Ciekawostki Historyczne

Mistrz Antoine zrewolucjonizował świat kobiecej mody, ale wcześniej też nie brakowało świetnie uczesanych pań i panów. Kto mógł poszczycić się fryzurą najlepiej dostosowaną do urody i charakteru? W zamian za odpowiedzi na to pytanie mamy dla Was trzy egzemplarze książki Marty Orzeszyny pt. „Antoine Cierplikowski. Król fryzjerów, fryzjer królów”.

Co zatem należy zrobić, aby mieć szansę na jeden z trzech egzemplarzy książki Marty Orzeszyny pt. „Antoine Cierplikowski. Król fryzjerów, fryzjer królów, ufundowanych przez wydawnictwo Znak Horyzont? Wystarczy, że odpowiecie na nasze pytanie. Wybierzemy najciekawsze i najlepiej uzasadnione komentarze. A oto i pytanie konkursowe:

Kto był najlepiej uczesaną postacią w dziejach świata i dlaczego to on lub ona zasługuje na to wyróżnienie? Odpowiedzi prosimy uzupełnić od stosowny materiał ilustracyjny.

 W naszym konkursie do wygrania są trzy egzemplarze książki Marty Orzeszyny pt. „Antoine Cierplikowski. Król fryzjerów, fryzjer królów” (Znak Horyzont 2015).

W naszym konkursie do wygrania są trzy egzemplarze książki Marty Orzeszyny pt. „Antoine Cierplikowski. Król fryzjerów, fryzjer królów” (Znak Horyzont 2015).

Pod uwagę bierzemy zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Do miana najlepiej uczesanej kandydować może zarówno władczyni starożytnego Egiptu przedstawiona na wystawionym przez siebie posągu, jak i gwiazda współczesnego kina. Włosy mogą być ciemne, jasne czy rude; przycięte krótko przy samej głowie lub opadające długimi lokami do samej ziemi. Czy spodoba się Wam chłopczyca Antoine’a, czy kozacki osełedec, każdy wybór może przynieść nagrodę. Ważne jest tylko ciekawe uzasadnienie.

Konkurs trwa do 23:59 w sobotę 30 maja. Swoje odpowiedzi piszcie w komentarzach pod tym wpisem. Przed opublikowaniem komentarza na stronie upewnijcie się, że podaliście w odpowiedniej rubryce swój adres e-mail (jest on widoczny tylko dla redakcji). Dzięki temu, jeżeli wygracie, będziemy mogli się z Wami skontaktować. Będzie to również potwierdzenie, że to Wy jesteście autorem danego komentarza.

Informacje prawne

Uczestnik konkursu wyraża zgodę na przetwarzanie ujawnionych przez siebie danych osobowych w postaci adresu poczty elektronicznej, imienia i nazwiska na potrzeby przeprowadzenia konkursu oraz udziału w bezpłatnym newsletterze. W celu uzyskania informacji o przetwarzanych danych osobowych, ich zmiany lub cofnięcia zgody na ich przetwarzania w, tym rezygnacji z udziału newsletterze uczestnik może wysłać maila na adres ciekawostki@ciekawostkihistoryczne.pl.

Interesuje Cię książka, ale nie chcesz czekać na rozwiązanie konkursu? Pamiętaj, że z naszym kodem rabatowym kupisz ją w księgarni Znak.com. pl dużo taniej niż inni. Nie zapominamy również o miłośnikach e-booków, dla których specjalną ofertę ma Woblink.

KOMENTARZE (25)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Anonim

Według Mnie taką osobą zdecydowanie była słynna Cesarzowa Sissi- najpiękniejsza kobieta ówczesnej Europy,której fryzura uzupełniona o elegancką biżuterię wspaniale podkreślała jej prześliczną urodę,dziewczęcy urok i jej charakter pełen spontaniczności.Co spowodowało,że później stała się wzorem do naśladowania pozostałym paniom odnośnie stylu uczesania i trendzie kobiecej mody.

