Ciekawostki Historyczne

Polacy dotarli wszędzie i w każdym zakątku globu prowadzili aktywną działalność. Dokonywali wielkich odkryć, konstruowali przydatne urządzenia i nie tylko. Czas docenić polski wkład w historię. Dlatego chcielibyśmy Was zapytać, który z naszych rodaków zrobił dla świata najwięcej? W zamian mamy dla Was atrakcyjne nagrody.

Co zatem należy zrobić, aby mieć szansę na jeden z trzech egzemplarzy książki Jana i Ewy Wróblów pod tytułem „Historia Polski 2.0: Polak potrafi, Polka też… czyli o tym, ile świat nam zawdzięcza”, ufundowanych przez wydawnictwo Znak Horyzont? Wystarczy, że odpowiecie na nasze pytanie. Wybierzemy najciekawsze i najlepiej uzasadnione komentarze. A oto i pytanie konkursowe:

Któremu Polakowi (lub której Polce) świat zawdzięcza najwięcej i dlaczego akurat ta osoba zasługuje na takie wyróżnienie?

Nagrodą w konkursie jest jeden z trzech egzemplarzy książki Jana i Ewy Wróblów „Historia Polski 2.0: Polak potrafi, Polka też... czyli o tym, ile świat nam zawdzięcza” (Znak Horyzont 2015).

Nagrodą w konkursie jest jeden z trzech egzemplarzy książki Jana i Ewy Wróblów „Historia Polski 2.0: Polak potrafi, Polka też… czyli o tym, ile świat nam zawdzięcza” (Znak Horyzont 2015).

Niekoniecznie musicie wskazywać wynalacówy czy naukowców. Mogą być to również odkrywcy nowych lądów, artyści, biznesmeni, sportowcy bądź osoby, które wytyczały nowe sposoby myślenia. Macie zatem duże pole do popisu. Liczymy na Waszą kreatywność.

Konkurs trwa do 23:59 w sobotę 5 września. Swoje odpowiedzi piszcie w komentarzach pod tym postem. Przed opublikowaniem komentarza na stronie upewnijcie się, że podaliście w odpowiedniej rubryce swój adres e-mail (jest on widoczny tylko dla redakcji!). Dzięki temu, jeżeli wygracie, będziemy mogli się z Wami skontaktować. Będzie to również potwierdzenie, że to Wy jesteście autorem danego komentarza.

Informacje prawne

Uczestnik konkursu wyraża zgodę na przetwarzanie ujawnionych przez siebie danych osobowych w postaci adresu poczty elektronicznej, imienia i nazwiska na potrzeby przeprowadzenia konkursu oraz udziału w bezpłatnym newsletterze. W celu uzyskania informacji o przetwarzanych danych osobowych, ich zmiany lub cofnięcia zgody na ich przetwarzania, w tym rezygnacji z udziału newsletterze uczestnik może wysłać maila na adres ciekawostki@ciekawostkihistoryczne.pl.

Nie możesz się doczekać rozwiązania konkursu i chcesz tę książkę już dziś? Pamiętaj, że z naszym kodem rabatowym kupisz ją w księgarni Znak.com.pl ze sporym rabatem specjalnie dla naszych Czytelników.

KOMENTARZE (28)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Anonim

Niewątpliwie Jan Twardowski…:-)

Marek

Jan Czochralski – na jego metodzie syntezy monokryształów krzemu od 100 lat opera się elektronika.

Joozek25

Spośród pięciu nazwisk (Skłodowska, Kopernik, Kościuszko, Piłsudski, Chopin) dokonywałem wyboru i ten padł na Mikołaja Kopernika. Jego wstrzymanie słońca i poruszenie ziemi zakrawa na jedno z najważniejszych odkryć w dziejach całej ludzkości. Dodając, że Mikołaj był długo szykanowany za herezje, które głosił można stwierdzić, że znacznie wyprzedzał swoją epokę intelektualnie. Kopernik to najbardziej zasłużony Polak w naszej historii i jeden z najmądrzejszych ludzi w dziejach świata. Mój głos wędruje do niego!

