Ciekawostki Historyczne

Elbing

Drugi tom książki "Elbing 1945". Już w księgarniach!

Drugi tom książki "Elbing 1945". Już w księgarniach!

Przez otwory w murze widziałem podchodzących Rosjan, trzymających się za dwoma czołowymi T-34.

– Erich, szybko! – syknąłem do Schmidta.

Syk wystrzału i pocisk panzerfausta bezbłędnie uderzył w górę wieży, w miejscu, gdzie wznosiła się wieżyczka dowódcy czołgu. Momentalnie nacisnąłem spust Mausera, a pocisk rozerwał plecakowy zbiornik, wywołując drugą eksplozję. Z dołu reszta drużyny zaczęła grzać do czerwonoarmistów, którzy przewracali się jak szmaciane kukiełki. W kadłubie czołgu podniósł się właz kierowcy, więc, raz po razie, władowałem weń trzy pociski. Ruscy w panice cofali się, ciała leżały na ulicy, kilka nadal się ruszało.

Wylot lufy mojego karabinu skierował się na jednego z pełznących i zatrzymał się na nim. Nie nacisnąłem spustu. Po prostu obojętnie go śledziłem…

Znany historyk, specjalista w zakresie II wojny światowej i autor wielu książek, doktor habilitowany Zbigniew Wawer o pierwszym tomie powieści Tomasza Stężały powiedział: Jedna z nielicznych, znakomitych powieści, jakie polski autor napisał o dziejach Prus Wschodnich. Polecam! Trudno o lepszy opis i większą zachętę. „Elbing 1945” w ubiegłym roku wdarł się przebojem do księgarń,ujmując czytelników niezwykłym realizmem, wartką akcją i nowatorską perspektywą.  Teraz do sprzedaży trafiła jego kontynuacja.

W drugim tomie powieści o zagładzie Elbląga poznajemy finał tragicznych walk, jakie miały miejsce w Prusach Wschodnich na początku 1945 roku. Władze hitlerowskie nie zezwalają na ewakuację ludności cywilnej z miasta. Na wieść  o radzieckiej ofensywie mieszkańcy wpadają w panikę. Pozostaje im tylko ucieczka albo walka na śmierć i życie. Śledząc dalsze losy bohaterów, stajemy się świadkami krwawego spektaklu, którego finałem będzie zagłada miasta. Jak zapewnia wydawca: to nie fikcja, lecz drobiazgowy i przejmujący opis umierania ludzi i miasta w 1945 roku.

„Elbing 1945. Pierwyj gorod” znajdziecie we wszystkich dobrych księgarniach, m.in:
Merlin.pl, Empik.com, amazonka.pl, KDC.pl, Gandalf.pl, Dictum.pl

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.