Ciekawostki Historyczne

Aleksander Wielki (356-323 p.n.e.)

Aleksander Wielki na obrazie Januariusa Zicka.fot.domena publiczna

Aleksander Wielki na obrazie Januariusa Zicka.

Aleksander Wielki, nazywany Aleksandrem Macedońskim (356-323 p.n.e.) 

Król Macedonii, twórca rozległego bliskowschodniego imperium. W młodości wychowywany przez sławnego filozofa Arystotelesa. Zasiadł na tronie w roku 336 roku p.n.e., po śmierci swojego ojca Filipa II. Hegemon Związku Korynckiego, skupiającego większość państw greckich.

W 334 roku rozpoczął wielką kampanię przeciwko Persji, rządzonej przez Dariusza III. Zwycięzca spod Issos (333 p.n.e.), zdobył Tyr, zajął Gazę i Egipt. W 331 roku zadał Dariuszowi ostateczną klęskę pod Gaugamelą, wcielając do swojego pęczniejącego imperium Mezopotamię, a także obszar dzisiejszego Iranu i Afganistanu. Podjął próbę podboju Indii, w trakcie której o mało sam nie zginął podczas szturmu na jedno z miast.

Pamięta się go ze względu na geniusz wojskowy i zamiłowanie do kultury. Aleksander Wielki był jednak zarazem krwiożerczym i bezwzględnym wodzem, odpowiedzialnym za jedne z największych rzezi starożytnego świata. Taki los spotkał m.in. mieszkańców Tyru, którzy zostali wymordowani lub sprzedani jako niewolnicy. Tysiące mężczyzn przypłaciło życiem stawienie oporu armii Aleksandra w Gazie. Krwawo zostało również stłumione powstanie wzniecone przez braminów na obszarze Sindhu. W coraz większym imperium coraz częściej zdarzały się też bunty, które Aleksander najczęściej tłumił skazując ich prowodyrów oraz uczestników na śmierć.

Aleksander Wielki zmarł w Babilonie w wieku zaledwie 33 lat. Przyczyną jego zgonu była prawdopodobnie malaria, choć jest to temat nieustannych dyskusji, a wielu autorów nadal twierdzi, iż władca padł ofiarą skrytobójczego ataku. Kilka miesięcy później jego żona Roksana urodziła jego syna, późniejszego Aleksandra IV.

Dowiedz się więcej o Aleksandrze Wielkim:

Starożytność

Matka, żony i kochanka, czyli kobiety w życiu Aleksandra Wielkiego

Życie rodzinne i erotyczne Aleksandra Wielkiego obrosło licznymi mitami. Oprócz Hefajstiona i rozmaitych faworytów u jego boku nie brakowało…

5 lutego 2024 | Autorzy: Maria Procner

Starożytność

Jedna z największych zagadek starożytności. Gdzie znajduje się grób Aleksandra Wielkiego?

Podbił dużą część antycznego świata, ale po nim samym nie zachował się żaden fizyczny ślad. Co stało się z…

31 stycznia 2024 | Autorzy: Herbert Gnaś

Starożytność

Aleksander Niewielki. Czy słynny wódz Macedończyków w rzeczywistości był szaleńcem?

Stworzył jedno z największych starożytnych imperiów. Według części historyków Aleksander Wielki był jednak niedojrzały i… chory psychicznie.

6 czerwca 2022 | Autorzy: Marcin Moneta

Ciekawe materiały o Aleksandrze Wielkim z portalu TwojaHistoria.pl:

Starożytność

Naukowcy mają nowe wyjaśnienie przyczyny śmierci Aleksandra Wielkiego – jest jeszcze…

Śmierć w wieku zaledwie 32 lat położyła kres podbojom Aleksandra Wielkiego. Nawet jak na tamte czasy zmarł zaskakująco młodo….

2 lutego 2019 | Autorzy: Maria Procner

Najlepsze książki o Aleksandrze Wielkim: „Dzieje Greków i Rzymian”:

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.