Mariusz

Hmmm to może nie Curie-Skłodowska czy inni a tacy mniej znani, czyli bracia Wonsal, inna wersja Wrona, urodzeni w żydowskiej rodzinie na Mazowszu( w Krasnosielcu). Synowie szewca Aaron,Szmul, Hirsz którzy sprzedali ostatni zegarek ojca, konia i wyemigrowali do USA w 1890 i tam kupili pierwszy projektor. Tam też zmienili nazwisko na Warner i imiona na albert,Sam i Harry, w USA urodził się też czwarty z braci Itzhak( Jack Leonard).W1912 r. zaczęli produkować filmy, a 4 kwietnia 1923 r. założyli wytwórnię Warner Brothers. Przeszli do historii kina z pierwszą dźwiękową produkcją “Śpiewak jazzbandu”( chociaż tak naprawdę był on tylko po części dźwiękowy), za którego dostali też honorowego oscara za produkcję pierwszego filmu dźwiękowego , czyli właśnie „Śpiewaka jazzbandu”.Do dzisiaj wytwórnia Warner Bros jest producentem lub dystrybutorem ponad sześciu i pół tysiąca filmów fabularnych (są to m.in.takie dzieła, jak: Casablanca, Sokół maltański, Buntownik bez powodu, Maverick, Brudny Harry, Batman, Zabójcza broń, Matrix czy ekranizacji Harry’ego Pottera) oraz czternastu tysięcy tytułów animowanych (w tym półtora tysiąca kreskówek np. z Królikiem Bugsem) .Tak więc gdyby nie trójka synów( potem czwórka) biednego szewca z Mazowsza nie byłoby może większości wielkich dzieł w historii kina światowego.A w tym roku mijają już 92 lata od założenia wytwórni, która cały czas produkuje kolejne filmy.

Mateusz Cieślik

Moim zdaniem na miano Polaka, który przysłużył się dla świata najbardziej zasługuje Kazimierz Funk. Był to człowiek o którym można powiedzieć, że zmienił oblicza medycyny poprzez swoje istotne badania nad witaminami. Jako pierwszy wyodrębnił witaminę B1. To właśnie jego badania udowodniły, ze niedobór witamin może skutkować szkorbutem. Funk wynalazł pokaźną liczbę medykamentów oraz przyczynił się do polepszenia ich produkcji. Po dziś dzień medycyna zawdzięcza mu bardzo wiele.

Renata Malon-Rejewska

Wg mnie – Maria Skłodowska-Curie.

Wojtek Kowalski

Na Polaka najbardziej zasłużonego dla świata wybrałbym Ignacego Łukasiewicza – pioniera europejskiego przemysłu naftowego i wynalazcę lampy naftowej. Jakby nie dość na tym, był on dodatkowo wielkim społecznikiem, finansował budowę dróg i mostów w Galicji, założył prototyp towarzystwa ubezpieczeniowego – Kasę Bracką, był radnym Krosna i posłem na Sejm. Jednym słowem był to człowiek o niespożytej energii, prawym charakterze i wielu talentach. Ale skupmy się na jego „światowym” wkładzie jakim jest lampa naftowa. 31 lipca 1853 roku w lwowskim szpitalu na Łyczakowie przeprowadzono po raz pierwszy nocną operację przy świetle lampy naftowej i data ta jest uznawana za symboliczny dzień narodzin przemysłu naftowego. Dzięki lampie Łukasiewicza nafta stała się towarem używanym na skalę przemysłową co przyczyniło się do rozwoju wydobycia ropy, która po dziś dzień jest jednym z najcenniejszych surowców, kształtującym gospodarczo-społeczne oblicze świata. Stosując ewolucyjną analogię można powiedzieć, że lampa naftowa była również niezbędnym ogniwem w łańcuchu wynalazków, który doprowadził do wynalezienia i upowszechnienia elektryczności, a czy możemy sobie wyobrazić bez niej dzisiejsze życie? Ilu pacjentów zmarło w XIX wieku czekając na światło dzienne niezbędne do przeprowadzenia operacji? Dzięki lampie naftowej stały się możliwe rzeczy dzisiaj oczywiste jak choćby nocne czytanie, a więc prawdopodobnym wydaje się założenie, że po jej wynalezieniu wydłużyła się średnia aktywność dobowa człowieka. Światło to taki wynalazek, z którego dobrodziejstw nie zdajemy sobie na co dzień sprawy dopóki go nie zabraknie. Nie myślimy o nim, po prostu uznajemy za oczywisty fakt, że jest. A to wszystko dzięki Ignacemu Łukasiewiczowi.

