Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Stanisław Mikołajczyk (1901-1966)

Stanisław Mikołajczyk (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Stanisław Mikołajczyk (fot. domena publiczna)

Stanisław Mikołajczyk (1901-1966) – polski polityk, premier rządu RP na uchodźstwie. Urodzony w 1901 roku w Holserhausen syn polskich imigrantów. W Niemczech ukończył cztery klasy szkoły powszechnej. Później, gdy jego rodzina wróciła do Polski, uczęszczał na kurs Szkoły Rolniczej w Swarzędzu. Walczył w powstaniu wielkopolskim i w wojnie polsko-bolszewickiej. W 1922 roku rozpoczął karierę polityczną wstępując do PSL „Piast”. W latach 1931-1935 był posłem na sejm. Współpracował z Witosem, był przeciwny sanacji i wrogo nastawiony do komunizmu. Walczył w kampanii wrześniowej, po czym zdecydował się na emigrację.

W latach 1940-1943 piastował urzędy wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych w rządzie Sikorskiego. Po śmierci generała na Gibraltarze, to jemu powierzono misję sformowania rządu. Próbował się porozumieć z ZSRR w sprawie powojennej wschodniej granicy Polski, jednak władze radzieckie stawiały tak daleko idące żądania, że Mikołajczyk złożył dymisję. W czerwcu 1945 roku powrócił do Polski i zaangażował się w tworzenie Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej. Dwa lata później, ostrzeżony o grożącej mu karze śmierci, zwrócił się do ambasady amerykańskiej. Dyplomaci przeszmuglowali go za granicę. Po ucieczce pozbawiono go obywatelstwa polskiego. Zmarł w 1966 roku w Waszyngtonie. Obywatelstwo przywrócono mu pośmiertnie w roku 1989.

Dowiedz się więcej o Stanisłąwie Mikołajczyku:

Czy to Stanisław Mikołajczyk odpowiada bezpośrednio za wybuch Powstania Warszawskiego, które kosztowało życie ponad 200 tys. ludzi? (źródło: domena publiczna; koloryzacja RK).

Druga wojna światowa | 10.07.2015 | Autor:

Kto NAPRAWDĘ odpowiada za wybuch Powstania Warszawskiego?

Bohaterstwo uczestników powstania nie ulega wątpliwości. Sama decyzja o zbrojnym zrywie wciąż jednak nie została rozliczona. Czy odpowiedzialnością należy nadal obarczać generała Tadeusza „Bora” Komorowskiego? A może jednak o rozpoczęciu walk zdecydowały intrygi zupełnie innego człowieka – i…

Ciekawe materiały o Stanisławie Mikołajczyku z portalu TwojaHistoria.pl:

Książki o czasach Mikołajczyka: