieć z powrotem do bazy we Francji).

Lista Bajana

Pierwszą próbę całościowego obliczenia strat zadanych wrogom podjęto tuż po wojnie. Podsumowanie dotyczyło oczywiście nie tylko samolotów niemieckich, ale także włoskich, japońskich i radzieckich. Komisja Historyczna Polskich Sił Powietrznych przygotowała opracowanie pod tytułem „Osiągnięcia polskich pilotów myśliwskich w drugiej wojnie światowej”. 25 marca 1946 roku zatwierdził je oficer łącznikowy przy sztabie brytyjskiego Dowództwa Lotnictwa Myśliwskiego, pułkownik Jerzy Bajan.

Pułkownik Jerzy Bajan zatwierdził "Osiągnięcia polskich pilotów myśliwskich w drugiej wojnie światowej”. Na zdjęciu z lat 30. jako kapitan Wojska Polskiego.

fot.domena publiczna Pułkownik Jerzy Bajan zatwierdził „Osiągnięcia polskich pilotów myśliwskich w drugiej wojnie światowej”. Na zdjęciu z lat 30. jako kapitan Wojska Polskiego.

W oparciu o dokumenty zebrane przez Komisję Historyczną powstała tak zwana „lista Bajana”. Wymienia ona wszystkich polskich lotników, których zgłoszenia dotyczące zadania strat wrogiemu lotnictwu w czasie II wojny światowej zostały potwierdzone. Przy ocenie relacji lotników posiłkowano się przy tym dostępną wówczas dokumentacją.

Spis z 1946 roku do dzisiaj pozostaje oficjalnym zestawieniem zwycięstw polskich pilotów myśliwskich. Znajduje się w nim 441 lotników polskich i jeden czechosłowacki – sierżant Josef František. Zsumowanie ich sukcesów daje imponujący wynik 922 i 19/30 zestrzeleń pewnych, 188 prawdopodobnych oraz 258 i 23/30 uszkodzeń.

Skąd w wyliczeniach tego typu biorą się ułamki? Często do jednej maszyny strzelało więcej pilotów. Gdy byli tego świadomi, uzyskane zwycięstwo dzielono pomiędzy nich. I tak, jeśli zapracowało na nie dwóch lotników, każdy mógł chwalić się później „połową” zestrzelonego samolotu. Jeśli było ich trzech – każdemu przyznawano 1/3. Ułamki te piloci później sumowali i stąd na przykład krakowski lotnik, podporucznik Jan Kremski, ma zaliczone łącznie… 4 i 14/15 zwycięstwa pewnego. Do zaszczytnego tytułu asa, który przysługiwał od 5 zwycięstw wzwyż brakło mu tylko 1/15.

"Przeczytaliśmy w „Dzienniku Polskim” wspaniałą wiadomość, że polski pilot Henryk Pietrzak zestrzelił pięćsetny samolot niemiecki, licząc od początku lat czterdziestych, czyli od czasu kiedy Polacy zaczęli latać z Anglii" pisze w książce "Ostatni pilot myśliwca. Wspomnienia." Jerzy Główczewski

fot.Wydawnictwo Naukowe PWN. Artykuł powstał między innymi na podstawie wydanych właśnie wspomnień Jerzego Główczewskiego pod tytułem „Ostatni pilot myśliwca. Wspomnienia”.

Zdarzało się jednak i tak, że lotnicy nie byli świadomi, iż zasługę strącenia wrogiej maszyny dzielą z innymi. W takich sytuacjach zgłaszali zestrzelenie odrębnie, przez co przyznawano im więcej zwycięstw (czy też może: większą część zwycięstwa) niż w rzeczywistości odnieśli.