Magdalena

Bardzo zasłużoną dla nauki i jednocześnie mało w Polsce znaną osobą był Stefan Kaczmarz – matematyk żyjący na przełomie XVIII i XIX w. Opracował on tzw. metodę Kaczmarza rozwiązywania równań liniowych. Bez tej metody nie byłoby możliwe stworzenie tomografu komputerowego, który był zdecydowanie wynalazkiem przełomowym. Dzięki niemu do dzisiejszego dnia możemy diagnozować wiele chorób, a co za tym idzie ratować zdrowie i życie milionów ludzi, co uważam za najważniejszy cel rozwoju nauki.

Ilonus

Zasłużonymi dla medycyny światowej są dwaj Polacy – Ryszard Gryglewski i Andrzej Szczeklik.
W 1976 Gryglewski w Londynie w pracowni Vanea (Nobel) odkrył prostacyklinę, peptyd produkowany przez śródbłonek tętnic. W klinice w Krakowie, przy Skawińskiej wraz z Andrzejem Szczeklikiem testowali na sobie jej działanie. Prostacyklina obniża wartości ciśnienie tetniczego krwi i wpływa na układ krzepnięcia krwi. Okazała się ostatnią deską ratunku dla zagrożonych amputacją kończyny. Do dziś używa się jej pochodnych w leczeniu nadciśnienia płucnego, miażdżycy i choroby Brugera. Ponadto Szczeklik jako pierwszy na świecie wysunął wniosek, że astma jest chorobą o podłożu zapalnym, co poparł badaniami i jest dziś najbardziej znanym polskim lekarzem.

Kamil Mru

Może to trącić taką polską megalomanią, ale spośród wielu znakomitych rodaków, postawiłbym na Józefa Piłsudskiego za zatrzymanie zezwierzęconych, bolszewickich hord w pochodzie na zachód. Oczywiście nie zrobił tego sam, jednak to on stał na czele Polski, która odparła atak bolszewików. To on stał za decyzją o uderzeniu znad Wieprza, które doprowadziło do załamania radzieckiej ofensywy oraz m.in. za Wyprzedzającą wyprawą kijowską. Gdyby bolszewicy doszli do Niemiec, gdzie, również pojawiały się nastroje rewolucyjne, historia świata potoczyłaby się zupełnie inaczej. Czy gorzej? Tego nigdy się nie dowiemy, jednak biorąc pod uwage to co pokazał czas, a konkretnie czerwoni towarzysze i to jak niemieckie społeczeństwo podatne było na rewolucyjne hasła, zasadne wydaje się przypuszczenie, że gorzej… Józef Piłsudski miał, też inne ciekawe rozwiązania dla świata, jak np. propozycja złożona Francji, w postaci wspólnego kontruderzenia na Niemcy, zanim ci, będą zbyt silni. No, ale jak wiemy, swiat jednak nie zawsze chciał z jego pomysłów korzystać… Jak coś przekrecilem to piszcie Emotikon smile

lukrecjaborgia

Zdecydowanie Fryderyk Chopin – niesamowity geniusz, poeta fortepianu, wirtuoz, komponujący już jako kilkulatek. Taki człowiek rodzi się raz na wiek. Znany, ceniony i rozpoznawany na całym świecie. Jego wkład w kulturę nie tylko polską, ale i światową, oraz w szerzenie polskości jest nieoceniony. Pomimo krótkiego i nie pozbawionego cierpień fizycznych życia – pozostawił po sobie olbrzymi spadek w postaci mazurków, nokturnów, etiud… Potrafił też pięknie pisać i malować. Kochają go Japończycy, Rosjanie, Włosi, Francuzi. Nawet Adolf Hitler szukał w nim niemieckich korzeni, aby go „zawłaszczyć”. Ma pomniki na całym świecie m.in. w Rio de Janeiro, Tiranie, Szanghaju czy Singapurze. Stał się inspiracją dla twórców kultury masowej XX i XXI w. Jego postać i muzyka pojawia się w zagranicznych utworach popowych, komiksach i grach komputerowych…