Barbara Cimoch

Według Mnie taką osobą zdecydowanie była słynna Cesarzowa Sissi- najpiękniejsza kobieta ówczesnej Europy,której fryzura uzupełniona o elegancką biżuterię wspaniale podkreślała jej prześliczną urodę,dziewczęcy urok i jej charakter pełen spontaniczności.Co spowodowało,że później stała się wzorem do naśladowania pozostałym paniom odnośnie stylu uczesania i trendzie kobiecej mody.A w linku potwierdzenie: http://pl.wikipedia.org/wiki/El%C5%BCbieta_Bawarska .

kinga

Ponieważ można spodziewać się wielu przykładów kobiecych głów, to ja przekornie wystawiam kandydaturę Elvisa Presleya! Na korzyść „Króla Rock and Rolla” przemawia chociażby fakt, że fryzura a la Elvis jest spotykana nawet na głowach współczesnych! To on był ikoną, która wyznaczała trendy – uwaga – nie tylko mężczyznom, ale i kobietom! Wdzięk, oryginalność i uniwersalność – oto największe atuty ponadczasowej gwiazdy.

Aneta W

LADY GAGA…ale nie za konkretną fryzurę. ZA WSZYSTKO CO MIAŁA DO TEJ PORY NA GŁOWIE I ZA WSZYSTKO CO JESZCZE BĘDZIE MIEĆ… ;)
Jasne, ciemne, żółte czy niebieskie…

Marta :>

Moim zdaniem jedną z najlepiej uczesanych postaci w dziejach świata była Królowa Francji- Maria Antonina. Upięcie, które nosiła nazywa się 'pouf’. Wyobraźmy sobie zatem jak sama Maria musiała się czuć w tak ciekawym upięciu.. Na pewno nie było ono zbyt komfortowe do noszenia, mogło mierzyć nawet półtora metra (ale co tam, bólu nie widać ;)). Natomiast doskonale widoczne były zazdrosne spojrzenia francuskich arystokratek w momencie zetknięcia z Marią (i oczywiście jej fryzurą). Mogła czuć się przy innych kobietach lepiej nie tylko ze względu na swój status społeczny, ale przede wszystkim wygląd. Takie uczesanie dodawało Królowej gracji, dostojeństwa. Doskonale komponowało się z drogimi bogato zdobionymi sukniami oraz biżuterią. Ponadto w swoich fryzurach królowa mogła upamiętnić ważne wydarzenia (np. po zwycięstwie Francuzów nad Anglikami w bitwie morskiej w 1778 r. Królowa miała na głowie statek wśród fal upiętych z jej włosów). Wniosek jest zatem prosty: Maria w swojej fryzurze nie tylko świetnie wyglądała, ale także dobrze się czuła.Choć jej fryzura w opinii współczesnych może być raczej ekscentryczna, to niewątpliwie stała się jednym z symboli epoki.

level

wg mnie najlepiej uczesany był szlachcic polski. Boki podgolone, broda zapuszczona i już cała Europa wiedziała z kim ma do czynienia. Fryzura wygodna, niestety zarezerwowana dla panów braci. Dopasowana pod kołpak, ponadczasowa, niewymagająca wielu zabiegów. Zauważalny powrót w XXI wieku do fryzury
https://www.facebook.com/MariuszKadruje/photos/t.100003745499181/571194636315817/?type=3&theater

Monika

Najlepiej uczesana postacią w dziejach świata była Rita Hayworth. Bujne,gęste loki o ognistym kolorze to był jej znak rozpoznawczy. Jej loki były jednym z symboli kobiecości,robiły piorunujące wrażenie i jest inspiracją dla wielu współczesnych kobiet A tutaj można się przekonać :jak wpanaił miała włosy http://www.sophiaonline.com.ar/wp-content/uploads/2013/02/6-16-2012-8-17-48-pm.png

    Monika

    Jak wspaniałe *

Martyna Gąsiorek

Wielki ukłon za swoją stylizację chciałabym oddać Afrodycie. Według mnie wygląda bardzo kobieco, subtelnie i przede wszystkim naturalnie! Wydaje mi się, że prawdziwe piękno tkwi w prostocie, a u niej tą prostotę odnalazłam.
http://www.wirtualnagrecja.pl/newsy-z-grecji/168-kanon-piekna-w-staroytnej-grecji.html

