Ciekawostki Historyczne

Średniowiecznie, symbolicznie, teatralnie, czyli jednym słowem czas na rozwiązanie kolejnego konkursu, jak się okazało dość trudnego. Otrzymaliśmy od Was 134 odpowiedzi, z czego 93 poprawne.

Prawidłowe odpowiedzi na pytania to:

  1. Jaki przodek Ottona III, w świetle źródeł, ostentacyjnie chodził bez butów, by zażegnać spór polityczny? Otton I
  2. Którego polskiego władcę wczesnośredniowiecznego dziejopis z Saksonii nazywał fałszywym chrześcijaninem, mordercą i tyranem? Mieszko II
  3. Jak potraktowano przybyszy podczas uroczystości, którą księżna ruska Olga zorganizowała w celu uczczenia wizyty drewlańskich posłów i uświetnienia przewidywanych zaręczyn z ich wodzem? Zakopano ich żywcem

Najwięcej trudności sprawiła Wam odpowiedź na drugie pytanie. Wielu osobom Mieszko II mylił się ze swoim ojcem – Bolesławem Chrobrym. Żeby rozwiać wszelkie wątpliwości przytaczamy fragment artykułu „Dlaczego Bolesław Chrobry nie został świętym?”, na podstawie którego ułożyliśmy pytanie:

Także Mieszko II, syn Bolesława Chrobrego nie miał łatwo. Jeśli chciał wynieść ojca na ołtarze, to reakcja pogańska i wygnanie z kraju skutecznie mu to uniemożliwiły. Sam zresztą miał w Niemczech wielu wrogów. Żona Rycheza od niego uciekła i skarżyła się na barbarzyńskie obyczaje Słowian oraz nieznośną wyniosłość swojego męża. Z kolei pewien saski dziejopis opowiadał o nim jako fałszywym chrześcijaninie, mordercy i tyranie.

A teraz najprzyjemniejsza część! Ufundowane przez Wydawnictwo Naukowe PWN nagrody w postaci trzech egzemplarzy „Potęgi rytuału” wędrują do:

  1. Jerzego Wawrzynowicza z Grójca Wielkiego
  2. Michała Pawłowskiego z Zawiercia
  3. Mirosława Cielenia z Rzeszowa

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom. Jeśli nie podaliście adresu razem z odpowiedziami a wygraliście, to wyślijcie go proszę jak najszybciej do nas, na ten sam adres.

Już dzisiaj ruszy kolejny konkurs „Ciekawostek historycznych”.

KOMENTARZE (4)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dorota

Gratuluję :(

Monika

Gratuluję zwycięzcom :)
Mam nadzieję, że następnym razem w końcu mi się uda…

Marta

Gratulacje:)

Frasier

Eh, może kolejnym razem. Gratuluję.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.