Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Rozwiązanie konkursu: Nacjonalista postępowy

A oto nasza nagroda: książka Łukasza Adamskiego pt. "Nacjonalista postępowy. Mychajło Hruszewski i jego poglądy na Polskę i Polaków" (PWN 2012). Sytuacja dojrzała do tego by podjąć poważne kroki. Mychajło Hruszewski rozpoczął w naszym magazynie książek agitację nacjonalistyczną, więc czas wyprawić go w świat. A, że znalazło się kilkudziesięciu chętnych do przygarnięcia go, musieliśmy wybrać.

Zanim jednak dowiecie się, kogo odwiedzi „Nacjonalista postępowy”, prawidłowe odpowiedzi na pytania konkursowe.

  1. Wyznawcą jakiej teorii spiskowej obejmującej „polskich panów” był Hruszewski? „Polscy panowie” mieli zawrzeć układ z Rosją celem tłumienia białoruskich, ukraińskich i litewskich aspiracji narodowych.
  2. Co musiałby zrobić Hruszewski by zostać przewodniczącym całej Ogólnoukraińskiej Akademii Nauk? Wyrazić publicznie poparcie dla władzy radzieckiej i zapewnić o lojalności.
  3. Gdzie, kiedy i w jakich okolicznościach zmarł Mychajło Hruszewski? W 1934 r. w uzdrowisku Kisłowodsk, w trakcie prostej operacji. Prawdopodobnie został zamordowany.

Nagrody wędrują do:

  1. Reginy Pilarskiej z Dobrodzienia
  2. Bartosza Sobieraja  z Grudziądza
  3. Oli Lis z Warszawy

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom. Jeśli nie podaliście adresu razem z odpowiedziami a wygraliście, to wyślijcie go proszę jak najszybciej do nas, na ten sam adres mailowy.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.