Pani Agnieszka

Margaret Thatcher to moim zdaniem właścicielka fryzury nieodłącznie związanej z pozycją i wizerunkiem żelaznej damy. Natapirowane włosy, tworzące obraz hełmu w stylu „power dressing” jako obraz nieugiętości, charyzmy i władzy. Zawsze układała je tak, aby odsłaniały surową twarz, niczym „Spojrzenie Kaliguli”:. Pani premier nigdy jej nie zmieniła, bardzo dbała o nieskazitelny obraz włosów, czego przykładem może być jej wypowiedź w chwili, kiedy szła wraz z Paulem Johnsonem klatką schodową, gdzie szalał potężny przeciąg, MT: O Boże! Już po mojej fryzurze, PJ: Nie, proszę iść za mną, MT: Zbawco!. Niestety zbawienia nie doznała na okręcie płynącym na Falkandy, gdzie wiatr mocno naruszył jej falę. To się nigdy więcej nie powtórzyło. Siła włosa chciałoby się rzec!. Mój drugi typ to fryzura Adolfa Hitlera, nie wymaga uzasadnienia moim zdaniem :-)

Maciek Saskowski

Włosy po bokach krótsze, a na górze jednolitej długości, spłaszczone, wyrównane. Od przodu głowa wydaje się kwadratowa. Wygląda to trochę jak tafla na głowie. Nie ma ustalonej długości. Nazywana też fryzurą na kwadrat, płaskim jeżem, lotniskiem czy po prostu szczotką. Mowa o uczesaniu na „depesza” – wzorowanym na fryzurze Dave’a Gahana, wokalisty Depeche Mode. Dla mnie i dużej części mojego pokolenia, wychowanego u schyłku PRL-u, wciąż fryzura kultowa. Wtedy chcieliśmy recepty na wyrażenie swojej odmienności. No i znaleźliśmy – muzykę, ale w równym stopniu image czterech chłopaków z Wielkiej Brytanii. Jak liczna to armia niech świadczą kolejki do fryzjerów, ustawiające się za każdym razem, gdy zbliża się koncert kultowego zespołu. Niektórym fanom została już garstka włosów, a i tak decydują się strzyc na „depesza”. Dlaczego uważam, że fryzura zasługuje na wyróżnienie? Bo chyba jako jedna z nielicznych w historii opiera się i na estetyce, i ideologii.
http://www.zwallpix.com/young-david-gahan.html
http://tiptopwebsite.com/websites/index2.php?username=depechemodefile&page=9

en

Dla mnie zdecydowanie najpiękniejsze uczesanie miała dziewczyna Gibsona. Pozwolę sobie przytoczyć, za Wikipedią: Stworzony przez rysownika Charlesa Dana Gibsona ideał amerykańskiego kobiecego ideału urody z końca XIX i początków XX wieku. Inspiracją dla rysowanej przez Gibsona postaci była żona rysownika, Irene Langhorne i jej siostry.
Typowa Gibson Girl miała kręcone włosy, nosiła je wysoko podpięte z przodu, często z celowo puszczonymi luźno pojedynczymi kosmykami lub rozpuszczoną, opadającą na ramię, lewą częścią fryzury. Gibson Girl stanowiła ideał dla aspirującej klasy średniej, uosabiając amerykański sen i nadzieję na awans społeczny; postać stała się niezwykle modna, a liczne kobiety starały się naśladować styl, ubiór i gesty z rysunków Gibsona. W celu uzyskania podobnie bujnej fryzury często wykorzystywały sztuczne włosy i peruki lub zbierały w tym celu własne wypadające podczas czesania włosy; kobiety o prostych włosach korzystały z lokówek.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Gibson_Girl
Prawdziwą dziewczyną Gibsona była Evelyn Nesbit,której historia jest niezwykle dramatyczna i której wygląd był inspiracja dla Ani z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery
http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Evelyn_Nesbit.jpg

