Ciekawostki Historyczne

Jeżeli jesteście miłośnikami brytyjskiego kina, to CBS Europa ma dla Was prawdziwą gratkę. W maju będziecie mogli zobaczyć premierowo aż osiem filmów prosto z Wysp, wśród nich znajdą się między innymi takie tytuły jak: „Sexy Beast”, „Płytki grób” czy „Charlotte Gray”. 

Na ekranie pojawi się prawdziwa plejada wybitnych aktorów (Jim Broadbent, Timothy Spall, Ray Winstone, Ben Kingsley, Cate Blanchett, Daniel Day-Lewis, Ewan McGregor, Rachel Weisz) i najlepsi reżyserzy – wielu z nich u progu międzynarodowej kariery.

A oto pełna lista tytułów, które czekają na Was w nadchodzącym miesiącu:

1 maja o 21:00 „Życie jest słodkie”

Andy (Jim Broadbent) i jego żona Wendy mieszkają na obrzeżach Londynu. Andy jest szefem kuchni, Wendy ma kilka dorywczych zajęć. Są jeszcze dwie córki, bliźniaczki – Nicole i Natalie. Jedna z nich pracuje jako hydraulik, druga jest bezrobotna i cierpi na bulimię. Andy, za namową znajomego, decyduje się kupić przyczepę, wierząc, że stworzy świetnie prosperujący bar na kółkach, stanie się biznesmenem i zacznie zarabiać duże pieniądze… Reżyser filmu Mike Leigh podpatruje życie zwyczajnej angielskiej rodziny, która uparcie, acz nieudolnie dąży do poprawy swojego statusu.

Zwyczajna brytyjska rodzina w komplecie (fot. materiały prasowe).

Zwyczajna brytyjska rodzina w komplecie (fot. materiały prasowe).

6 maja o 23:05 „Sexy Beast”

Gal (Ray Winstone) jest byłym skazańcem i gangsterem, który swoją „emeryturę” spędza w towarzystwie żony Deedee oraz zaprzyjaźnionej pary w słonecznej Hiszpanii. Pewnego dnia ze wzgórza wznoszącego się nad willą Gala osuwa się głaz. Mężczyzna uchodzi cało, lecz kamień wpada do basenu, niszcząc mozaikę. Ten wypadek zapowiada kolejną nadchodzącą katastrofę… Do Hiszpanii przylatuje Don Logan (Ben Kingsley), szycha w londyńskim półświatku, który w imieniu swojego szefa Teddy’ego składa Galowi propozycję nie do odrzucenia. Kasiarz ma wziąć udział w skoku na bank. Jednak Gal nie chce się zgodzić. Sytuacja staje się coraz bardziej napięta.

13 maja o 22:55 „Płytki grób”

Juliet, David i Alex (Ewan McGregor) to troje współlokatorów wynajmujących apartament w starej kamienicy w Edynburgu. Juliet jest lekarką, David to nieśmiały księgowy, a Alex jest dziennikarzem, który wciąż zachowuje się jak Piotruś Pan. Właśnie przeprowadzają casting na czwartego sublokatora, drwiąc niemiłosiernie z osób starających się wynająć pokój. Do czasu, gdy pojawia się tajemniczy Hugo. Mężczyzna płaci gotówką i po wspólnej kolacji znika w swoim pokoju. Następnego dnia trójka przyjaciół znajduje jego zwłoki.

Czarną komedię "Płytki grób" będziecie mogli zobaczyć 13 maja o 22:55 (fot. materiały prasowe).

Czarną komedię „Płytki grób” będziecie mogli zobaczyć 13 maja o 22:55 (fot. materiały prasowe).

14 maja o 21:00 „Głębokie błękitne morze”

Londyn, lata 50. XX wieku. Hester Collyer (Rachel Weisz) to młoda, piękna żona sir Williama Collyera — wysoko postawionego sędziego. Dużo starszy mąż nie tylko zapewnia jej wygodne życie, ale również darzy ją bezwarunkową miłością. Kiedy na swojej drodze kobieta spotyka Freddiego Page’a, byłego lotnika RAF-u, jej poukładane życie rozsypuje się w pył. Hester odkrywa namiętność, której nigdy nie zaznała. Rozdarta między dwoma mężczyznami, musi podjąć najtrudniejszą decyzję.

20 maja o 21:00 „Charlotte Gray”

Rok 1942. Młoda Szkotka Charlotte Gray (Cate Blanchett) jedzie do Londynu, by służyć ojczyźnie. W stolicy Charlotte pracuje w szpitalu. Pewnego dnia na przyjęciu poznaje porucznika RAF-u Petera Gregory’ego. Miedzy Charlotte i mężczyzną rodzi się uczucie. Wkrótce Peter zostaje wysłany do Francji, gdzie jego samolot zestrzeliwują Niemcy. Zrozpaczona Charlotte podejmuje pracę dla brytyjskiego wywiadu. Jej płynna znajomość francuskiego jest bezcenna, by mogła działać jako agentka na okupowanym terenie. Kobieta jedzie do Francji, gdzie współpracuje z ruchem oporu. Ma również nadzieję, że odnajdzie Petera.

Charlotte Gray wyruszy do okupowanej Francji, aby odnaleźć ukochanego 20 maja o 21:00 (fot. materiały prasowe).

Charlotte Gray wyruszy do okupowanej Francji, aby odnaleźć ukochanego 20 maja o 21:00 (fot. materiały prasowe).

21 maja o 21:00 „Szczęśliwa zrywa”

Jimmy Hands i jego kumpel Rudy to para dość nieudolnych przestępców. Obaj wpadają podczas próby napadu na bank i trafiają na 12 lat za kratki. Rudy jest wściekły, że Jimmy z banku próbował uciec w pojedynkę, więc konflikt wisi w powietrzu. Do czasu, gdy dawni przyjaciele wpadają na pomysł, by samowolnie skrócić sobie wyrok. Okazja nadarza się sama — wielbiący musicale dyrektor więzienia Graham Mortimer uważa, że idealnym sposobem na resocjalizację jest wystawienie spektaklu przez osadzonych. Tym bardziej, że sam napisał muzyczną sztukę o losach admirała Nelsona. Z pomocą przychodzą więzienna psycholog Annabel Sweep oraz instruktor teatralny Paul Dean. I tak grupa więźniów angażuje się w próby do przedstawienia, jednocześnie czyniąc przygotowania do wielkiej ucieczki.

27 maja (część pierwsza) i 28 maja (część druga) o 21:00 „Casanova”

Wraz z Casanovą (David Tennant) wędrujemy po ulicach dekadenckiej XVIII-wiecznej Wenecji i salonach przedrewolucyjnego Paryża, zaglądamy do Londynu epoki Jerzego III, by osiąść w Neapolu, gdzie serce uwodziciela zostało ostatecznie złamane. Oto wiek rozumu i nauki, hazardu i galanterii, przyjemności i poniżenia – Casanova ma to wszystko.

Jest skrzypkiem, księdzem, graczem, intelektualistą, chłopem i szlachcicem, bogaczem i biedakiem. Nade wszystko jest kochankiem. Seks jest mu potrzebny do życia jak tlen. Ale nigdy nie jest to seks przypadkowy: Casanova oddaje się miłości całym sobą i kocha totalnie – choć krótko. Sypia z damami i kurtyzanami, aktorkami, nawet z zakonnicą. Goni szczęście, którego zaznał tylko raz, za to w wymiarze absolutnym: z jedyną prawdziwą miłością, Henriettą.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.