Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Litewski dzikus na polskim tronie? Nic z tych rzeczy!

jagielloMyślimy o nim, jako o szacownym władcy z banknotu stuzłotowego. Schrystianizował Litwę, pobił krzyżaków i ożenił się z naszym królem Jadwigą. W rzeczywistości najbliżej mu było do przebiegłych Borgiów i Piastów, a świętością nie grzeszył.

Kilku rzeczy w szkole się nie dowiecie. Na przykład tego, że Jagiełło, jeszcze jako władca Litwy sprzymierzył się z… krzyżakami. Albo tego, że bezceremonialnie zdradzał innych swoich sojuszników jeśli tylko nadarzyła się okazja. Był przebiegły i podstępny Chcecie wiedzieć więcej? Obejrzyjcie film!

 

Film powstał w oparciu o jeden z naszych artykułów. Jeśli nie mieliście jeszcze okazji go przeczytać, to najwyższa pora to zrobić! Pod tym LINKIEM znajdziecie jeszcze więcej ciekawych informacji. Polecamy także komentarze do filmu zamieszczone na stronach Deseru.pl.

Artykuł porusza następujące tematy:

  Czas akcji:

   Miejsce akcji:

    Komentarze (10)

     • Nasz publicysta | Kamil Janicki Odpowiedz

      To nie pierwszy raz gdy odpowiadamy na podobny komentarz, więc tym razem bardzo się streszczę :). Polecam zajrzenie do słowników lub do dowolnej poradni języka polskiego, ponieważ jesteś w błędzie. Obecną i ugruntowaną już od dobrych 20 lat normą językową jest używanie określenia „wuj” także w tradycyjnym znaczeniu „stryja”.

      Język ewoluuje. Trudno o lepszy przykład.

    1. SirMarkot Odpowiedz

     Mam pytanie czy nie można by było zamieszczać tych filmików na youtubie, teraz bardzo słabo bufurują się filmiki :(

    2. Giray Odpowiedz

     To świadczy przede wszystkim o zubożeniu języka potocznego a nie o jego ewolucji, moim zdaniem CH powinny nieść kaganek oświaty a nie nazywać własne nieuctwo „ewolucją języka”. Proszę zauważyć że nie jest to też żądna ewolucja tylko bezmyślna kalka z języka angielskiego który nie odróżnia brata matki od brata ojca obydwóch nazywając „uncle”.

    3. Raul Hernandez Odpowiedz

     Czy możecie napisać artykuł o badaniach genetycznych,według których Słowianie nie przybyli na polskie ziemie w średniowieczu ale są tutaj od epoki lodowcowej.Ten news wraz z wywiadem z naukowcem odpowiedzialnym za badania pojawił sie na stronie Polskiego Radia jako oficjalny news historyczny.

    4. 137 Odpowiedz

     A co w tym dziwnego? W tamtych czasach synowie prowadzili wojny z ojcami,braćmi, wujami itd, Sprzymierzali się z kim tylko mogli. Także rozmowy pomiędzy Jagiełłą i Krzyżakami, albo jego wojny z braćmi i siostrzeńcami są całkowicie normalną sprawą…

    Dodaj komentarz

    Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.