Katie F

Mój wybór padł na Jennifer Lopez. Nie zmiennie od początku kariery idealnie wpisuje się w kanon aktualnej mody. Kolor zawsze perfekcyjnie dobrany i zgodny z najnowszymi trendami. Upięcia zawsze sexy i idealnie spójne z okazją oraz kreacją. Nosiła już zarówno klasykę jak i włosowe stylizacje z nowoczesną nutą. Rozpuszczone- zawsze pięknie i miękko wystylizowane. Jennifer pokazuje się w pełni dopracowanych lookach zarówno koloryzacyjnie jak i stylizacyjnie. Jestem fryzjerką i często podglądam to co nosi na głowie, ponieważ jest to niesamowicie kobiece, klasyczne i uniwersalne. Zaprezentowała już chyba wszystko: warkocze, fale, loki wysokie i niskie upięcia, proste i na maxa wygładzone.
Jako dowód dorzucam zdjęcie pod tym linkiem
http://www.usmagazine.com/celebrity-beauty/news/golden-blobes-2015-red-carpet-beauty-secrets-jennifer-lopez-naomi-watts-more-201571

Miłośnik Piękna

KLEOPATRA – to mój typ… W sumie gdyby można było wliczyć kreacje stworzone przez gwiazdy kina jakimi są Elizabeth Tylor i Monica Belluci, to pod jedną pięknością wszech czasów mielibyśmy ich co najmniej kilka…
Dlaczego Kleopatra? Na tyle tajemnicza i odległa, nie dostępna – że jej wygląd może już być wytworem wyobraźni, która nie ma ograniczeń, więc może być najlepiej uczesaną postacią w dziejach…! Na pewno jest inspiracją wielkich stylistów.

Ki

Moim numerem jeden jest Audrey Hepburn. Może i nie miała tak kobiecych kształtów jak np. Marylin Monroe, ale mimo to, po dziś dzień uznawana jest za jedną z najpiękniejszych kobiet wszechczasów. Zapewne jednym z argumentów przemawiającym za tym mianem były właśnie jej włosy, które czy to ułożone, związane, rozpuszczone lub ścięte, pięknie podkreślały jej rysy (w szczególności wspaniałe oczy).
Każde uczesanie w jakim pojawiała się na wielkim ekranie zdobywało rzeszę fanek. Fryzura z niezapomnianego „Śniadania Tiffany’ego” do dziś uznawana jest za najelegantsze upięcie. Wylansowała fryzurę pixie, króciutkie włosy, które w niedługim czasie zagościły m.in. również na głowie Twiggy, a i po dziś dzień jest jedną z najmodniejszych fryzur zarówno wśród gwiazd jak i nas, (nie)zwykłych ;) kobiet. Warto również zwrócić uwagę na mały, ale jakże ważny detal – grzywkę! Audrey nosiła krótką grzywkę, która pięknie podkreślała jej sarnie oczy.
Właściwie każdą fryzurę, każde upięcie jakie nosiła Hepburn można spokojnie nazwać ponadczasowym i dlatego w kategorii włosów, moim zdaniem, nie ma sobie równych!

Agnieszka B.

Marylin Monroe i koniec.Przemyślana fryzura od początku do końca.Platynowy blond kojarzy się ZAWSZE z Marylin,podobnie jak charakterystyczne ułożenie włosów nad czołem. W młodości była ciemnowłosą dziewczyną i mimo,że ją zauważono ,niestety nie wzbudziła entuzjazmu a po kilku rolach zerwano z nią kontrakt.Kiedy stała się symbolem marzeń tysięcy dziewcząt i obiektem pożądania milionów mężczyzn,blond loki stały się znakiem firmowym i niemal skarbem narodowym Ameryki.Nikogo nie zraziło,że blond jest też symbolem „krótkiego” rozumu…wszyscy widzieli szał zmysłów,uwodzicielskie ciało i to o cym można tylko marzyć.Wiele lat po jej śmierci stylizacja „na Marylin” jest najczęściej wykorzystywana przez modelki,aktorki,damy i gospodynie domowe.

katarzyna97

Moim zdaniem najlepiej uczesaną postacią była Katarzyna II Wielka, caryca Rosji w XVIII w. Jej włosy były pięknie ozdobione, a fryzury były oryginalne i wymyślne. Dzięki temu dodawało to tej postaci majestatyczności i jeszcze większego szacunku. Fryzurę tę widać na tym portrecie: http://www.wprost.pl/ar/351661,1/Katarzyna-II-bohaterka-wystawy-Rosjanie-i-Niemcy/

    gość

    Pani Katarzyno! to co ta niemka ma na głowie to jakiś horror chyba pani sobie zażartowała!

