Ciekawostki Historyczne

Myślimy o nim, jako o szacownym władcy z banknotu stuzłotowego. Schrystianizował Litwę, pobił krzyżaków i ożenił się z naszym królem Jadwigą. W rzeczywistości najbliżej mu było do przebiegłych Borgiów i Piastów, a świętością nie grzeszył.

Kilku rzeczy w szkole się nie dowiecie. Na przykład tego, że Jagiełło, jeszcze jako władca Litwy sprzymierzył się z… krzyżakami. Albo tego, że bezceremonialnie zdradzał innych swoich sojuszników jeśli tylko nadarzyła się okazja. Był przebiegły i podstępny Chcecie wiedzieć więcej? Obejrzyjcie film!

 

Film powstał w oparciu o jeden z naszych artykułów. Jeśli nie mieliście jeszcze okazji go przeczytać, to najwyższa pora to zrobić! Pod tym LINKIEM znajdziecie jeszcze więcej ciekawych informacji. Polecamy także komentarze do filmu zamieszczone na stronach Deseru.pl.

KOMENTARZE (10)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Giray

Brat matki – wuj, brat ojca – stryj. Watro tę różnicę sobie przyswoić.

  Nasz publicysta | Kamil Janicki

  To nie pierwszy raz gdy odpowiadamy na podobny komentarz, więc tym razem bardzo się streszczę :). Polecam zajrzenie do słowników lub do dowolnej poradni języka polskiego, ponieważ jesteś w błędzie. Obecną i ugruntowaną już od dobrych 20 lat normą językową jest używanie określenia „wuj” także w tradycyjnym znaczeniu „stryja”.

  Język ewoluuje. Trudno o lepszy przykład.

SirMarkot

Mam pytanie czy nie można by było zamieszczać tych filmików na youtubie, teraz bardzo słabo bufurują się filmiki :(

Giray

To świadczy przede wszystkim o zubożeniu języka potocznego a nie o jego ewolucji, moim zdaniem CH powinny nieść kaganek oświaty a nie nazywać własne nieuctwo „ewolucją języka”. Proszę zauważyć że nie jest to też żądna ewolucja tylko bezmyślna kalka z języka angielskiego który nie odróżnia brata matki od brata ojca obydwóch nazywając „uncle”.

Raul Hernandez

Czy możecie napisać artykuł o badaniach genetycznych,według których Słowianie nie przybyli na polskie ziemie w średniowieczu ale są tutaj od epoki lodowcowej.Ten news wraz z wywiadem z naukowcem odpowiedzialnym za badania pojawił sie na stronie Polskiego Radia jako oficjalny news historyczny.

  Raul Hernandez

  Miał być pytajnik na końcu pierwszego zdania:)

   Nasz publicysta | Kamil Janicki

   Obawiam się, że to bujda na tak wielu poziomach, że trudno traktować ją jakkolwiek poważnie. Przede wszystkim genetyka nie jest właściwym narzędziem do badania historii dużych grup etnicznych, a tym bardziej do badania ich migracji. Nikt nie ma genów oznaczających słowiańskość/germańskość itd. To jest konstrukt kulturowy, a nie genetyczny.

   A jeśli tego typu materiał pojawił się na stronach Polskiego Radia, to to chyba świadczy tylko o tym jak wątpliwą selekcję tematów „naukowych” ma PR.

137

A co w tym dziwnego? W tamtych czasach synowie prowadzili wojny z ojcami,braćmi, wujami itd, Sprzymierzali się z kim tylko mogli. Także rozmowy pomiędzy Jagiełłą i Krzyżakami, albo jego wojny z braćmi i siostrzeńcami są całkowicie normalną sprawą…

Zobacz również

II wojna światowa jakiej nie znacie

Niemcy mieli swoich własnych kamikadze, a w granicach ZSRR funkcjonowała najprawdziwsza nazistowska republika. W dodatku Hitler chciał zrobić USA 11 września ponad pół wieku wcześniej,...

22 listopada 2014 | Autorzy: Redakcja

Wcale nie wiesz wszystkiego o III Rzeszy!

III Rzesza ma w sobie coś takiego, co sprawia, że ludzie chętnie o niej czytają. Myślałeś, że wiesz już o niej wszystko? Udowodnimy Ci, że...

15 listopada 2014 | Autorzy: Redakcja

Zabili go i wybuchła. Tego nie wiecie o zamachu w Sarajewie!

Każdy uczy się w szkole, że w Sarajewie zamordowano arcyksięcia, a potem wybuchła wojna. Wydaje Ci się, że to nudne i nic ciekawego się już...

8 listopada 2014 | Autorzy: Redakcja

Dawno, dawno temu… zeżarł ją wilk i kazirodztwo też tam było

Gdybyś tylko, drogi czytelniku, wiedział, co siedzi w prawdziwych baśniach braci Grimm, w życiu nie przeczytał byś ich swojemu dziecku! Współczesna cukierkowa wersja nijak ma...

10 czerwca 2014 | Autorzy: Redakcja

Ciekawostki historyczne donoszą: Rosja to stan umysłu!

Już jest! świeżutki film pod marką "Ciekawostek historycznych", po którym nigdy już nie spojrzysz na Rosję tak samo. Miliony zdziczałych dzieci, niewierzący w komunizm Chruszczow...

1 czerwca 2014 | Autorzy: Redakcja

Czy chciałbyś napić się z czaszki swojego wroga? Najbardziej makabryczne historie

Potrawka z kota, narzeczony ugotowany we wrzącym smalcu i kanibale w Leningradzie. Znowu będziemy Was straszyć. Tym razem w formie filmowej!

15 maja 2014 | Autorzy: Redakcja

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.