Ciekawostki Historyczne

Stanisław Mikołajczyk (1901-1966)

Stanisław Mikołajczyk (fot. domena publiczna)fot.domena publiczna

Stanisław Mikołajczyk (fot. domena publiczna)

Stanisław Mikołajczyk (1901-1966) – polski polityk, premier rządu RP na uchodźstwie. Urodzony w 1901 roku w Holserhausen syn polskich imigrantów. W Niemczech ukończył cztery klasy szkoły powszechnej. Później, gdy jego rodzina wróciła do Polski, uczęszczał na kurs Szkoły Rolniczej w Swarzędzu. Walczył w powstaniu wielkopolskim i w wojnie polsko-bolszewickiej. W 1922 roku rozpoczął karierę polityczną wstępując do PSL „Piast”. W latach 1931-1935 był posłem na sejm. Współpracował z Witosem, był przeciwny sanacji i wrogo nastawiony do komunizmu. Walczył w kampanii wrześniowej, po czym zdecydował się na emigrację.

W latach 1940-1943 piastował urzędy wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych w rządzie Sikorskiego. Po śmierci generała na Gibraltarze, to jemu powierzono misję sformowania rządu. Próbował się porozumieć z ZSRR w sprawie powojennej wschodniej granicy Polski, jednak władze radzieckie stawiały tak daleko idące żądania, że Mikołajczyk złożył dymisję. W czerwcu 1945 roku powrócił do Polski i zaangażował się w tworzenie Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej. Dwa lata później, ostrzeżony o grożącej mu karze śmierci, zwrócił się do ambasady amerykańskiej. Dyplomaci przeszmuglowali go za granicę. Po ucieczce pozbawiono go obywatelstwa polskiego. Zmarł w 1966 roku w Waszyngtonie. Obywatelstwo przywrócono mu pośmiertnie w roku 1989.

Dowiedz się więcej o Stanisłąwie Mikołajczyku:

Druga wojna światowa

Kto NAPRAWDĘ odpowiada za wybuch Powstania Warszawskiego?

Bohaterstwo uczestników powstania nie ulega wątpliwości. Sama decyzja o zbrojnym zrywie wciąż jednak nie została rozliczona. Czy odpowiedzialnością należy…

10 lipca 2015 | Autorzy: Rafał Kuzak

Ciekawe materiały o Stanisławie Mikołajczyku z portalu TwojaHistoria.pl:

Druga wojna światowa

„Nowy rozbiór Polski”. Wszystko, co trzeba wiedzieć o konferencji jałtańskiej

Na co naprawdę zgodzili się w Jałcie zachodni alianci? Co zyskali dla Polski i czy mogli walczyć o więcej?…

3 marca 2018 | Autorzy: Paweł Machcewicz

Książki o czasach Mikołajczyka:

[book znak=,21970 tracking=”utm_medium=leksykon_stanislaw_mikolajczyk”]

 

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.