Ciekawostki Historyczne

Pytanie w naszym ostatnim konkursie było raczej nietypowe: historycy rzadko piszą o fryzurach historycznych postaci, a tymczasem trzeba było wskazać tę najlepiej uczesaną. Okazało się jednak, że pomysłów Wam nie zabrakło, a Wasze typy i uzasadnienia były bardzo różnorodne. Z trudem wybraliśmy trzy najciekawsze naszym zdaniem komentarze.

Dla formalności podajemy jeszcze raz pytanie konkursowe:

Kto był najlepiej uczesaną postacią w dziejach świata?

I komentarz

Marta: Moim zdaniem jedną z najlepiej uczesanych postaci w dziejach świata była Królowa Francji- Maria Antonina. Upięcie, które nosiła nazywa się ‚pouf’. Wyobraźmy sobie zatem jak sama Maria musiała się czuć w tak ciekawym upięciu.. Na pewno nie było ono zbyt komfortowe do noszenia, mogło mierzyć nawet półtora metra (ale co tam, bólu nie widać ;)). Natomiast doskonale widoczne były zazdrosne spojrzenia francuskich arystokratek w momencie zetknięcia z Marią (i oczywiście jej fryzurą). Mogła czuć się przy innych kobietach lepiej nie tylko ze względu na swój status społeczny, ale przede wszystkim wygląd. Takie uczesanie dodawało Królowej gracji, dostojeństwa. Doskonale komponowało się z drogimi bogato zdobionymi sukniami oraz biżuterią. Ponadto w swoich fryzurach królowa mogła upamiętnić ważne wydarzenia (np. po zwycięstwie Francuzów nad Anglikami w bitwie morskiej w 1778 r. Królowa miała na głowie statek wśród fal upiętych z jej włosów). Wniosek jest zatem prosty: Maria w swojej fryzurze nie tylko świetnie wyglądała, ale także dobrze się czuła.Choć jej fryzura w opinii współczesnych może być raczej ekscentryczna, to niewątpliwie stała się jednym z symboli epoki.

II komentarz

 W naszym konkursie do wygrania są trzy egzemplarze książki Marty Orzeszyny pt. „Antoine Cierplikowski. Król fryzjerów, fryzjer królów” (Znak Horyzont 2015).

W naszym konkursie do wygrania są trzy egzemplarze książki Marty Orzeszyny pt. „Antoine Cierplikowski. Król fryzjerów, fryzjer królów” (Znak Horyzont 2015).

Ki: Moim numerem jeden jest Audrey Hepburn. Może i nie miała tak kobiecych kształtów jak np. Marylin Monroe, ale mimo to, po dziś dzień uznawana jest za jedną z najpiękniejszych kobiet wszechczasów. Zapewne jednym z argumentów przemawiającym za tym mianem były właśnie jej włosy, które czy to ułożone, związane, rozpuszczone lub ścięte, pięknie podkreślały jej rysy (w szczególności wspaniałe oczy).
Każde uczesanie w jakim pojawiała się na wielkim ekranie zdobywało rzeszę fanek. Fryzura z niezapomnianego „Śniadania Tiffany’ego” do dziś uznawana jest za najelegantsze upięcie. Wylansowała fryzurę pixie, króciutkie włosy, które w niedługim czasie zagościły m.in. również na głowie Twiggy, a i po dziś dzień jest jedną z najmodniejszych fryzur zarówno wśród gwiazd jak i nas, (nie)zwykłych ;) kobiet. Warto również zwrócić uwagę na mały, ale jakże ważny detal – grzywkę! Audrey nosiła krótką grzywkę, która pięknie podkreślała jej sarnie oczy.
Właściwie każdą fryzurę, każde upięcie jakie nosiła Hepburn można spokojnie nazwać ponadczasowym i dlatego w kategorii włosów, moim zdaniem, nie ma sobie równych!

III komentarz

en: Dla mnie zdecydowanie najpiękniejsze uczesanie miała dziewczyna Gibsona. Pozwolę sobie przytoczyć, za Wikipedią: Stworzony przez rysownika Charlesa Dana Gibsona ideał amerykańskiego kobiecego ideału urody z końca XIX i początków XX wieku. Inspiracją dla rysowanej przez Gibsona postaci była żona rysownika, Irene Langhorne i jej siostry.
Typowa Gibson Girl miała kręcone włosy, nosiła je wysoko podpięte z przodu, często z celowo puszczonymi luźno pojedynczymi kosmykami lub rozpuszczoną, opadającą na ramię, lewą częścią fryzury. Gibson Girl stanowiła ideał dla aspirującej klasy średniej, uosabiając amerykański sen i nadzieję na awans społeczny; postać stała się niezwykle modna, a liczne kobiety starały się naśladować styl, ubiór i gesty z rysunków Gibsona. W celu uzyskania podobnie bujnej fryzury często wykorzystywały sztuczne włosy i peruki lub zbierały w tym celu własne wypadające podczas czesania włosy; kobiety o prostych włosach korzystały z lokówek.
Prawdziwą dziewczyną Gibsona była Evelyn Nesbit,której historia jest niezwykle dramatyczna i której wygląd był inspiracja dla Ani z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery.

Jak zawsze, gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie. Jeżeli chcecie sprawdzić inne odpowiedzi, znajdziecie je tutaj.

Interesuje Cię książka, ale nie udało Ci się jej wygrać? Pamiętaj, że z naszym kodem rabatowym kupisz ją w księgarni Znak.com. pl dużo taniej niż inni.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.