Ciekawostki Historyczne

Samobójcza śmierć Hitlera i egzekucja Mussoliniego. Wyzwolenie ostatnich obozów koncentracyjnych. Zdobycie Reichstagu. Rozpoczęcie zrzutów żywności dla głodującej Holandii. Ostatnie dni wojny obfitowały w wydarzenia kluczowe dla historii Europy i świata. Które z nich było najważniejsze?

Zapraszamy do udziału w konkursie, w którym do wygrania są trzy egzemplarze książki Nicholasa Besta pt. „Pięć dni, które wstrząsnęły światem”. Fundatorem nagród jest Wydawnictwo Znak Horyzont. A oto pytanie konkursowe:

Które z wydarzeń ostatnich dni II wojny światowej w Europie (od 28 kwietnia do 8 maja 1945 roku) było najważniejsze?

Nagrodzimy trzy najciekawsze i najlepiej uargumentowane odpowiedzi.

Konkurs trwa do 23.59 w sobotę 30 kwietnia 2016. Swoje odpowiedzi piszcie w komentarzach pod tym postem.

W naszym konkursie do wygrania są trzy egzemplarza książki Nicholasa Besta pt. „5 dni, które wstrząsnęły światem”.

W naszym konkursie do wygrania są trzy egzemplarza książki Nicholasa Besta pt. „5 dni, które wstrząsnęły światem”.

Przed opublikowaniem komentarza na stronie upewnijcie się, że podaliście w odpowiedniej rubryce swój adres e-mail (jest on widoczny tylko dla redakcji). Dzięki temu, jeżeli wygracie, będziemy mogli się z Wami skontaktować. Będzie to dla nas także potwierdzeniem, że to Wy jesteście autorem danego komentarza. Pamiętajcie, by dobrze uzasadnić swe odpowiedzi!

Informacje prawne

Uczestnik konkursu wyraża zgodę na przetwarzanie ujawnionych przez siebie danych osobowych w postaci adresu poczty elektronicznej, imienia i nazwiska na potrzeby przeprowadzenia konkursu oraz udziału w bezpłatnym newsletterze. W celu uzyskania informacji o przetwarzanych danych osobowych, ich zmiany lub cofnięcia zgody na ich przetwarzania, w tym rezygnacji z udziału newsletterze uczestnik może wysłać maila na adres ciekawostki@ciekawostkihistoryczne.pl.

Interesuje Cię książka, ale nie chcesz czekać na rozwiązanie konkursu? Pamiętaj, że z naszym kodem rabatowym kupisz ją w księgarni Znak.com.pl dużo taniej od innych.

KOMENTARZE (6)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Marzena

Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem ostatnich dni wojny było samobójstwo Hitlera. Ten faszystowski dyktator był odpowiedzialny za bezsensowny już opór Niemiec, za wojnę na wyniszczenie. Bez uśmiercenia Hitlera lub jego złapania nie było mowy o zakończeniu walk. Wojna toczyłaby się dalej i polegała na obronie ufortyfikowanych twierdz takich jak Festung Breslau. Nawet w przypadku zamachu stanu i odsunięciu od władzy fuhrera wszelkie decyzje nowego przywódcy Niemiec mogłyby być kwestionowane przez część społeczeństwa, co przyczyniło by się do wytworzenia kolejnej odsłony mitu o ciosie w plecy, który wydatnie pomógł Hitlerowi zjednoczyć naród niemiecki i pchnąć go ku wojnie.

Łukasz

Jedna z najbardziej krwawych bitew żołnierza polskiego. Bitwa mało znana ogółowi Polaków, bitwa, która nie mogła przesądzić o losach II wojny światowej w Europie, lecz pokazała w całości fanatyzm i waleczność jednostek Niemieckich pod dowództwem marszałka Schörnera.Podobno ostatnia udana ofensywa Niemców. Mam na myśli bitwę pod Budziszynem rozegraną w dniach 21-26 (30 kwietnia) 1945 r. Warto o niej pamiętać i poległych Polakach, nieudolnym dowództwie Świerczewskiego. Nigdy nie należy lekceważyć wroga a zbyt duża pewność siebie prowadzi do masakry, nawet na kilka dni przed zakończeniem wojny.

