Ciekawostki Historyczne

W niedzielę 27 listopada podczas XXV Targów Książki Historycznej zapraszamy na debatę Romana Kuźniara i Jerzego Stępnia poświęconą miejscu Polski w Europie. Spotkanie odbędzie się w godzinach 15:15-17:15 w sali kinowej Zamku Królewskiego w Warszawie.

Polityka Piastów kierowała Polskę na Zachód, ku Europie. Niestety po niemal 300 letniej wojnie domowej, wyniszczającej i brutalnej, Polska dokonała zwrotu na Wschód. To przyniosło konsekwencje w postaci konfrontacji z Rosją, Kozaczyzną, Tatarami i Turkami, miało też poważne skutki kulturowe.

Roman Kuźniar i Jerzy Stępień będą rozmawiać o Polsce w Europie i polsko – polskich wojnach o miejsce w Europie. Debatę poprowadzi Marcin Dobrowolski. Przyczynkiem do debaty jest tekst Romana Kuźniara „Najdłuższa wojna domowa w Polsce”, opublikowany w najnowszym numerze „Newsweeka”.

Organizatorem debaty jest Fundacja Węzły Pamięci. Powstała ona wokół wydanej w 2014 roku przez Wydawnictwo Znak Horyzont książki „Węzły Pamięci Niepodległej Polski”, gdzie prawie 140 historyków w sześciuset hasłach opowiada dzieje Polski do 1945 roku. Pamięć i emocje są źródłem tożsamości, a wiedza i świadomość pozwalają zachować jej ciągłość. Dlatego celem Fundacji jest krzewienie wiedzy i pamięci o historii Polski w sposób wolny od jednostronności.

logo_wezly-pamieci_kolor

Organizatorem debaty jest Fundacja Węzły Pamięci.

Roman Kuźniar – politolog, dyplomata, profesor zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2010-2015 doradca prezydenta RP ds. międzynarodowych. Członek Rady Fundacji Węzły Pamięci.

Jerzy Stępień – prawnik i polityk, senator (1989-1993), wiceminister spraw wewnętrznych i administracji (1997-1999), prezes Trybunału Konstytucyjnego (2006-2008). Członek Rady Fundacji Węzły Pamięci.

Debatę poprowadzi Marcin Dobrowolski – historyk, dziennikarz (Radio PiN, Puls Biznesu). Twórca portalu PulsHistorii.pl poświęconego przede wszystkim historii gospodarki. Członek zarządu Fundacji Węzły Pamięci, działacz ruchów miejskich.

newsweek-historia1To wszystko czeka Was na sali kinowej w głównej części Zamku Królewskiego w Warszawie podczas XXV Targów Książki Historycznej w godzinach 15:15-17:15.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.