Ciekawostki Historyczne

Wakacje zaczęły się na dobre, a Polacy ruszyli na urlopy. Pamiętajcie! W Waszych walizkach nie może zabraknąć książek. Jeśli nadal nie wiecie, jaką ciekawą pozycję zabrać ze sobą na wczasy pod gruszą lub odpoczynek pod palmami, mam dla Was kilka propozycji.

Nie wyobrażam sobie nawet weekendowego wypadu bez nich. Ciekawa powieść, biografia czy jakakolwiek inna książka to idealny towarzysz podróży. Pomaga zabić czas w oczekiwaniu na pociąg lub samolot. Dzięki niej opalanie się na plaży nie polega na bezmyślnym leżeniu plackiem, a drink z palemką smakuje lepiej, gdy akurat czyta się ciekawą pozycję.

Wydawcy nadesłali do nas kolejne książki, z których trzy szczególnie zwróciły uwagę redakcji „Ciekawostek historycznych”. Oto one:

zestawienie

Listy niezapomniane, Shaun Usher (SQN)

Listy niezapomniane, opracowanie Shaun Usher (SQN)

Pouczające, zabawne, dramatyczne, przełomowe i zapadające w pamięć. Takie są listy zebrane przez Shauna Ushera. Kto jest ich autorem? Cała plejada niezwykłych postaci światowej historii. Znajdziemy tu epistoły Elvisa, Beethovena, Fidela Castro, ale nie tylko. Usher nie ograniczył się do osób sławnych. Sięgnął także do korespondencji zwyczajnych, szarych ludzi.

W książce przeczytamy więc rozdzierające serce listy matek porzucających swoje dzieci, czy chińskiej imigrantki, która pod koniec XIX wieku walczyła z amerykańskim systemem oświaty o to, by jej córka mogła się uczyć w zwyczajnej szkole. Chyba warto zwrócić na tę pozycję uwagę.

Klątwa Tudorów, Philippa Gregory (Książnica)

Klątwa Tudorów, Philippa Gregory (Książnica)

Klątwa Tudorów, Philippa Gregory (Książnica)

Czy młoda kobieta mogła mieć szanse z jednym z najsłynniejszych królów angielskich, Henrykiem VIII? Na to pytanie odpowiada w swojej powieści Philippa Gregory. Tym razem pisarka osią fabuły czyni Małgorzatę Pole.

Ta niezwykła dama, wywodząca się z dynastii Yorków musiała w ekspresowym tempie nauczyć się rozgrywać dworską partię szachów. Kiedy po śmierci Artura Tudora tron objął jego brat Henryk, jej los był przypieczętowany. Potomkini Plantagenetów była solą w oku dręczonego przez paranoję króla…

Książki Philippy Gregory to pozycje obowiązkowe dla każdego fana Tudorów.

Jednostka 731. Okrutne eksperymenty w japońskich laboratoriach…Hal Gold (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Gdyby książkę o Jednostce 731 trzeba było streścić w dwóch słowach, brzmiałyby one: anatomia bestialstwa. Tak w skrócie można opisać to, co działo się w tajnym ośrodku w Mandżurii. Japońscy lekarze, którzy tam pracowali, po latach opowiadali makabryczne historie.

O trzymaniu jeńców amerykańskich i europejskich w klatkach w jednym pokoju z zakażonymi dżumą myszami i pchłami. O okrutnych wiwisekcjach na żywych i w pełni świadomych kobietach. O przymusowym zarażaniu chorobami wenerycznymi i eksperymentowaniu na ludzkich szczątkach.

Książka jest po prostu wstrząsająca. Ciężko przejść obok niej obojętnie. Osobom nieco bardziej wrażliwym być może będzie się śnić po nocach… Mimo to warto po nią sięgnąć – żeby ujrzeć historię II wojny światowej z zupełnie innej strony.

Trafiły do nas także następujące książki:

Byłem kierowcą Hitlera, Erich Kempka (Vesper) – „Z opowieści autora książki, który przez lata służby poznał Hitlera tak dobrze, jak nikt inny, wyłania się obraz Führera zupełnie różny od tego, jaki znamy z podręczników do historii” (fragment notki okładkowej).

Rajd na obóz Cabanatuan. Filipiny 1945, Gordon L. Rottman (Wydawnictwo Astra) – „27 stycznia 1945 roku 6. batalion rangersów i oddział rozpoznania Szóstej Armii (Zwiadowcy Alamo) rozpoczęły najniebezpieczniejszą i najważniejszą misję w swej historii, mającą na celu uwolnienie pięciuset amerykańskich, brytyjskich i holenderskich jeńców przetrzymywanych w obozie niedaleko Cabanatuanu” (fragment notki okładkowej).

Joanna d’Arc, Helen Castor (Wydawnictwo Astra) – „Losy jednej z najbardziej wyrazistych kobiet średniowiecza przedstawiono tak, jak jeszcze nikt o nich nie pisał” (fragment notki okładkowej).

Zabić Pattona, Bill O’Reilly, Martin Dugard (Rebis) – „Kto stał za śmiercią generała Pattona w grudniu 1945 roku? George S. Patton junior,  agresywny, zdeterminowany, jeden z najbardziej kontrowersyjnych dowódców II wojny światowej” (fragment notki okładkowej).

Kochanek królowej, Bodil Steensen-Leth (Wydawnictwo Astra) – „wybitna powieść duńskiej autorki Bodil Steensen-Leth, na której podstawie powstał scenariusz filmowy. Ekranizacja została nominowana do Oscara” (fragment notki okładkowej).

Co im się wydaje. O co chodzi?

Co tydzień przedstawiamy wam książki nadesłane do naszej redakcji. Wydawcom i autorom gwarantujemy, że każda bez wyjątku pozycja jaką otrzymamy trafi do jednej z edycji naszego zestawienia. Nasz adres znajdziecie w rubryce „Kontakt”. Możecie też zajrzeć do poprzedniego odcinka „Co im się wydaje?”.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.