Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Polsko-polskie wojny o miejsce w Europie

wezly-pamieciW niedzielę 27 listopada podczas XXV Targów Książki Historycznej zapraszamy na debatę Romana Kuźniara i Jerzego Stępnia poświęconą miejscu Polski w Europie. Spotkanie odbędzie się w godzinach 15:15-17:15 w sali kinowej Zamku Królewskiego w Warszawie.

Polityka Piastów kierowała Polskę na Zachód, ku Europie. Niestety po niemal 300 letniej wojnie domowej, wyniszczającej i brutalnej, Polska dokonała zwrotu na Wschód. To przyniosło konsekwencje w postaci konfrontacji z Rosją, Kozaczyzną, Tatarami i Turkami, miało też poważne skutki kulturowe.

Roman Kuźniar i Jerzy Stępień będą rozmawiać o Polsce w Europie i polsko – polskich wojnach o miejsce w Europie. Debatę poprowadzi Marcin Dobrowolski. Przyczynkiem do debaty jest tekst Romana Kuźniara „Najdłuższa wojna domowa w Polsce”, opublikowany w najnowszym numerze „Newsweeka”.

Organizatorem debaty jest Fundacja Węzły Pamięci. Powstała ona wokół wydanej w 2014 roku przez Wydawnictwo Znak Horyzont książki „Węzły Pamięci Niepodległej Polski”, gdzie prawie 140 historyków w sześciuset hasłach opowiada dzieje Polski do 1945 roku. Pamięć i emocje są źródłem tożsamości, a wiedza i świadomość pozwalają zachować jej ciągłość. Dlatego celem Fundacji jest krzewienie wiedzy i pamięci o historii Polski w sposób wolny od jednostronności.

logo_wezly-pamieci_kolor

Organizatorem debaty jest Fundacja Węzły Pamięci.

Roman Kuźniar – politolog, dyplomata, profesor zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2010-2015 doradca prezydenta RP ds. międzynarodowych. Członek Rady Fundacji Węzły Pamięci.

Jerzy Stępień – prawnik i polityk, senator (1989-1993), wiceminister spraw wewnętrznych i administracji (1997-1999), prezes Trybunału Konstytucyjnego (2006-2008). Członek Rady Fundacji Węzły Pamięci.

Debatę poprowadzi Marcin Dobrowolski – historyk, dziennikarz (Radio PiN, Puls Biznesu). Twórca portalu PulsHistorii.pl poświęconego przede wszystkim historii gospodarki. Członek zarządu Fundacji Węzły Pamięci, działacz ruchów miejskich.

newsweek-historia1To wszystko czeka Was na sali kinowej w głównej części Zamku Królewskiego w Warszawie podczas XXV Targów Książki Historycznej w godzinach 15:15-17:15.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.