Ciekawostki Historyczne

Choć wynik II wojny światowej był już przesądzony, w ostatnich dniach konfliktu w Europie nie brakowało dramatycznych i brzemiennych w skutki wydarzeń. Samobójstwo Hitlera to tylko jedno z nich, Waszym zdaniem niekoniecznie najważniejsze.

Zanim wyjawimy zwycięzców, przypomnimy, że troje szczęśliwców otrzyma po jednym egzemplarzu książki Nicholasa Besta pt. „Pięć dni, które wstrząsnęły światem”. Nagrody ufundowało wydawnictwo Znak Horyzont. Wybraliśmy laureatów spośród autorów najciekawszych odpowiedzi na zadane przez nas pytanie:

Które z wydarzeń ostatnich dni II wojny światowej w Europie (od 28 kwietnia do 8 maja 1945 roku) było najważniejsze?

A oto i trzy komentarze, które najbardziej zasłużyły według nas na wyróżnienie:

I komentarz

Marzena: Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem ostatnich dni wojny było samobójstwo Hitlera. Ten faszystowski dyktator był odpowiedzialny za bezsensowny już opór Niemiec, za wojnę na wyniszczenie. Bez uśmiercenia Hitlera lub jego złapania nie było mowy o zakończeniu walk. Wojna toczyłaby się dalej i polegała na obronie ufortyfikowanych twierdz takich jak Festung Breslau. Nawet w przypadku zamachu stanu i odsunięciu od władzy fuhrera wszelkie decyzje nowego przywódcy Niemiec mogłyby być kwestionowane przez część społeczeństwa, co przyczyniło by się do wytworzenia kolejnej odsłony mitu o ciosie w plecy, który wydatnie pomógł Hitlerowi zjednoczyć naród niemiecki i pchnąć go ku wojnie.

W naszym konkursie do wygrania były trzy egzemplarza książki Nicholasa Besta pt. „5 dni, które wstrząsnęły światem”.

W naszym konkursie do wygrania były trzy egzemplarza książki Nicholasa Besta pt. „5 dni, które wstrząsnęły światem”.

II komentarz

Łukasz: Jedna z najbardziej krwawych bitew żołnierza polskiego. Bitwa mało znana ogółowi Polaków, bitwa, która nie mogła przesądzić o losach II wojny światowej w Europie, lecz pokazała w całości fanatyzm i waleczność jednostek Niemieckich pod dowództwem marszałka Schörnera.Podobno ostatnia udana ofensywa Niemców. Mam na myśli bitwę pod Budziszynem rozegraną w dniach 21-26 (30 kwietnia) 1945 r. Warto o niej pamiętać i poległych Polakach, nieudolnym dowództwie Świerczewskiego. Nigdy nie należy lekceważyć wroga a zbyt duża pewność siebie prowadzi do masakry, nawet na kilka dni przed zakończeniem wojny.

Śmierć Hitlera trafiła zapewne na pierwsze strony wszystkich zachodnich gazet. Ale w ostatnich dniach wojny nie brakowało innych ważnych wydarzeń.

Śmierć Hitlera trafiła zapewne na pierwsze strony wszystkich zachodnich gazet. Ale w ostatnich dniach wojny nie brakowało innych ważnych wydarzeń.

III komentarz

Piotr: Moim zdaniem najważniejszym wydarzeniem ostatnich dni II wojny światowej była egzekucja twórcy i przywódcy faszystowskich Włoch w latach 1922r. – 1945r. Benito Mussoliniego. Był on ostatnim, wiernym Hitlerowi sojusznikiem. Po jego egzekucji i wystawieniu ciała na widok publiczny w Mediolanie zakończyła się era rządów faszystowskich we Włoszech. W wyniku jego strasznej egzekucji, Adolf Hitler zrozumiał że III Rzeszy nie da się uratować oraz że nie chce skończyć jak włoski przyjaciel. W wyniku obawy przed haniebną śmiercią Adolf Hitler popełnił samobójstwo w swoim bunkrze pod Kancelarią Rzeszy. W ten oto sposób dwaj, okrutni dyktatorzy, jeden po drugim stracili życie. Skończyła się era rządów faszystów we Włoszech i nazistów w Niemczech.

***

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie. Jeżeli chcecie sprawdzić inne odpowiedzi, znajdziecie je tutaj.

Jesteście zainteresowani książką, ale nie udało Wam się jej wygrać w konkursie? Nic straconego. Pamiętajcie, że z naszym kodem rabatowym kupicie ją w księgarni Znak.com.pl ze zniżką 30% wyłącznie dla naszych Czytelników.

KOMENTARZE (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Amadeo

Widzę, że przewija się tu motyw samobójczej śmierci Hitlera. Jest tylko jedno, maleńkie ALE… nie ma najmniejszego dowodu na to, że Hitler popełnił samobójstwo, a szczególnie w Berlinie, w swoim bunkrze.

Anonim

Joseph Goebbels ten zbrodniarz zabrał te tajemnice do piekla. Jak żył wo mawiał w( tłumaczeniu)-
Im większe kłamstwo, tym ludzie łatwiej w nie uwierzą.Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.