…tylko nie wiem dlaczego w Polsce traktowany czasem tak, jak traktuje się nudne lektury w liceum… A przecież jego serce zawsze należało do Polski. Był prawdziwym patriotą. Nawet po śmierci.

Norwid słusznie pisał o nim: „rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel”
Dlatego ja oddaję głos na Fryderyka Chopina – człowieka Renesansu z epoki Romantyzmu.

Margot

Uważam, że osobą, która najbardziej wpłynęła na świat jest papież Jan Paweł II.
Ceniony na świecie wśród przez wierzących jak i niewierzących. Jest bliski mojemu sercu ze względu na swoją niesamowitą osobowość, siłę ducha, dzięki której wszystko stawało się możliwe. Człowiek był dla niego jednostką. Nie oceniał nikogo na podstawie rasy, pochodzenia, płci, zasobności portfela. W Karolu Wojtyle ujmowała mnie również jego ogromna wiedza, głównie dotycząca jego znajomości języków. Poeta, aktor, pedagog, Człowiek, który potrafił wybaczyć nawet temu, który chciał go zabić. Dzieci i dorośli lgnęli do niego. Starał się nieść miłość i dobroć na cały świat. Myślę, że jest to jedna z nielicznych postaci dzięki, której Polacy chcieli być jednością.
Po prostu człowiek z klasą!

Łukasz Radzikowski

Niezaprzeczalnie Mikołaj Kopernik największym Polakiem był! Dzięki jego pracy zmieniło się całkowicie spojrzenie na świat. A nawet na Boga. Okazało, się że nie jesteśmy centrum wszystkiego i że musimy nauczyć się, że punkty widzenia są jednak rożne.

Justyna

Jan Paweł II najwięcej zrobił dla Świata. Dawał nadzieję i dobrą nowinę, odwiedzał ubogie kraje jak i te opływające bogactwem, nawoływał o pokój na świecie, bo to jest najważniejsze.

wszystkozadarmoDominika

Uważam, że świat zawdzięcza bardzo dużo Marii Skłodowskiej – Curie, choć jest to postać w dużym stopniu niedoceniona. Warto poddać analizie XIX i XX wiek. Czasy te nie były przychylne kobietom. Wiele z nich musiało walczyć o swoje prawa, ponieważ były traktowane jak ludzie drugiej kategorii. Kobiety nie były „godne” tego, aby zajmować się typowo „męskimi” zawodami. Ta dyskryminacja występowała w różnych dziedzinach życia, również, a może przede wszystkim, w tych, które były związane z rozwojem naukowym. Maria Skłodowska-Curie inspirowała kobiety w walce o swoje prawa. Burzyła stereotyp, który mówił, że kobieta jest przypisana jedynie do prac domowych i opieki nad dziećmi. Skłodowska musiała cały czas podkreślać swoją niezależność, ponieważ była oceniania przez pryzmat osiągnięć męża. Niektórzy nie przypisywali jej żadnych zasług, uważali ją jedynie za osobę asystującą, która nie ma żadnego wkładu w przeprowadzane badania. Maria Skłodowska – Curie była „kobietą walki”. Nigdy się nie poddawała. o sile charakteru uczonej może świadczyć fakt, że nie uległa ona sugestiom zgorszonych akademików, którzy odradzali jej przyjazd do Sztokholmu po odbiór Nagrody Nobla. Od najmłodszych lat wykazywała wybitne zdolności. Stawiała nacisk na ciągły rozwój, jednak nie był on możliwy na ziemiach polskich. Skłodowska była zmuszona do wyjazdu z kraju, ponieważ w XIX wieku kobiety nie mogły studiować. Były wykluczone z życia akademickiego, uważano, że nie są przystosowane do tego, aby przyswajać wiedzę. Ich cechy biologiczne i psychiczne za bardzo odbiegały od cech męskich, co było podstawą do dyskryminacji. Maria Skłodowska-Curie udowodniła, że patrzenie na rzeczywistość przez pryzmat stereotypów, zdecydowanie tę rzeczywistość przekłamuje.W 1903 roku badaczka otrzymała wraz z mężem Nagrodę Nobla z dziedziny fizyki. Małżeństwo Curie pracowało w trudnych warunkach, nie można było mówić o jakimkolwiek komforcie, choć nie on był tutaj najważniejszy. Małżonkowie zajmowali się m.in. badaniami dotyczącymi promieniotwórczości, polonem i radem. Niesamowite to postacie i uważam, że szczególnie o Marii Skłodowskiej – Curie należy mówić zdecydowanie więcej, ponieważ była to wielka Polka, która walczyła ze stereotypami!

