Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Rozwiązanie konkursu: Średniowieczny teatr władzy

Tym razem w konkursie do wygrania książka Gerda Althoffa pt. "Potęga rytuału. Symbolika władzy w średniowieczu" (Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011).

Tym razem w konkursie do wygrania książka Gerda Althoffa pt. "Potęga rytuału. Symbolika władzy w średniowieczu" (Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011).

Średniowiecznie, symbolicznie, teatralnie, czyli jednym słowem czas na rozwiązanie kolejnego konkursu, jak się okazało dość trudnego. Otrzymaliśmy od Was 134 odpowiedzi, z czego 93 poprawne.

Prawidłowe odpowiedzi na pytania to:

  1. Jaki przodek Ottona III, w świetle źródeł, ostentacyjnie chodził bez butów, by zażegnać spór polityczny? Otton I
  2. Którego polskiego władcę wczesnośredniowiecznego dziejopis z Saksonii nazywał fałszywym chrześcijaninem, mordercą i tyranem? Mieszko II
  3. Jak potraktowano przybyszy podczas uroczystości, którą księżna ruska Olga zorganizowała w celu uczczenia wizyty drewlańskich posłów i uświetnienia przewidywanych zaręczyn z ich wodzem? Zakopano ich żywcem

Najwięcej trudności sprawiła Wam odpowiedź na drugie pytanie. Wielu osobom Mieszko II mylił się ze swoim ojcem – Bolesławem Chrobrym. Żeby rozwiać wszelkie wątpliwości przytaczamy fragment artykułu „Dlaczego Bolesław Chrobry nie został świętym?”, na podstawie którego ułożyliśmy pytanie:

Także Mieszko II, syn Bolesława Chrobrego nie miał łatwo. Jeśli chciał wynieść ojca na ołtarze, to reakcja pogańska i wygnanie z kraju skutecznie mu to uniemożliwiły. Sam zresztą miał w Niemczech wielu wrogów. Żona Rycheza od niego uciekła i skarżyła się na barbarzyńskie obyczaje Słowian oraz nieznośną wyniosłość swojego męża. Z kolei pewien saski dziejopis opowiadał o nim jako fałszywym chrześcijaninie, mordercy i tyranie.

A teraz najprzyjemniejsza część! Ufundowane przez Wydawnictwo Naukowe PWN nagrody w postaci trzech egzemplarzy „Potęgi rytuału” wędrują do:

  1. Jerzego Wawrzynowicza z Grójca Wielkiego
  2. Michała Pawłowskiego z Zawiercia
  3. Mirosława Cielenia z Rzeszowa

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom. Jeśli nie podaliście adresu razem z odpowiedziami a wygraliście, to wyślijcie go proszę jak najszybciej do nas, na ten sam adres.

Już dzisiaj ruszy kolejny konkurs „Ciekawostek historycznych”.

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.