Konrad

Najlepsza, najwygodniejsza a do tego charakterystyczna…fryzura, która czesze się sama…jest symbolem…rozpoznawalna przez każdego, nawet na cieniu…piękna, bujna, nonszalancka…czy Antoine by coś tu poprawił nie psując uroku? Kto wie…http://nowaatlantyda.com/2011/09/24/rewizja-u-einsteina/

Anonim

Dla mnie najlepiej uczesaną postacią w dziejach była Amy Winehouse. Jej fryzura tzw „gniazdo szerszeni” będące maską dla kompleksów wokalistki stało się jej znakiem rozpoznawczym. Słysząc „Amy Winehouse” trudno wyobrazić sobie jej drobną sylwetkę pozbawioną charakterystycznej fryzury i mocnego makijażu retro.

http://muzyka.wp.pl/gid,562234,page,6,title,Odjechane-fryzury-gwiazd,galeria.html?ticaid=114f3c&_ticrsn=5

Mateusz Jurczyk

Samson. Miał tak dobrą fryzurę, że wraz z jej końcem, nastąpił koniec jego kariery. :-) Foto: http://www.truefreethinker.com/sites/default/files/images/bible,%20samson,%20true%20freethinker,%20apologetics,,.jpg

SelmaS

Zdecydowanie Violetta Villas – kobieta, która z fryzury uczyniła swój znak rozpoznawczy. Jej styl, krytykowany w Polsce, zachwycił Paryż i Las Vegas. Tam dostrzeżono jej indywidualizm i wygląd iście hollywoodzkiej gwiazdy. Nikt przed nią, ani po niej, nie mógł się poszczycić tak spektakularną burzą blond loków.

http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://i4.dobramama.pl/3cc06b9b8205da0f7704669aee825d30/Violetta_Villas_VV_1970s.png&imgrefurl=http://www.dobramama.pl/pokaz/391874/jak_uczesac_dlugie_wlosy_na_slub&h=480&w=640&tbnid=S_Vh7pVTl-YprM:&zoom=1&docid=Ef0JcGrhoxHQfM&ei=qSZqVfekKKTvywOc84P4AQ&tbm=isch&ved=0CHkQMyhCMEI

Zobacz również

Druga wojna światowa

Bomby atomowe zmusiły Japończyków do kapitulacji....

W sierpniu 1945 roku na Hiroszimę i Nagasaki spadły bomby atomowe i zmusiły Japończyków do kapitulacji. Prawda czy mit? Co zakończyło wojnę na Pacyfiku?

8 grudnia 2021 | Autorzy: Paweł Filipiak

Wielka ucieczka zwierząt z zoo w...

9 listopada 1874 roku Nowy Jork sparaliżował artykuł z „New York Herald”. Nagłówek na pierwszej stronie krzyczał: „Dzikie zwierzęta uciekły z Central Parku!”.

7 grudnia 2021 | Autorzy: Anna Baron-Jaworska

XIX wiek

Zakazana antykoncepcja, syfilis, małżeństwa kawalerów i...

Wszechobecna przemoc, broń palna i... bujne życie erotyczne, o którym rzadko wspominają historycy. Jak wyglądał seks na Dzikim Zachodzie?

6 grudnia 2021 | Autorzy: Patryk Chodyniecki

Czym był wielki smog londyński?

5 grudnia 1952 roku nad ranem w Londynie utworzył się wielki smog, który utrzymywał się do 9 grudnia.

5 grudnia 2021 | Autorzy: Paweł Czarnecki

Starożytność

Circus Maximus. Największa arena rozrywki w...

W Rzymie, pomiędzy wzgórzami Palatynu i Awentynu, możemy zobaczyć pozostałość jednej z większych atrakcji starożytnego imperium  – Circus Maximus.

5 grudnia 2021 | Autorzy: Tomek Sowa

Zimna wojna

Morderca królowych piękności

Jego „portfolio” wypełniają zdjęcia młodych, atrakcyjnych kobiet. Uczestniczek konkursów piękności i modelek. Obiecywał im karierę, po czym brutalnie mordował.

4 grudnia 2021 | Autorzy: Anna Baron-Jaworska

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.