Marek

Gdyby nie Jan Czochralski to do dzisiaj liczylibyśmy dalej na liczydłach, a bardziej zamożni na arytmometrach. Nie wspominając o telefonach na korbkach a internet byłby traktowany jako przejęzyczenie internacjonalizmu.

aga

Tadeusz Kosciuszko – znany i doceniany w świecie szczególnie w USA gdzie jego nazwisko jest bardzo znane

karolina27

Jan Paweł II to dla mnie wybitny Polak, wielki autorytet i wzór gorliwego kapłana o przejrzystym i scalonym sercu. Łączył w sobie intensywne życie wewnętrzne z energiczną i zewnętrzną działalnością apostolską. Dzięki niemu wiele ludzi na świecie po raz pierwszy w ogóle usłyszało o naszym kraju i umacniał jego pozycję na arenie międzynarodowej. Jego osobowość i działalność przyczyniła się do poprawy wizerunku Polski. Dziś każdy, kto usłyszy, że jestem Polką, od razu myśli o naszym Papieżu. Umiał zjednać sobie zarówno prostych ludzi, jak i wykształconych, starszych i młodych. Doprowadził do społecznego zjednoczenia i pojednania Polaków. Miał także duży wkład w obaleniu komunizmu i uniezależnienia się od Związku Radzieckiego, a także na integrację naszego kraju z Unią Europejską oraz przystąpieniem Polski do NATO .

Natalia

Wymieniono tu wiele wybitnych osób, ciężko wybrać jedną tę „naj”. Myślę, że autorzy powinni wprowadzić kategorie! Było by prościej i sprawiedliwiej! Jako, że można wymieniać osoby które nie tylko były naukowcami, odkrywcami, artystami itp. a także osoby które zmieniały obyczajowość- umysłowość to nominuję Michalinę Wisłocką! Ach! Ona zmieniła wiele! Zmieniła podejście do jednej z ważniejszych sfer życia człowieka, często pomijaną i spychaną gdzieś w margines, o której zwykło się mówić „te sprawy” – i to tylko przyciszonym głosem!
Napisała książkę, która rozeszła się w większym nakładzie niż Trylogia Sienkiewicza! Nie wspomnę o niezliczonych kopiach pożyczanych i kolejkowanych sobie przez młodzież w latach 80 XXw. Nawet teraz można znaleźć wersje książki w pdf swobodnie krążące w internecie.
Pisała otwarcie o seksie, intymności, rozwoju człowieka – jak nikt inny, prosto jasno i przyjemną polszczyzną. Walczyła o upowszechnianie antykoncepcji. Ale przede wszystkim dostarczyła (i nadal to robi) merytorycznej wiedzy, rozprawiła się ze szkodliwymi mitami dotyczącymi seksualności człowieka.
Dzięki niej, wielu Polaków mogło dowiedzieć się o seksie więcej niż na lekcji WDŻ-u i kto wie, ile jej Sztuka, małżeństw uratowała? ;)

    mika19

    Karol Wojtyła nic dodać, nic ująć!

iwonciaaa

Oczywiście, że Karol Wojtyła ! :) Nie ma tutaj sensu wchodzić w głębsze i dalsze dyskusje.
Było wielu znanych i wspaniałych polaków, ale wszyscy są daleko, daleko za naszym papieżem.
Niesamowity człowiek, wspaniały… To dzięki niemu wiele osób zmieniło podejście do katolików. Do swojego stada przyjął wiele zbłąkanych owieczek, odnosząc tym samym ogromny sukces.