Wróg prawdę ci powie

Liczby ustalone przez Komisję Bajana były weryfikowane w kolejnych latach. Gdy otwarły się archiwa wojennych wrogów, można było zestawić liczbę zgłoszonych przez Polaków zwycięstw ze stratami wykazanymi przez ich adwersarzy. Z reguły takie porównania źródeł własnych z wrogimi oznaczały obniżenie wyników. Uznaje się na przykład, że we Francji Polacy zestrzelili 50 i 9/10 samolotów wroga. 12 z tych zwycięstw przyznano myśliwcom z 1/145 Dywizjonu. Liczbę tę historyk Bartłomiej Belcarz zredukował niedawno do 8.

Zgodnie z najnowszymi ustaleniami spadła też potwierdzona suma zwycięstw Polaków i obcokrajowców w polskich dywizjonach. W 1946 roku uznano, że wynosi ona 764 i 5/12. Wliczano w to 19 i 5/6 strąceń dokonanych przez Polaków w lotnictwie amerykańskim, ale pominięto niektóre spośród tych, które oficjalnie zatwierdzili Amerykanie. Tymczasem zdaniem historyka Jacka Kutznera zestrzelono razem nieco mniej, bo 742 i ¼ maszyny.

PZL P.11 w 1939 roku. Między innymi takich maszyn używali polscy piloci w kampanii wrześniowej walcząc z Luftwaffe.

fot.domena publiczna PZL P.11 w 1939 roku. Między innymi takich maszyn używali polscy piloci w kampanii wrześniowej walcząc z Luftwaffe.

Czasem podejmowane są też próby podnoszenia liczby polskich sukcesów powietrznych. Dotyczy to na przykład bilansu września 1939 roku. Według Komisji Bajana polscy lotnicy zestrzelili wówczas na pewno 126 samolotów. Historyk Jerzy Pawlak w 1991 roku doliczył się jednak aż 147 zwycięstw.  Niestety nie wszystkie dodatkowe zgłoszenia udało się później pozytywnie zweryfikować.

Warto też dodać, że powojenna komisja nie policzyła sukcesów polskich lotników w ZSRR. Byłoby to dodatkowe 15 zestrzeleń. Może zdecydowano ostatecznie, że nie powinno się ich liczyć na konto Polaków? Wskazywałyby na to brzmiące z rosyjska nazwiska większości zwycięskich pilotów.

Czy wiesz, że ...

...nie dla wszystkich moment zakończenia II wojny światowej okazał się radosny? 9 maja 1945 roku ruszył kolejny transport na wschód, wiozący na Kołymę grupę polskich jeńców.

...Stalin lubił naśmiewać się z przesadnych ambicji swojej wierchuszki? Na liście kandydatów do odznaczenia napisał: „Gówniarze dostają order Lenina!”

... zdarzało się, że ciała Polaków pomordowanych na Wołyniu grzebali później ci sami ludzie, którzy ich zabili? Po wrzuceniu ciał do mogił, ubijali łopatami ziemię i odchodzili jak gdyby nigdy nic.

...w pierwszych miesiącach II wojny światowej Departament Stanu USA wyłożył łącznie 80 milionów dolarów na pomoc dla Polski? Inicjatorem powstania tzw. Commission for Polish Relief był były prezydent Stanów Zjednoczonych, Herbert Hoover. Pieniądze posłużyły na zakup żywności, lekarstw i ubrań dla dotkniętych okupacyjną biedą Polaków. 

Komentarze (18)

 1. Przyczajony Kangur Odpowiedz

  Nie wiem z jakiego powodu lecz ostatnimi czasy zaobserwowałem iż zaczęło się stosować słowo „otwarły” zamiast „otworzyły”, mam świadomość że wg słownika jest to poprawna forma lecz strasznie „boli w oczy”. Artykuł bardzo spoko polecam, lecz jeżeli ktoś cierpi na podobną do mojej przypadłość to trzeba czytać z zamkniętymi oczyma.

  • Marian Skwara Odpowiedz

   Ja też mówię otwarłem, a nie otworzyłem, bo tak się w moim rodzinnym rejonie mówi, tj. w regionie na styku Małopolski, Wielkopolski i Śląska. Niektórych to razi, np. moją żonę, ale pochodzi z Mazowsza.

