Ciekawostki Historyczne

Panie i Panowie! Czas na rozwiązanie naszego kolejnego konkursu. Tym razem frekwencja dopisała: otrzymaliśmy aż 67 odpowiedzi na pytania konkursowe, z czego 38 było poprawnych. Prawidłowe odpowiedzi to:

Trzy egzemplarze książki "Francja Vichy" ufundowało wydawnictwo Bukowy LasPanie i Panowie! Czas na rozwiązanie naszego kolejnego konkursu. Tym razem frekwencja dopisała: otrzymaliśmy aż 67 odpowiedzi na pytania konkursowe, z czego 38 było poprawnych. Prawidłowe odpowiedzi to:

  1. Kiedy (dzień, miesiąc, rok) francuskim Żydom zakazano pracy w branży reklamowej i w bankowości? 2 czerwca 1941 roku
  2. Koło jakiej miejscowości miały wylądować realne oddziały ofensywne (a nie siły biorące udział w działaniach pozorowanych) podczas pierwszej planowanej operacji desantu morskiego w II wojnie światowej? Podpowiadamy, że mowa o niedoszłej niemieckiej operacji z 1939 roku. Koło Jastarni
  3. Jak – w dowcipny sposób, nawiązujący do struktur wywiadowczych – generał Mieczysław Słowikowski określał we wspomnieniach z wojny swoją żonę? Nazywał ją Dowództwem Obozu Domowego

Nagrody w postaci egzemplarzy książki „Francja Vichy” Roberta O. Paxtona wędrują do:

  1. Ilony Rudzkiej-Zygadło z Sobolewa
  2. Marzeny Nowak
  3. Agaty Bielickiej

Gratulujemy zwyciężczyniom i dziękujemy wszystkim uczestnikom. Jeśli nie podałyście adresu razem z odpowiedziami a wygraliście, to wyślijcie go proszę jak najszybciej do nas, na ten sam adres.

Niektóre błędne odpowiedzi powtarzały się wielokrotnie. Żeby rozwiać wszelkie wątpliwości postanowiliśmy dokładnie wyjaśnić, na czym te błędy polegały. W pytaniu pierwszym najczęściej powtarzaną nieprawdziwą odpowiedzią był 3 października 1940. To dzień uchwalenia ustawy antyżydowskiej, zabraniającej piastowania urzędów obieralnych, obejmowania odpowiedzialnych stanowisk w urzędach, sądownictwie i siłach zbrojnych. Jak widzicie, nie ma tu ani słowa o bankach czy marketingu. Tych spraw tyczyła się nieco późniejsza legislacja (pisaliśmy o tym w artykule „Kto prześladował Żydów we Francji Vichy? Niemcy czy jednak Francuzi?”).

W pytaniu drugim prosiliśmy was o podanie miejscowości, obok której miał wylądować „prawdziwy” desant niemiecki. O dokładnej lokalizacji pisaliśmy w artykule „Półwysep Helski. Polska Iwo Jima?”,w związku z tym odpowiedzi Hel, Władysławowo i Rejon Umocniony Hel są błędne.

Również pytanie trzecie sprawiło niektórym spore trudności. W tekście artykułu „Dowództwo Obozu  Domowego (w skrócie DOD). Zawód: żona szpiega” znajdziemy chyba nie pozostawiające wątpliwości zdanie: Cóż… nie od parady w swoich wspomnieniach mąż nazywa Marię Dowództwem Obozu Domowego. Określenie Słowikowskiej mianem „pani szpiegowej” pochodzi od autorki tekstu.

Na sam koniec informujemy, że prawdopodobnie jeszcze dzisiaj ruszy nasz kolejny konkurs. Znajdziecie go na stronie głównej i w odpowiednim dziale.  Jak zawsze zapraszamy do wzięcia udziału!

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.