Bogdan

Marszałek Józef Piłsudski to postać obrosła w mity charyzmatyczny przywódca i wybitny strateg polityczny. Józef Piłsudski był pierwszym marszałkiem Polski, jest postacią już należącą do historii, ale równocześnie nadal żywą w świadomości politycznej narodu polskiego, postacią, która budziła i wciąż jeszcze budzi gorące emocje od wielkiego uwielbienia do równie wielkiej nienawiści. Jest tym z wybitnych przywódców polskich pierwszej połowy naszego stulecia, na którym skupiła się wyjątkowa zajadłość przeciwników politycznych zarówno tych, którzy działali za jego życia, jak i tych, którzy atakowali go już po jego śmierci. Był obiektem ataków, fałszów i zwykłych oszczerstw w propagandzie ówczesnej jak i komunistycznej w Polsce powojennej, a częściowo, niestety także w krajowej historiografiipowojennej. Piłsudski, był jednostką wybitną, niezwykłą co do tego nikt nie miał i mieć nie może żadnej wątpliwości zarówno jego zwolennicy i wielbiciele, jak i jego przeciwnicy i wrogowie. O niezwykłości tego człowieka mówili zarówno Polacy jak i obcy. Nie kwestionował wybitnych walorów Piłsudskiego jego główny przeciwnik polityczny Roman Dmowski, przywódca nacjonalizmu polskiego. Z olbrzymim uznaniem wyrażali się o nim, i to w wiele lat po jego śmierci, tak wybitni dowódcy polscy jak zwycięzca spod Monte Cassino gen. Władysław Anders i szef sztabu naczelnego wodza Wojsk Polskich na Zachodzie w czasie ostatniej wojny, gen. Stanisław Kopański czy gen. Marian Kukiel, wybitny historyk a zarazem minister Obrony Narodowej rządu polskiego w Londynie. Wszyscy oni walczyli przeciwko Marszałkowi w szeregach wojsk rządowych w czasie przewrotu majowego
Józef Piłsudski i ruchy z nim związane najkonsekwentniej ze wszystkich polskich orientacji politycznych reprezentował ideę niepodległości Polski, najgorliwiej walczył o nią, czyniąc z niej naczelny i niekwestionowany nigdy cel swej działalności. Piłsudski związał się z walką o niepodległość właściwie już od dzieciństwa i był tej idei wierny do końca życia

