Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Walka toczyła się nie o zwycięstwo, a o przetrwanie Polski

"Wzięcie do niewoli towarzysza pancernego" Wojciecha Kossaka.

„Wzięcie do niewoli towarzysza pancernego” Wojciecha Kossaka.

Siły nieprzyjaciół sprzysięgły się przeciw Królestwu. Wróg ze wszech stron najeżdżał jego ziemie, prześladował mieszkańców, grabił bezlitośnie pałace, wioski i świątynie. Aż wreszcie powstali oni… Brzmi jak początek szalonej powieści? Nie, to polska historia.

Niektórzy przyrównują te czasy do martinowskiej „Gry o tron”. W pewnym sensie tęsknotę za Starkami, Lannisterami i Targaryenami w oczekiwaniu na dalszy ciąg opowieści można wyleczyć zagłębiając się w historię Polski.

Co prawda nie ma tu smoków i ludzi bez twarzy, jednak trup ściele się gęsto, a spisków, zdrad, morderstw i bitew zdecydowanie nie brakuje.

Kiedy Władysław IV Waza wydawał ostatnie tchnienie, nikt nie przypuszczał, że w ciągu kilku lat Polsce przyjdzie mierzyć się z powstaniem Chmielnickiego i kozacko-tatarską nawałnicą, wielkim najazdem cara Aleksego, inwazją Szwedów, buntem Radziwiłłów, napadem okrutnych wojsk siedmiogrodzkich, Brandenburgią…

Potop szwedzki i okalające go wydarzenia to jeden z najbardziej krwawych i barwnych okresów w historii Rzeczpospolitej. Znamy go z klasycznej sienkiewiczowskiej trylogii i filmów stworzonych na jej podstawie przez Jerzego Hoffmana. Niestety klasyk polskiej literatury nie zawsze trzymał się faktów, choć doskonale przebadał epokę. Wierzymy bezkrytycznie w jego opowieść i wciąż nie znamy tych czasów dość dobrze by je zrozumieć. Wszak niewiele wówczas brakowało, by Polska na stałe zniknęła z mapy Europy prawie półtora wieku wcześniej.

Książka Sławomira Leśniewskiego "Potop Czas hańby i sławy 1655-1660", która ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Literackiego to niezwykła opowieść.

Książka Sławomira Leśniewskiego „Potop Czas hańby i sławy 1655-1660”, która ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Literackiego to niezwykła opowieść.

Specjalizujący się w publikacjach popularno-naukowych Sławomir Leśniewski opisał ten pasjonujący okres historii Polski od nowa, ze swadą i rozmachem, bazując na faktach i kreśląc wyraziste sylwetki uczestników dramatu – poczynając od młodszego brata zmarłego Władysława, króla Jana Kazimierza Wazy, zwanego Initium Calamitatis Regni (Początek Klęski Królestwa), którego wybujałe ambicje i konflikty z rodzimymi magnatami ściągnęły na Rzeczpospolitą szwedzką inwazję, przez Heronima Radziejowskiego, który wygnany przez króla, wrócił ze Szwedami, aż po nieskalanych bohaterów tego okresu: Stefana Czarnieckiego czy Gabriela Wojniłłowicza, powieściowego Kmicica.

Potop. Czas hańby i sławy 1655-1660 to świadectwo historyczne i pasjonująca powieść w jednym, która w niczym nie ustępuje wielotomowej, fantastycznej Pieśni Lodu i Ognia George’a R.R. Martina. Zatrać się w historii!

Kup książkę z rabatem na stronie Empik.com:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.