   • Dariusz Kulesza Odpowiedz

    Overclaiming jest czymś normalnym w świecie walki powietrznej.Ocena subiektywna w danej chwili w ferworze walki gdy do celu strzela kilku czy kilkunastu innych strzelców. Oszustwa też się zdarzały,nawet były afery np.w Luftwaffe JG2 nad kanałem w 1941r.
    Im było więcej zdobytego terytorium wroga tym wskaźnik overclaimingu był pozytywniejszy. Wraki wrogich maszyn,lepszy dostęp do dokumentacji wroga i sprawniejsza praca wywiadu.
    Ogólnie nasz rodzimy wskaźnik potwierdzonych zwycięstw to za okres wynosi:
    1939) Wojna obronna około 60…70 zestrzeleń ( walki powietrzne ),
    1940) Wojna na Francją około 50…70
    1940) Bitwa o Brytanię około 120…130 w tym w ramach jednostek RAF,
    1941) Nad kanałem itp około 30…45 myśliwców 1 i 2 siln,plus około 20 bombowców,
    1942) Około 50 ( w tym nie więcej jak 12 nad Dieppe.
    1943) Około 65 ( w tym Polish Flight Team nie więcej jak 15 )
    1944) Ogółem nie więcej jak 65…75
    1945) Ogółem nie więcej jak 25 ( z czego 2 Polacy z LWP.
    W sumie na wszystkuch frontach i obcych siłach powietrznych nie więcej jak 450 zestrzeleń wrogich maszyn plus około 150..167 V-1, plus około 10…15 maszyn na ziemi. Czy to mało? Nie! Wskaźnik prawdziwości zgłoszeń do faktycznych sukcesów to min 55…65%.

    • Grzegorz

     Panie Dariuszu Kulesza. Rozmawiałem z Panem wiele lat temu w sprawie wiarygodności pewnego pilota. Otrzymałem nowe dokumenty i chciałbym się z Panem tym podzielić. Prosze o kontakt grzesion@wp.pl

  • Mateusz Drożdż Odpowiedz

   Posłużę się cytatem ze „Słownikiem Języka Polskiego” PWN: „Formy czasu przeszłego czasownika otworzyć: otwarł, otwarła, otwarli opisywane są w słownikach jako rzadziej używane niż otworzył, otworzyła, otworzyli. Częstsze za to są „nieregularne” otwarty, otwarto, otwarcie niż „logiczniejsze” otworzony, otworzono, otworzenie. Zdarzają się też konteksty, w których jednemu użytkownikowi subiektywnie lepiej brzmi np. „otworzyli drzwi”, ale „otwarli szkołę” – lub odwrotnie.
   Formy te nie są błędne, a zatem są poprawne”. Skoro tak mówią językoznawcy, to proszę pozwolić, że będę się trzymał tej formy, mimo że trąci małopolskim regionalizmem. :)

 2. Bombacjusz Odpowiedz

  A z drugiej strony taki, o ile mnie pamięć co do stopnia i nazwiska nie myli, sierżant Dudek, który cierpiał męki fizyczne, jeśli miał sklecić trzy zdania raportu:) Inna sprawą jest dość dziwny system liczenia strat w Luftwaffe, o który do dziś przyprawia historyków o ból głowy i całkiem skutecznie gmatwa sprawę strat. Natomiast co Kampanii Wrześniowej spotkałem się z jakimś wewnętrznym opracowaniem historycznym enerdowskich Luftstreitkräfte z lat 60′ gdzie ogół strat Luftwaffe we wrześniu 39′ określono na 273 maszyny. Niestety nie określono szczegółowo powodów utraty maszyn wrzucając do jednego wora samoloty utracone w walce, zestrzelone przez obronę plot, utracone na skutek wypadków (a rozbić Bf 109 podczas startu i lądowania było bardzo łatwo) czy samoloty uszkodzone, które co prawda zdołały wylądować, ale ich remont uznano za nieopłacalny i zezłomowano.

