Ciekawostki Historyczne

Minął tydzień i nasz "koci" konkurs dobiegł końca. Już wiemy dlaczego Waszym zdaniem koty to królowie Internetu. Pora zatem wybrać odpowiedzi, których autorzy otrzymają egzemplarze książki Madeline Swan pt. „Historia kotów”.

Zanim podamy listę zwycięzców oraz ich odpowiedzi, to po raz kolejny z przyjemnością stwierdzamy, że napisaliście naprawdę bardzo wiele ciekawych odpowiedzi, dlatego też wybór zdecydowanie nie był łatwy. Dla formalności podajemy jeszcze raz pytanie konkursowe:

Co Twoim zdaniem sprawiło, że to właśnie koty „rządzą” Internetem?

I komentarz

Magdalena: Koty mają klasę. Nawet szary dachowiec-śmietnikowiec, gdy upatrzy sobie gołębia, porusza się jak miniaturowy tygrys. I to właśnie kocia gracja i zdolność do akrobacji są tematem większości filmików na youtubie. Skoczył, ale czy doskoczy? Wisi na lampie! Na choince! Chodzi po zasłonach. Pokażcie mi psa skaczącego z szafy, albo chodzącego po parapecie okna na dziesiątym piętrze. Można by zaryzykować stwierdzenie, że to „taka bezpieczna dzikość”, ale o tym, że nie jest taka „bezpieczna” wie każdy, kto chociaż raz musiał odrywać wściekłego kota od psa, który zaczynał już wyglądać jak zaatakowany przez tuzin miniaturowych Zorro. Koty to złoty medal z gimnastyki artystycznej i aikido połączony z sympatyczną mordką i dużymi oczami. Podobają się gdy wariują, podobają gdy śpią. Mają to w pakiecie. Terry Pratchett (nieodżałowanej pamięci) miał rację: „Jakie inne zwierzę może liczyć na karmienie nie dlatego, że jest pożyteczne, że pilnuje domu albo śpiewa, ale dlatego, że kiedy się je karmi, to wygląda na zadowolone? I mruczy. Mruczenie jest bardzo ważne. Mruczenie wygrywa za każdym razem.”

W naszym konkursie były do wygrania trzy egzemplarze książki Madeline Swan pod tytułem „Historia kotów” (Znak Horyzont 2015).

W naszym konkursie były do wygrania trzy egzemplarze książki Madeline Swan pod tytułem „Historia kotów” (Znak Horyzont 2015).

II komentarz

Natalia: Wiktor Hugo powiedział kiedyś, że Bóg po to stworzył kota aby człowiek mógł głaskać tygrysa. Myślę, że jest to wyjątkowo celne stwierdzenie. Aczkolwiek nie z powodu tygrysów ludzie współcześni tak uwielbiają koty!
Na pytanie dlaczego koty rządzą internetem odpowiedź nasuwa się po przejrzeniu statystyk – w krajach wysoko rozwiniętych liczba kotów w stosunku do liczby psów jest równa bądź wyższa, a statystyczny „właściciel” (ponoć koty mają służbę, nie właścicieli) to mieszkaniec miasta, pracujący i… spędzający dużo czasu na portalach np. społecznościowych. Daje to pewną odpowiedź na postawione pytanie. Jednak nie dość wyczerpującą.
Jednak dlaczego koty? Są to zwierzęta wyjątkowo medialne i mające swoje miejsce w popkulturze – weźmy np. kota Garfielda, The Simon’s Cat lub Hello Kitty i jej wręcz kult w Japonii. Antropologia kulturowa  i psychologia ewolucyjna także poniekąd wyjaśniają ludzką skłonność do uwielbiania tych kapryśnych czworonogów. Koty mają ogromne oczy  w stosunku do rozmiarów ich czaszki. Ewolucja ukształtowała nas tak, aby podobały nam się duże oczy – zarówno u ludzi jak i u zwierząt. Lubimy miękkie i niskie dźwięki (mruczenie), a miauczenie kota przypomina płacz niemowlęcia co wywołuje w naszym mózgu reakcję nakazującą nam opiekę nad wydającym dźwięki obiektem.
No cóż, podsumowując moją wypowiedź przytoczone argumenty wydają mi się ważkie wobec stwierdzenia że kiedyś koty były czczone jak bogowie i nigdy o tym nie zapomniały, a przecież w internecie jest jak w starożytnym Egipcie – wszyscy czczą koty i non stop piszą po ścianach (tablicach).

III komentarz

Miauuu: Człowiek myśli, że okiełznał lwa, a kot patrzy na człowieka z politowaniem i zapewne sądzi, że jest jego panem.
Inteligencja i niezależność stworzenia, które nie daje sobie narzucić czyjejś woli imponuje nam.
Podziwiamy zwinność i grację z jaką poruszają się koty. Miękkie, puchate stworzenia o wielkich oczach niewiniątek i uroczych pyszczkach wywołują chęć wtulenia się w pachnące futerko.
Jednak niech nikogo nie zwodzi ta niewinność, bo kot to doskonały zabójca. Każdy kto widział kota choć raz w trakcie polowania, to jak bawi się ze swoją ofiarą zrozumie, że ten w głębi swej duszy na zawsze pozostały dzikimi drapieżnikami.
Myślę, że popularność kotów kryje się w naszej podświadomości, w poszukiwaniu doskonałości, w podziwie jakim darzymy te niezwykłe stworzenia.
Koty królują w Internecie, bo pragniemy pochwalić się naszymi dzikimi przyjaciółmi, bawią nas perypetie tego ciekawskiego, wszędobylskiego psotnika i patrząc w „niewinne” oczy potencjalnego mruczka czujemy przypływ ciepłych uczuć.
Koty to królowie życia, zwierzęta, które oswoiły człowieka.

Jak zawsze, gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie. Jeżeli chcecie sprawdzić inne odpowiedzi, znajdziecie je tutaj.

Interesuje Cię książka, ale nie udało Ci się jej wygrać? Pamiętaj, że z naszym kodem rabatowym kupisz ją w księgarni Znak.com. pl dużo taniej niż inni.

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Amadi

Świetne wypowiedzi, gratulacje dla zwycięzców! :)

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.