Piotr

Moim zdaniem najważniejszym wydarzeniem ostatnich dni II wojny światowej była egzekucja twórcy i przywódcy faszystowskich Włoch w latach 1922r. – 1945r. Benito Mussoliniego. Był on ostatnim, wiernym Hitlerowi sojusznikiem. Po jego egzekucji i wystawieniu ciała na widok publiczny w Mediolanie zakończyła się era rządów faszystowskich we Włoszech. W wyniku jego strasznej egzekucji, Adolf Hitler zrozumiał że III Rzeszy nie da się uratować oraz że nie chce skończyć jak włoski przyjaciel. W wyniku obawy przed haniebną śmiercią Adolf Hitler popełnił samobójstwo w swoim bunkrze pod Kancelarią Rzeszy. W ten oto sposób dwaj, okrutni dyktatorzy, jeden po drugim stracili życie. Skończyła się era rządów faszystów we Włoszech i nazistów w Niemczech.

Mac Tom

Największym wydarzeniem ostatnich dni drugiej wojny światowej było zatknięcie polskiej flagi na murach zdobytego Berlina. Polska walczyła z Niemcami od początku wojny oraz pomagała innym walczyć. Za ten trud należało jej się to wyróżnienie. Wydarzenie to powinno być wspomniane szczególnie w podręcznikach szkolnych w USA i krajach Europy Zachodniej, gdyż w nich przeważa opinia, że Polska kolaborowała z Hitlerem.

Michał

Moim zdaniem najważniejszym wydarzeniem końca II wojny światowej było przeprowadzenie operacji „James Bond”. Miała na celu przechwycenie złota Rzeszy znajdującego się w Szwajcarii poprzez ewakuowanie z Berlina Martina Bormanna, który miał pełen dostęp do aktywów. Po uprzednim nawiązaniu kontaktu, wysłano oddział p.d. Christophera Creightona, który zrzucono w okolice jeziora Muggelsee. Po dotarciu do Kancelarii Rzeszy Creighton ukryty w bunkrze oczekiwał na dogodny moment, aby wywieźć zastępcę Fuhrera z Berlina. 1 maja opuścili bunkier i przez kilkanaście kolejnych dni grupa Creightona płynęła Szprewą i Hawelą do Łaby, do pozycji alianckich. W wyniku operacji udało się pozyskać ok. 95% majątku zdeponowanego w Szwajcarii, w tym wiele zrabowanych dzieł sztuki. Majątek ten miał posłużyć Niemcom do budowy IV Rzeszy, a także do zapewnienia bezpiecznego i dostatniego życia byłym SS-manom uciekającym z Europy w ramach operacji ODESSA. Nie jest pewne na co Brytyjczycy przeznaczyli fundusze, ale sądzę, że jakikolwiek inny cel niż zapewnienie bezpieczeństwa ludziom pokroju Eichmanna był dobry.

Altair5000

W mojej opinii, najważniejszym wydarzeniem między 28 kwietnia a 8 maja 1945 roku było zdobycie Reichstagu, które jednoznacznie przesądziło o klęsce III Rzeszy i zakończeniu II wojny światowej. Drugiego maja 1945r. Armia Czerwona wraz z Wojskiem Polskim zajęły Berlin. Biało-czerwona flaga na Kolumnie Zwycięstwa oraz sowiecka flaga na Reichstagu stały się symbolami nowej ery i wyzwolenia Europy spod nazistowskiego piętna. To właśnie dlatego polskie Święto Flagi przypada na drugiego maja, a fotografię sowieckiego żołnierza mocującego flagę ZSRR na zdobytym budynku Reichstagu (autorstwa Yevgeny Khaldei) do dziś można znaleźć w prawie każdym podręczniku do historii. To wydarzenie skutecznie zabiło ducha walki i doprowadziło do złożenia broni przez niemieckich żołnierzy na innych frontach oraz podpisaniem kapitulacji III Rzeszy 8 maja 1945 roku.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.