Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Śmierć za noszenie okularów? Witamy w Kambodży Pol Pota

Śmierć za noszenie okularów? Witamy w Kambodży Pol Pota.Kiedy kambodżańscy komuniści pod wodzą Pol Pota przejęli władzę, w kraju rozpoczął się terror na niespotykaną dotąd skalę. Czerwoni Khmerzy zabijali z wyjątkowym okrucieństwem, dusząc swoje ofiary foliowymi torbami, czy podrzynając ich gardła bambusowymi liśćmi. Zamordowali w ten sposób miliony obywateli Kambodży.

Według kryteriów Pol Pota do eksterminacji nadawałaby się większość współcześnie żyjących ludzi. Khmerzy mordowali między innymi za noszenie okularów, znajomość angielskiego, czy niespracowane dłonie.

Wspólnie z serwisem Deser.pl zapraszamy na film oparty na artykule autorstwa Bogumiła Rudawskiego: Wszystkie zbrodnie Pol Pota. Pełną, tekstową wersję materiału znajdziecie TUTAJ. Zapraszamy też do odwiedzenia stron Deseru.pl i zapoznania się z dyskusją pod filmem.

Kup najnowszą książkę Ciekawostek historycznych

Artykuł porusza następujące tematy:

  Czas akcji:

  Miejsce akcji:

  Komentarze (3)

  1. Nasz publicysta | Redakcja Odpowiedz

   Komentarze z serwisu wykop.pl, które mogą Was zaciekawić
   http://www.wykop.pl/link/2737327/smierc-za-noszenie-okularow-witamy-w-kambodzy-pol-pota/

   Amadeo:
   „Khmerzy mordowali między innymi za noszenie okularów, znajomość angielskiego, czy niespracowane dłonie.”
   Tak się kończy siłowe terroryzowanie ludzi sprawiedliwości społeczną, czyli taką utopią jaką próbują wprowadzić sami wiecie kto ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Nowak nosisz okulary? To nie jest sprawiedliwe społeczenie – Kowalskiego nie stać na okulary. Straszna ideologia i bardzo niezbezpieczna ( ͡° ʖ̯ ͡°)
   Pan_Neutron:
   Zachodni lewicujący intelektualiści byli zachwyceni Czerwonymi Khmerami
   Fragment recenzji głośnej książki:
   Książka „Uśmiech Pol Pota” powstała ze zdziwienia. Peter Fröberg Idling przeczytał raport z dwutygodniowej wizyty szwedzkiej delegacji w Demokratycznej Kampuczy i nie mógł zrozumieć, jak to się stało, że nie ma w nim słowa o uciskaniu ludności, masowych mordach i tego wszystkiego, z czego znamy Czerwonych Khmerów. „Setki mil idylli, prosto przez piekło na ziemi.”
   Dużym plusem reportażu Ildinga jest zwrócenie uwagi na ówczesne reakcje zachodu i poparcie, jakiego wielu wybitnych intelektualistów (np. Noam Chomsky) udzieliło Czerwonym Khmerom, ignorując docierające powoli doniesienia uciekinierów z Demokratycznej Kampuczy o głodzie i masowych mordach. Poparcia opartego na ideologii i przekonaniach, a nie faktach. Tak silnego, że pozwoliło te fakty przesłonić.

  2. Redakcja Odpowiedz

   Wybrane komentarze z naszego facebookowego profilu…
   https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne/posts/1142750379086953

   Wojtek W.:
   W szkole o tym nie słyszałem.

   Rufin O.:
   I to było w końcówce 20 wieku!!! A świat milczał.

   Krzyś L.:
   Pol Pot Czerwoni khmerzy, niesamowite jest to, jak łatwo w niewyedukowanym biednym społeczeństwie jest zaszczepić jakąś ideę. Kambodża, Rwanda
   Kornelia S.:
   podejrzanie szybko i łatwo te komunistyczne idee się zaszczepiają

   Łukasz J.:
   To nie byli komuniści
   Marcin S.:
   tylko ufo, potwierdzone info

   Leszek J.:
   Faszyzm został potępiony a komunizm jest nadal modny. A łagry sowieckie to był dopiero koszmar. Przecież był to system oparty na walce klas, na szowiniźmie klasowym. Tu Żydami byli nie komuniści a inteligencja, kułacy itd.

   … oraz z profilu „Ciekawostki historyczne, o których prawdopodobnie nie słyszałeś”
   https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=413724662151384&id=157583547765498

   Krzysztof M.:
   i wyzwolili ich Wietnamczycy …

  3. maciejmakro Odpowiedz

   Sorbona nijednego durnia już wyeduowała, ale Pol Pot to jej szczytowe osiągnięcie.
   W jakimś filmie o rzezi urządzonej za czasów Wielkiej Rewolucji w Wandei, pewien „historyk” zabłysnął twierdzeniem że najwięszym osiągnięciem tejże było „zaprzestanie terroru” (głównie dopiero wtedy gdy nie było już kogo mordować)… Oczywiście kretyn był także z Sorbony.

  Dodaj komentarz

  Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

  Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.