Ciekawostki Historyczne

Nikola Tesla (1856-1943)

Tesla od 1884 roku działał w USA.fot.Napoleon Sarony/domena publiczna

Tesla od 1884 roku działał w USA.

Nikola Tesla

Inżynier i wynalazca serbskiego pochodzenia. Urodził się 9 lub 10 lipca 1856 roku we wsi Smiljan na terenie obecnej Chorwacji. Studiował fizykę i matematykę na politechnice w Grazu oraz filozofię na praskim uniwersytecie. W 1881 roku rozpoczął pracę w urzędzie telefonicznym w Budapeszcie. W roku następnym przeniósł się do Paryża, gdzie został zatrudniony w Continental Edison Company. Już od czasu studiów pracował nad sposobami wykorzystania prądu przemiennego: swój pierwszy motor indukcyjny zbudował w 1883 roku. Zniechęcony brakiem zainteresowania swoim wynalazkiem, w 1884 roku przeniósł się do USA. W 1891 roku zdobył amerykańskie obywatelstwo.

Po przybyciu do Nowego Świata pracował w Nowym Jorku dla Thomasa Edisona, ale już w 1887 roku uniezależnił się i zaczął działać na własny rachunek. Konkurencja między naukowcami przybrała na siłę, gdy Tesla zdobył fundusze na rozwijanie swoich wynalazków: w 1888 roku sprzedał patenty do systemu prądnic, transformatorów i silników opartych na prądzie przemiennym. Wkrótce wygrały one z promowanymi przez firmę Edisona napędami zasilanymi prądem stałym. Po tym, jak Westinghouse wykorzystał system Tesli do oświetlenia Kolumbijskiej Wystawy Światowej w Chicago w 1893 roku, otrzymał kontrakt na budowę pierwszych urządzeń przy wodospadzie Niagara.

W kolejnych latach wynalazca, który dał się poznać jako wyjątkowy ekscentryk, rozwijał szereg projektów. W międzyczasie popularyzował też swoje wynalazki w trakcie wykładów w Ameryce i Europie (1891-1893).Pracował między innymi nad łodzią, sterowaną za pomocą pilota. Już w 1893 roku przepowiedział nadejście bezprzewodowej komunikacji – opracował szereg urządzeń, które miały na celu bezprzewodowe przesyłanie prądu. Proponował także wybudowanie „bezprzewodowej fabryki”, zdolnej do przekazywania na odległość nie tylko wiadomości, ale i raportów dotyczących bieżących wydarzeń i pogody. Eksperymentował także z przesyłem dźwięku, w tej kwestii ubiegł go jednak Giulielmo Marconi, który tuż przed nim opatentował radio.

O niezwykłej kreatywności Tesli świadczy fakt, że między 1886 i 1928 rokiem przyznano mu w Ameryce aż 112 patentów. Otrzymał stopnie od uniwersytetów Yale i Columbia, a w 1917 roku American Institute of Electrical Engineers nagrodził go medalem Edisona. Wiele jego pomysłów z braku funduszy pozostało jedynie na papierze. Niektóre – jak choćby śmiercionośny promień, zdolny do zniszczenia 10 tysięcy samolotów w promieniu 400 kilometrów – były jedynie destrukcyjnymi wizjami. Jego wkład w rozwój nauki doceniono, nazywając jego nazwiskiem jednostkę indukcji magnetycznej. Zmarł 7 stycznia 1943 roku w Nowym Jorku.

Dowiedz się więcej o Nikoli Tesli:

XIX wiek

Sześć największych odkryć i wynalazków Nikoli Tesli. Czy znałeś je wszystkie?

Żył na przełomie XIX i XX wieku, gdy rodziła się nowoczesność. Uosabiał postęp, a wiele z jego genialnych pomysłów…

17 października 2017 | Autorzy: Marek Więcek

Ciekawe materiały na temat Nikoli Tesli z portalu TwojaHistoria.pl:

XIX wiek

Czy Nikola Tesla jest przereklamowany? Mity i kłamstwa o słynnym wynalazcy

Trudno byłoby znaleźć drugiego wynalazcę, którego życiorys obrósł tak wieloma mitami i został tak bardzo przeinaczony, jak ma to miejsce…

22 października 2017 | Autorzy: Marek Więcek

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.