Ciekawostki Historyczne

Otton III (980-1002)

Otton III na średniowiecznej miniaturze.fot.domena publiczna

Otton III na średniowiecznej miniaturze.

Otton III (980-1002)

Król niemiecki i cesarz z dynastii Ludolfingów, syn Ottona II. Został koronowany na króla jako mające zaledwie 3,5 roku dziecko. W jego imieniu regencję sprawowała najpierw matka Teofano, a po jej śmierci w 1991 roku babka Adelajda. Samodzielną władzę objął w roku 995. W roku 996 został zaproszony do Rzymu przez Jana XV, który jednak zmarł zanim dotarł na miejsce. Jako następcę Otton III zaproponował swojego brata ciotecznego Brunona, który przyjął imię Grzegorz V. To właśnie on w tym samym roku koronował go na cesarza. W roku 997 Otton III zdecydował się powrócić do Rzymu, by przywrócić na Stolicę Piotrową Grzegorza V i wypędzić stamtąd antypapieża Jana Filagatosa, czyli Jana XVI.

W roku 1000 odbył się w słynny zjazd gnieźnieński.  Była to pielgrzymka Ottona III do grobu św. Wojciecha, a także spotkanie z księciem Polski Bolesławem w ówczesnej stolicy państwa – Gnieźnie. Już wcześniej był zresztą zaprzyjaźniony z Bolesławem Chrobrym, wraz z którym podejmował wspólne wyprawy wojenne przeciwko poganom. Jego przyjacielem był również św. Wojciech, który zginął w trakcie wyprawy z 997 roku i którego grób później odwiedził. W trakcie zjazdu Otton III włożył na głowę polskiego księcia diadem, przekazał mu także kopię włóczni św. Maurycego oraz gwóźdź z Krzyża Pańskiego, zwalniając go jednocześnie z płacenia trybutu. Utworzone zostało wtedy również arcybiskupstwo w Gnieźnie z podległymi biskupstwami w Krakowie, Wrocławiu i Kołobrzegu.

Ottonowi III przypisuje się projekt odnowy Cesarstwa Rzymskiego, który chciał zrealizować we współpracy m.in. z Polską i Węgrami. Wyraził np. zgodę na koronację Stefana Węgierskiego. Pod koniec 1001 roku przygotowywał wyprawę wojenną do Rzymu, aby stłumić bunt, który wybuchł tam przeciwko niemu. Zmarł jednak w trakcie tej wyprawy na początku 1002 roku, prawdopodobnie na malarię.

Dowiedz się więcej o Ottonie III:

Średniowiecze

Piastowska gra o tron. Jak Chrobry zyskał prawo, by zostać królem?

Otton III był dla Polski wybitnie łaskawy. Po zjeździe gnieźnieńskim awans naszego państwa był oczywisty. Tylko czy Chrobry został…

5 kwietnia 2024 | Autorzy: Herbert Gnaś

Średniowiecze

Czy to ten prezent sprawił, że panowanie Bolesława Chrobrego było pełne…

Miała dawać moc pokonywania wrogów. Z pewnością podniosła polityczną rangę Chrobrego. Ale ile właściwie było włóczni św. Maurycego?

28 marca 2024 | Autorzy: Herbert Gnaś

Średniowiecze

Epoka gwałtu. Historie tych sponiewieranych księżniczek mówią wszystko o średniowiecznych mężczyznach

Pojedynki o serca pięknych pań, platoniczne uczucia i wiersze o niespełnionej miłości? Takie rzeczy to tylko w bajkach. Tysiąc…

24 października 2016 | Autorzy: Kamil Janicki

Ciekawe materiały o Ottonie III z portalu TwojaHistoria.pl:

Średniowiecze

Czy Bolesław Chrobry został koronowany na króla w 1000 roku?

Nawet uczestnicy zjazdu gnieźnieńskiego nie rozumieli co nastąpiło na ich oczach. Tym bardziej zdezorientowani byli niemieccy nobile. Jeśli oni…

2 października 2017 | Autorzy: Kamil Janicki

Najlepsze książki o Ottonie III:

[book znak=20735 woblink=29558 tracking=”utm_medium=leksykon_otton_III”]

[book znak=91018 woblink=34666 tracking=”utm_medium=leksykon_otton_III”]

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.