Ciekawostki Historyczne

Lukrecja Borgia – rozpustnica i trucicielka czy ofiara intryg bezwzględnego ojca? Pora pospieszyć na ratunek „diabelnej” córce papieża. Niemal wszystko, co dotychczas o niej sądziliśmy, okazało się kłamstwem.

Lukrecja była dzieckiem kardynała Rodrigo de Borgii, późniejszego papieża Aleksandra VI, i jego wieloletniej kochanki. Otrzymała staranne wykształcenie, miała być dobrze wychowaną panienką.

Córka papieża miała 13 lat, gdy po raz pierwszy posłużyła ojcu do osiągnięcia politycznych celów. Z pierwszym mężem sam ją rozwiódł, drugiego zamordował, na trzeciego wybrał kobieciarza. Stała się symbolem rozbuchanych żądz i rozwiązłości. Oskarżana o kazirodcze stosunki z ojcem i bratem nazywana była „największą kurtyzaną Rzymu”.

Prawdziwe losy Lukrecji Borgii odnajdziecie w książce Noblisty Dario Fo "Córka papieża" (Znak Horyzont 2015).

Prawdziwe losy Lukrecji Borgii odnajdziecie w książce Noblisty Dario Fo „Córka papieża” (Znak Horyzont 2015).

Lukrecja od zawsze fascynowała artystów, zawdzięczając im jednocześnie wizerunek kobiety demonicznej. Taką znamy ją z głośnego serialu „Rodzina Borgiów”, który Dario Fo zaatakował jako skupiony wyłącznie na seksie i graniczący z pornografią.

Historia tej kobiety była tak niezwykła, że prawie niemożliwa do opowiedzenia. Próbowali pisarze, filozofowie, historycy, filmowcy… Udało się dopiero teraz. Laureat Nagrody Nobla, Dario Fo oddał głos Lukrecji, ujawniając jej autentyczne listy i fragmenty dziennika. Odnalazł w nich raczej kobietę inteligentną, uwikłaną w okrutną politykę i odważną niż femme fatale. Pozwolił poczuć to, co czuła ona – córka Aleksandra VI – najbardziej skorumpowanego spośród papieży.

Dario Fo stanął w obronie Lukrecji. Jego opowieść z pasją, zaangażowaniem i pewną dozą ironii wprowadza w okrutny świat nepotyzmu i nieprzyzwoitości, wciągając czytelnika o wiele bardziej, niż słynny serial.

Skupiłem się jedynie na poszukiwaniu prawdy – Dario Fo

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Druga wojna światowa

Bomby atomowe zmusiły Japończyków do kapitulacji....

W sierpniu 1945 roku na Hiroszimę i Nagasaki spadły bomby atomowe i zmusiły Japończyków do kapitulacji. Prawda czy mit? Co zakończyło wojnę na Pacyfiku?

8 grudnia 2021 | Autorzy: Paweł Filipiak

Wielka ucieczka zwierząt z zoo w...

9 listopada 1874 roku Nowy Jork sparaliżował artykuł z „New York Herald”. Nagłówek na pierwszej stronie krzyczał: „Dzikie zwierzęta uciekły z Central Parku!”.

7 grudnia 2021 | Autorzy: Anna Baron-Jaworska

XIX wiek

Zakazana antykoncepcja, syfilis, małżeństwa kawalerów i...

Wszechobecna przemoc, broń palna i... bujne życie erotyczne, o którym rzadko wspominają historycy. Jak wyglądał seks na Dzikim Zachodzie?

6 grudnia 2021 | Autorzy: Patryk Chodyniecki

Czym był wielki smog londyński?

5 grudnia 1952 roku nad ranem w Londynie utworzył się wielki smog, który utrzymywał się do 9 grudnia.

5 grudnia 2021 | Autorzy: Paweł Czarnecki

Starożytność

Circus Maximus. Największa arena rozrywki w...

W Rzymie, pomiędzy wzgórzami Palatynu i Awentynu, możemy zobaczyć pozostałość jednej z większych atrakcji starożytnego imperium  – Circus Maximus.

5 grudnia 2021 | Autorzy: Tomek Sowa

Zimna wojna

Morderca królowych piękności

Jego „portfolio” wypełniają zdjęcia młodych, atrakcyjnych kobiet. Uczestniczek konkursów piękności i modelek. Obiecywał im karierę, po czym brutalnie mordował.

4 grudnia 2021 | Autorzy: Anna Baron-Jaworska

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.