 3. Teo Odpowiedz

  Czemu tak lubimy sami siebie biczowac. Jaka różnica po latach ile dywizjon 303 zastrzelił wrogich maszyn? Co to zmienia? Lepiej zostawić większą liczbę. Niech Angole wiedzą kto im dupe ratował.

  • II sort Odpowiedz

   A ja nie zgadzam się tobą. Jeśli podajemy jakieś fakty, to ważne żeby były rzetelne. W przeciwnym razie odsyłam do twórczości Sienkiewicza. Bardzo się cieszę, że ktoś to weryfikuje. A poza tym Angole w większości sami sobie dupę ratowali, Polacy tylko delikatnie im w tym pomogli.

   • Tomek Odpowiedz

    „Weryfikowanie” liczby zwycięstw dywizjonu 303 ze 126 do 45 nie ma nic wspólnego z rzetelnością. Z litości nie wspomnę kto tego dowodził. Cały wywód polegał na tym, że skoro w niemieckich zachowanych dokumentach (które a priori są oczywiście pewne, kompletne i niepodważalne) da się potwierdzić mniej więcej 36% brytyjskich zwycięstw z czasu Bitwy o Anglię, to 303 dywizjon zapewne zestrzelił 45 samolotów. Sorry, ale takie wywody to chęć zdeprecjonowania wyników polskich pilotów z dobraniem dowodu do tezy.

    • Mateusz Drożdż

     Panie Tomku,
     Osobiście zgadzam się, że weryfikacja zwycięstw praktycznie dwukrotnie zweryfikowanych jak w przypadku sukcesów Dywizjonu 303 w czasie Bitwy o Anglię nie ma sensu. Tym bardziej, że po pierwsze uważam, że liczba 45 jest zdecydowanie zaniżona, a po drugie że mam wrażenie, że jednostkom brytyjskim takich weryfikacji się nie przeprowadza. Traktujmy więc wszystkich po równo.
     Pozdrawiam,
     Mateusz Drożdż

    • Anonim

     Rzymianie???? Kolego ,czytaj i ucz się.Rzymianie „zajechali”Brytów.Tzw angole sasi z domieszką krwi mieszkańców .Aby tobie coś wyjasnić…czemu uzywamy zwrotu..”anglo _sasi”? Widzę ze wiedza u ciebie jest na poziomie podwórkowej konwersacji…

  • Mateusz Drożdż Odpowiedz

   Proszę doprecyzować jednostkę. 302. Dywizjon RAF był polskim dywizjonem myśliwskim. Lista Bajana obejmowała zestrzelenia zgłoszone przez lotników myśliwskich, nie ma więc tam strąceń zgłoszonych przez np. strzelców w samolotach bombowych.

   Pozdrawiam,

   Mateusz Drożdż

  • Mateusz Drożdż Odpowiedz

   Bardzo mi miło usłyszeć taką opinię od znawcy tematu i autora kilku ważnych książek na ten temat. Bardzo dziękuję! :)
   Pozdrawiam,
   Mateusz Drożdż

 4. Marko Odpowiedz

  Polskim lotnikom baedzo krytycznie zaliczano zestrzelenia a też nasi nie mając wymaganego udokumentowania ,ćzęsto zglaszali jako prawdopodobne . Było tez sporo lekceważenia czy wręcz pogardy dla Polaków jalo ludzi nizszej klasy . Doswiadczyli tego nasi lotnicy bojowi wyzszego stopnia tak jak płk. Mumler,czy Kpt. ŁASZKIEWICZ którzy lotniczą wiedzą i doświadczeniem przerastali Brytyjskich zarozumialców . Obnizanie sukcesów Polaków to głupota . Zwłaszcza Dywizjonu 303 w którym latał Czech ,Frantisek któremu nikt nie kwestionuje zestrzeleń ,mimo ,że Czech zawsze odłączał się od szyku inikt nie byl swiadkiem jego sukcesów .

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.