hannex38

Historia Państwa Polskiego zaczyna się od Mieszka I i choć nie był królem dla mnie jest najważniejszym z władców polski ! To on był „budowniczym państwowości polskiej”, który jako pierwszy połączył ziemie plemion polskich, dając również początek pierwszej dynastii królów polskich, która sprawowała władze ponad 500 lat.
Mieszko I swoje rządy objął w roku 960. Jego państwo powstało na obszarze Wielkopolski, a swoje granice rozciągało po Kujawy i Mazowsze. Władca dążył do rozszerzenia granic w kierunku północno-zachodnim Zawarł wiec sojusz z Czechami biorąc ślub z księżniczka czeska Dobrawą w 965 roku. Następstwem tego zdarzenia było przyjęcie chrztu 966 roku. Najistotniejsza przyczyna podjęcia takiego kroku przez Mieszka I był jego strach przed duchowieństwem niemieckim, które było zainteresowanie podporządkowaniem Polski swojej działalności misyjnej. Mieszko przyjmując chrzest uchronił Polskę przed narzuceniem zwierzchności niemieckiej. Czechy natomiast obawiały się ekspansji rycerstwa niemieckiego, które po podboju Łużyc w 963 roku miało ruszyć w ich stronę. Państwo czeskie szukało oparcia w ośrodku gnieźnieńskim i umożliwiając przyjęcie chrztu przez Mieszka wzmocniły swoje państwo. Ten akt wzmocnił również politykę zagraniczna Polski, ponieważ w X wieku jedynie w ramach wspólnoty państw chrześcijańskich można było pomyśleć o prowadzeniu dobrej polityki zagranicznej. Kolejną przyczyna przyjęcia chrztu przez Mieszka była kultura chrześcijańska, która wyrosła z bogatych tradycji antycznych. Duchowni byli wykształconymi ludźmi, którzy mogli prowadzić kancelarie i kontrolować skarb państwa. Chrzest włączył Polskę do cywilizacji i kultury, był jednoznaczny z przyjęciem nowych postaw ludzkich jakich potrzebowało społeczeństwo w młodym państwie Mieszka. Wprowadzenie jednolitej religii wzmacniało spoistość wewnętrzną państwa i osłabiało dążenia do utrzymania odrębności byłych ziem plemiennych. Powstało pierwsze biskupstwo misyjne w 968 r. w Poznaniu, którym kierował biskup Jordan. Do Polski zaczęli napływać duchowni, upowszechniając normy i wartości moralne.
W 972 r. książę rozbił wojska niemieckie pod Cedynią, terytorium, które znajdowało się poza obszarem plemiennym Wielkopolski. Możliwe, że przyczyną konfliktu zbrojnego była wzmianka o płaceniu trybutu przez Mieszka I cesarzowi. W roku 980 nastąpiło odwrócenie przymierza między Czechami a Polską. Doszło do wojny, po której Mieszko przyłączył Śląsk do Polski. Rola jaką odegrał w dziejach Polski Mieszko I jest kluczowa ponieważ dał jej podstawy do późniejszych sukcesów zarówno wewnątrz kraju jak i na arenie międzynarodowej. Podejmował świadome, mądre decyzje, dzięki którym udało mu się stworzyć silne, chrześcijańskie państwo w Europie. Jego syn Bolesław Chrobry odziedziczył po ojcu kraj ustabilizowany terytorialnie z dobrze ułożonymi stosunkami międzynarodowymi .Mieszko I pierwszy wśród władców polski !

anetaJ

Ja miłośniczka finansów i ekonomii nie będę szukać nikogo po świecie kto zmienił losy milionów ludzi bo moim faworytem jest polski były minister finansów tytan przemian gospodarczych LESZEK BALCEROWICZA! Twardy , nieugięty, nieustępliwy, niewzruszony i uparty w swoich dążeniach- człowiek o kamiennym obliczu i gołębim serduszku. Nikt dziś nie wie czy ma więcej wrogów czy przyjaciół . Człowiek którym straszono dzieci, palono kukły i opluwano A z drugiej strony podziwiano i nagradzano w kraju i na świecie za przemiany do jakich się przyczynił. Niczym Syzyf toczył Polskę pod górę do zjednoczonej Europy oganiając się po drodze od sępów i hien ujadających. Wszystkim chyba zapadły w pamięć słowa ”Balcerowicz musi odejść !”I były to tylko słowa , słowa , słowa i marzenia pana Andrzeja. Kiedy w TV widzę profesora Balcerowicza z jego charakterystycznym uśmieszkiem to nie wiem czy za chwilę będzie burza czy zaświeci słonko. Twarz pokerzysty, który ma same Asy i wie że nie blefuje. Leszek Balcerowicz to prawdziwy tytan przemian ekonomicznych „sięgnął tam gdzie wzrok nie sięgał „ i przesadził nas z syrenek na volkswageny i pokazał , że świat jest kolorowy nie tylko w ruskich telewizorach. Moim zdaniem miliony polaków dzięki Leszkowi Balcerowiczowi zaczęło myśleć standardami europejskimi , kapitalistycznymi, bo komuna się skończyła !

