Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Tadeusz Mazowiecki (1927-2013)

Tadeusz Mazowiecki (fot. Artur Klose, lic. CCA SA 2.0 G)

fot.Artur Klose, lic. CCA SA 2.0 G Tadeusz Mazowiecki (fot. Artur Klose, lic. CCA SA 2.0 G)

Tadeusz Mazowiecki (1927-2013) – ostatni premier PRL i pierwszy premier III Rzeczypospolitej, polityk i publicysta. Tadeusz Mazowiecki urodził się w 1927 roku w Płocku. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Został przewodniczącym Akademickiej Spółdzielni Wydawniczej. W latach 1949–1955 działał aktywnie w Stowarzyszeniu „PAX”, zgłaszając wątpliwość w kwestii opowiedzenia się ranizacji za socjalizmem. Był również czynnym działaczem katolickim.

Po odejściu z „Paxu” związał się ze środowiskiem „Tygodnika Powszechnego”. W 1957 roku został jednym z założycieli Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie. W katach 1961–1972 był posłem na sejm (należał do koła poselskiego „Znak”). W latach 1972–1981 piastował stanowisko wiceprezesa KIK-u w Warszawie; nawoływał do demokratyzacji oraz protestował przeciw zmianom w konstytucji PRL i przetrzymywaniu w więzieniach robotników z Radomia i Ursusa. W 1980 roku wspierał strajkujących stoczniowców, w 1981 roku został redaktorem naczelnym „Tygodnika Solidarność”.

Po wprowadzeniu stanu wojennego internowany, wypuszczony jako jeden z ostatnich. Był jednym z najbliższych doradców Lecha Wałęsy. Jako premier, od 1989 roku, wprowadził szereg reform, między innymi poszerzył zakres swobód obywatelskich i wprowadził system wielopartyjny. Rządził do 1991 roku. Później działał jako polityk chadecki. W 1992 roku został specjalnym wysłannikiem ONZ w Bośni i Hercegowinie, skąd raportował o zbrodniach wojennych. Od 2010 roku był doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego. Zmarł w 2013 roku.

 

Dowiedz się więcej o Tadeuszu Mazowieckim:

3 sierpnia 1990 roku religia powróciła do polskich szkół.

Historia najnowsza | 17.05.2021 | Autor:

31 lat temu religia wróciła do polskich szkół. Jej wprowadzenie – obok zakazu aborcji – było kluczowym elementem strategii Episkopatu

3 sierpnia 1990 roku religia powróciła do szkół. Wprowadzono ją w pośpiechu, tylnymi drzwiami. Sposób, w jaki to zrobiono, wywołał jeszcze większą konsternację, niż sam fakt powrotu katechezy do świeckich, publicznych szkół.

Katolicki działacz na komunistycznej uczelni nie miał łatwo (rys. Heraldry, CC BY-SA 3.0).

Zimna wojna | 20.04.2015 | Autor:

Katolik na komunistycznej uczelni. Prawdziwa sztuka przetrwania

Studia często kojarzą się z czasem beztroskim, pełnym zabaw, a od czasu do czasu również nauki. Tymczasem w komunistycznej Polsce studenci walczyli o utrzymanie się na uczelniach. Szczególnie, jeśli byli aktywnymi katolickimi działaczami, jak Tadeusz Mazowiecki.

Kampania wyborcza okazała się dla premiera Mazowieckiego prawdziwym piekłem. Kolaż w wykorzystaniem zdjęcia partii Demokraci.pl.

Zimna wojna | 19.03.2015 | Autor:

Najgorsza kampania wyborcza w historii Polski?

Myślicie że Bronisław Komorowski i Magdalena Ogórek mają kiepską kampanię? 25 lat temu Tadeusz Mazowiecki pokazał, że można mieć rozpoznawalność, kompetencje oraz poparcie mediów, a jednak przegrać sromotnie z człowiekiem znikąd.

Ciekawe materiały o Tadeuszu Mazowieckim z portalu TwojaHistoria.pl:

Książki o Tadeuszu Mazowieckim: