Kolejną część relacji zaczynamy od wizyty na stoisku zaprzyjaźnionego z "Ciekawostkami" Instytutu Wydawniczego Erica.
Kolejną część relacji zaczynamy od wizyty na stoisku zaprzyjaźnionego z „Ciekawostkami” Instytutu Wydawniczego Erica.
Zapytany o tytuły, które poleciłby naszym czytelnikom Maciej Frankowski z Erici zaproponował w pierwszej kolejności nową powieść Juraja Červenáka. „Żelazny kostur” to pierwsza część cyklu „Bohatyr” bestselerowego czeskiego autora, odczytująca mity Rusi Kijowskiej. W związku ze zbliżającą się premierą „Bitwy pod Wiedniem” drugą polecaną książką jest „Husaria pod Wiedniem„, która wchodzi do księgarń ramię w ramię z filmem wchodzącym do kin. 9 października kupujemy „Husarię”, a 12 ruszamy na seans konfrontować film z nowo nabytą wiedzą!
Przy stoisku poznańskiej Repliki zagadnęliśmy pana Roberta Falewicza. Czytelnikom „Ciekawostek” polecił przede wszystkim „Radzieckie kobiety w walce. Historia przemocy na Froncie Wschodnim” (nomen omen w tłumaczeniu miłościwie nam panującego redaktora naczelnego naszego portaliku). To opowieść o innej stronie drugiej wojny światowej, z karabinem przystrojonym czerwonymi makami w tle. Druga z polecanych książek to „Burza nad Provinz Pommern. Upadek Prowincji Pomorskiej Trzeciej Rzeszy„. Opowieść Leszka Adamczewskiego osnuta jest wokół kilkudziesięciu sensacyjnych epizodów z okresu upadku Trzeciej Rzeszy i pierwszych lat pokoju. Brzmi ciekawie.
No dobrze, muszę się do czegoś przyznać. Przy stoisku Wysokiego Zamku i Avalonu zaciekawiła mnie pozycja, której się nie spodziewałam. „Piwo to napój niezbędny” rzecze Sławomir Jędrzejewski i nie ukrywajmy – spora część braci studenckiej, zaczynającej właśnie rok akademicki powtarza za nim. Autor opowiada historię Kresów II Rzeczypospolitej z perspektywy przemysłu piwowarskiego, czego nikt przed nim jeszcze nie próbował. Ciekawostka w sam raz dla czytelników „Ciekawostek”.
Jako że i Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski i Targi Książki Historycznej w Krakowie gościły w szacownych murach Uniwersytetu Jagiellońskiego, nie możemy pominąć w relacji wydawnictwa uniwersyteckiego. Kiedy zapytaliśmy o książki polecane czytelnikom „Ciekawostek” miłe panie na stoisku zaproponowały nam przede wszystkim bardzo ciekawą serię „Ex Oriente„. Książki ukazujące się w tej serii stanowią opowieść o Dalekim Wschodzie, styku kultur i filozofii. Znamy i polecamy. Oprócz „Ex Oriente” Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego proponuje czytelnikom „Ciekawostek” „Wojnę secesyjną” Adama I. P. Smitha. To najbardziej fascynujący epizod w dziejach Stanów Zjednoczonych, jednak w Polsce wciąż mało znany.
KOMENTARZE
W tym momencie nie ma komentrzy.