Ciekawostki Historyczne

Tadeusz Mazowiecki (1927-2013)

Tadeusz Mazowiecki (fot. Artur Klose, lic. CCA SA 2.0 G)fot.Artur Klose, lic. CCA SA 2.0 G

(fot. Artur Klose, lic. CCA SA 2.0 G)

Tadeusz Mazowiecki

Ostatni premier PRL i pierwszy premier III Rzeczypospolitej w historii Polski, polityk i publicysta. Tadeusz Mazowiecki urodził się w 1927 roku w Płocku. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Został przewodniczącym Akademickiej Spółdzielni Wydawniczej. W latach 1949–1955 działał aktywnie w Stowarzyszeniu „PAX”, zgłaszając wątpliwość w kwestii opowiedzenia się ranizacji za socjalizmem. Był również czynnym działaczem katolickim.

Po odejściu z „Paxu” związał się ze środowiskiem „Tygodnika Powszechnego”. W 1957 roku został jednym z założycieli Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie. W katach 1961–1972 był posłem na sejm (należał do koła poselskiego „Znak”). W latach 1972–1981 piastował stanowisko wiceprezesa KIK-u w Warszawie; nawoływał do demokratyzacji oraz protestował przeciw zmianom w konstytucji PRL i przetrzymywaniu w więzieniach robotników z Radomia i Ursusa. W 1980 roku wspierał strajkujących stoczniowców, w 1981 roku został redaktorem naczelnym „Tygodnika Solidarność”.

Po wprowadzeniu stanu wojennego internowany, Tadeusza Mazowiecko wypuszczono jako jednego z ostatnich. Był jednym z najbliższych doradców Lecha Wałęsy. Jeden z architektów „okrągłego stołu”. Jako premier, od 1989 roku, wprowadził szereg reform, między innymi poszerzył zakres swobód obywatelskich i wprowadził system wielopartyjny. Gdy obejmował urząd premiera, w wystąpieniu przed Sejmem kontraktowym 24 sierpnia 1989 r. Mazowiecki mówił: „Rząd, który utworzę, nie ponosi odpowiedzialności za hipotekę, którą dziedziczy. Ma ona jednak wpływ na okoliczności, w których przychodzi nam działać. Przeszłość odkreślamy grubą linią. Odpowiadać będziemy jedynie za to, co uczyniliśmy, by wydobyć Polskę z obecnego stanu załamania”.

Rządził do 1991 roku. Później działał jako polityk chadecki. W 1992 roku został specjalnym wysłannikiem ONZ w Bośni i Hercegowinie, skąd raportował o zbrodniach wojennych. Od 2010 roku pełnił funkcję doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego. Zmarł w 2013 roku.

 

Dowiedz się więcej o Tadeuszu Mazowieckim:

Historia najnowsza

Religia od zakrystii. Jak doszło do tego, że lekcje religii wróciły…

3 sierpnia 1990 roku religia powróciła do szkół. Wprowadzono ją w pośpiechu, tylnymi drzwiami. Sposób, w jaki to zrobiono,…

17 maja 2021 | Autorzy: Piotr Janczarek

Zimna wojna

Katolik na komunistycznej uczelni. Prawdziwa sztuka przetrwania

Studia często kojarzą się z czasem beztroskim, pełnym zabaw, a od czasu do czasu również nauki. Tymczasem w komunistycznej…

20 kwietnia 2015 | Autorzy: Filip A. Jakubowski

Zimna wojna

Najgorsza kampania wyborcza w historii Polski?

Myślicie że Bronisław Komorowski i Magdalena Ogórek mają kiepską kampanię? 25 lat temu Tadeusz Mazowiecki pokazał, że można mieć…

19 marca 2015 | Autorzy: Filip A. Jakubowski

Ciekawe materiały o Tadeuszu Mazowieckim z portalu TwojaHistoria.pl:

Sprawy bieżące

Rodzina Mazowieckiego pozywa radną PiS za nazwanie byłego premiera „stalinowcem, komunistą…

Synowie byłego premiera Tadeusza Mazowieckiego pozywają radną Prawa i Sprawiedliwości Annę Jaśkowską. Kobieta w czasie debaty nad nadaniem jednej…

31 lipca 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Zimna wojna

Pierwszy niekomunistyczny rząd w powojennej Polsce tworzyli… bracia Kaczyńscy. Historyk wyjaśnia,…

Czy należy domagać się premiera z obozu „Solidarności”? A jeśli tak, z kim budować koalicję? W lecie 1989 roku…

2 maja 2018 | Autorzy: Antoni Dudek

Zimna wojna

Jakim cudem Stan Tymiński wszedł do drugiej tury? Znawca najnowszych dziejów…

Był człowiekiem znikąd, ale w listopadzie 1990 roku zdobył prawie cztery miliony głosów. Na wiecach witały go rozhisteryzowane tłumy….

10 lutego 2018 | Autorzy: Antoni Dudek

Książki o Tadeuszu Mazowieckim:

[book znak=5259 tracking=”utm_medium=leksykon_Tadeusz_Mazowiecki”]

 

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.