Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Zapowiedź: „Elbing 1945. Pierwyj gorod” Tomasza Stężały

Drugi tom książki "Elbing 1945". Już w księgarniach!

Drugi tom książki "Elbing 1945". Już w księgarniach!

Przez otwory w murze widziałem podchodzących Rosjan, trzymających się za dwoma czołowymi T-34.

– Erich, szybko! – syknąłem do Schmidta.

Syk wystrzału i pocisk panzerfausta bezbłędnie uderzył w górę wieży, w miejscu, gdzie wznosiła się wieżyczka dowódcy czołgu. Momentalnie nacisnąłem spust Mausera, a pocisk rozerwał plecakowy zbiornik, wywołując drugą eksplozję. Z dołu reszta drużyny zaczęła grzać do czerwonoarmistów, którzy przewracali się jak szmaciane kukiełki. W kadłubie czołgu podniósł się właz kierowcy, więc, raz po razie, władowałem weń trzy pociski. Ruscy w panice cofali się, ciała leżały na ulicy, kilka nadal się ruszało.

Wylot lufy mojego karabinu skierował się na jednego z pełznących i zatrzymał się na nim. Nie nacisnąłem spustu. Po prostu obojętnie go śledziłem…

Znany historyk, specjalista w zakresie II wojny światowej i autor wielu książek, doktor habilitowany Zbigniew Wawer o pierwszym tomie powieści Tomasza Stężały powiedział: Jedna z nielicznych, znakomitych powieści, jakie polski autor napisał o dziejach Prus Wschodnich. Polecam! Trudno o lepszy opis i większą zachętę. „Elbing 1945” w ubiegłym roku wdarł się przebojem do księgarń,ujmując czytelników niezwykłym realizmem, wartką akcją i nowatorską perspektywą.  Teraz do sprzedaży trafiła jego kontynuacja.

W drugim tomie powieści o zagładzie Elbląga poznajemy finał tragicznych walk, jakie miały miejsce w Prusach Wschodnich na początku 1945 roku. Władze hitlerowskie nie zezwalają na ewakuację ludności cywilnej z miasta. Na wieść  o radzieckiej ofensywie mieszkańcy wpadają w panikę. Pozostaje im tylko ucieczka albo walka na śmierć i życie. Śledząc dalsze losy bohaterów, stajemy się świadkami krwawego spektaklu, którego finałem będzie zagłada miasta. Jak zapewnia wydawca: to nie fikcja, lecz drobiazgowy i przejmujący opis umierania ludzi i miasta w 1945 roku.

„Elbing 1945. Pierwyj gorod” znajdziecie we wszystkich dobrych księgarniach, m.in:
Merlin.pl, Empik.com, amazonka.pl, KDC.pl, Gandalf.pl, Dictum.pl

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.