Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Relacja z Targów Książki Historycznej w Krakowie. Część III

Kolejną część relacji zaczynamy od wizyty na stoisku zaprzyjaźnionego z „Ciekawostkami” Instytutu Wydawniczego Erica.

Zapytany o tytuły, które poleciłby naszym czytelnikom Maciej Frankowski z Erici zaproponował w pierwszej kolejności nową powieść Juraja Červenáka. „Żelazny kostur” to pierwsza część cyklu „Bohatyr” bestselerowego czeskiego autora, odczytująca mity Rusi Kijowskiej. W związku ze zbliżającą się premierą „Bitwy pod Wiedniem” drugą polecaną książką jest „Husaria pod Wiedniem„, która wchodzi do księgarń ramię w ramię z filmem wchodzącym do kin. 9 października kupujemy „Husarię”, a 12 ruszamy na seans konfrontować film z nowo nabytą wiedzą!

Stoisko Instytutu Wydawniczego Erica.

Stoisko Instytutu Wydawniczego Erica.

Przy stoisku poznańskiej Repliki zagadnęliśmy pana Roberta Falewicza. Czytelnikom „Ciekawostek” polecił przede wszystkim „Radzieckie kobiety w walce. Historia przemocy na Froncie Wschodnim” (nomen omen w tłumaczeniu miłościwie nam panującego redaktora naczelnego naszego portaliku). To opowieść o innej stronie drugiej wojny światowej, z karabinem przystrojonym czerwonymi makami w tle. Druga z polecanych książek to „Burza nad Provinz Pommern. Upadek Prowincji Pomorskiej Trzeciej Rzeszy„. Opowieść Leszka Adamczewskiego osnuta jest wokół kilkudziesięciu sensacyjnych epizodów z okresu upadku Trzeciej Rzeszy i pierwszych lat pokoju. Brzmi ciekawie.

Stoisko wydawnictwa Replika.

Stoisko wydawnictwa Replika.

No dobrze, muszę się do czegoś przyznać. Przy stoisku Wysokiego Zamku i Avalonu zaciekawiła mnie pozycja, której się nie spodziewałam. „Piwo to napój niezbędny” rzecze Sławomir Jędrzejewski i nie ukrywajmy – spora część braci studenckiej, zaczynającej właśnie rok akademicki powtarza za nim. Autor opowiada historię Kresów II Rzeczypospolitej z perspektywy przemysłu piwowarskiego, czego nikt przed nim jeszcze nie próbował. Ciekawostka w sam raz dla czytelników „Ciekawostek”.

Stoisko wydawnictw Wysoki Zamek i Avalon.

Stoisko wydawnictw Wysoki Zamek i Avalon.

Jako że i Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski i Targi Książki Historycznej w Krakowie gościły w szacownych murach Uniwersytetu Jagiellońskiego, nie możemy pominąć w relacji wydawnictwa uniwersyteckiego. Kiedy zapytaliśmy o książki polecane czytelnikom „Ciekawostek” miłe panie na stoisku zaproponowały nam przede wszystkim bardzo ciekawą serię  „Ex Oriente„. Książki ukazujące się w tej serii stanowią opowieść o Dalekim Wschodzie, styku kultur i filozofii. Znamy i polecamy. Oprócz „Ex Oriente” Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego proponuje czytelnikom „Ciekawostek” „Wojnę secesyjną” Adama I. P. Smitha. To najbardziej fascynujący epizod w dziejach Stanów Zjednoczonych, jednak w Polsce wciąż mało znany.

Stoisko Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Stoisko Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.