Bartłomiej

Moim zdaniem świat najwięcej zawdzięcza Janowi III Sobieskiemu. Pod Wiedniem zatrzymał on pochód Turcji i zapobiegł islamizacji Europy ratując jej odrębność kulturową i religijną przy okazji rozsławiając naród polski na długie lata. Można by nawet zażartować, że zatrzymał pierwszą falę imigrantów z regionów arabskich ;) No a na dodatek w bonusie dał światu piękne listy do swojej żony Marysieńki, które są rzadkim w świecie dowodem miłości władcy do swojej żony.

Ania Tworek

Stawiam na matematyków z Uniwersytetu Poznańskiego – Henryk Zygalski, Jerzy Różycki i Marian Rejewski, którzy w 1932 roku złamali szyfr Enigmy. Dziś już wiadomo, że gdyby nie Polacy, alianci złamaliby ten szyfr sami, niemniej trwałoby to jeszcze kilka lat. Podjęto próby oszacowania jaki wpływ miało złamanie kodu i pojawiają się głosy, że wyczyn trójki młodych deszyfrantów skrócił wojnę o około 3 lata. Jeden rok wojny kosztował świat ok. 10 mln istnień ludzkich zatem rozszyfrowanie „Enigmy” przyczyniło się do ocalenia około 30 milionów osób.

Niemcy już od lat dwudziestych szyfrowali swoje depesze wojskowe właśnie za pomocą Enigmy. Polski wywiad utworzył komórkę, której zadaniem była praca nad złamaniem tego kodu, a prace nad tym powierzono młodym studentom! Przez kilka lat pracowali oni w Poznaniu, a od października 1932 roku w Warszawie, a później przenieśli się do podwarszawskiej (nomen omen) Pyry. Dzięki swojej wiedzy i wytrwałości w końcu grudnia 1932 roku, udało im się rozwiązać szyfr maszyny, którą Niemcy uznawali za cud techniki. W międzyczasie udało się też na krótko przejąć maszynę szyfrującą co pozwoliło na jej zbadanie i zbudowanie kopii. Pierwszą Polską kopię wojskowej wersji „Enigmy” zbudowano w warszawskiej fabryce „Ava” w 1933 roku. Od tego czasu Polacy mogli odczytywać niemiecką korespondencję wojskową, choć oczywiście nadal wymagało to skomplikowanych obliczeń i codziennego ustawiania maszyny w zależności od stosowanych, w danym dniu kodów. Brytyjczycy przejęli Enigmę wraz z książkami kodowymi zdobywając w 1942 roku niemiecki okręt podwodny U-110 – dzięki temu złamali najtrudniejszy kod marynarki wojennej i zaczęli odzyskiwać panowanie na morzu. I może dlatego powszechnie, przez lata to właśnie Brytyjczykom przypisywało się złamanie Enigmy? Nie da się jednak ukryć, że to Polacy stworzyli podstawy deszyfracji. Oficjalnie zaczęli oni mówić o roli Polaków w złamaniu kodu dopiero po przystąpieniu Polski do NATO w 1999 roku, ale niestety do dziś często ten sukces przypisuje się Brytyjczykom.

Paweł

Zdecydowanie Mikołaj Kopernik – gdyby nie on, nadal byśmy nie podróżowali po całym świecie, bo balibyśmy się, że jak dotrzemy na jego skraj to spadniemy w wielki ciemny niebyt…

Maria

Irena Sendlerowa. Uratowała pond 2500 osób przed śmiercią. Wśród nich było wielu, którzy swoją pracą i zaangażowaniem przyczynili się do rozwoju nauki, kultury, społeczeństwa, byli to późniejsi lekarze, politycy, artyści, profesorowie. Sama nie dokonała wielkich odkryć, nie wynalazła leku na raka, nie była premierem rządu. Nie przyczyniła się do zakończenia wojny. Ale czy nie zrobiła dla świata więcej niż niejeden walczący na froncie? Pokazała, że Polka potrafi być odważna, pomagać ponad podziałami, że nie ma dla niej rzeczy niemożliwych! A dla ponad 2500 dzieci stała się jakby matką bo dała im drugie życie…

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.