Karol X Gustaw (1622-1660) – król Szwecji, w 1655 roku najechał Polskę. Urodził się na zamku w Nyköping w 1622 roku jako syn Katarzyny Wazówny i Jana Kazimierza Wittelsbacha. Wraz z rodzeństwem dorastał na szwedzkim dworze, gdzie panował przyrodni brat jego matki, a po nim jego córka Krystyna, która – gdy wstępowała na tron – złożyła obietnicę, że poślubi swego kuzyna.
W końcowej fazie wojny trzydziestoletniej (1618–1648), Karol Gustaw był wodzem armii szwedzkiej. W 1649 roku przy poparciu Krystyny i szwedzkiej szlachty, a wbrew magnaterii został ogłoszony następcą tronu Szwecji. W 1654 roku, gdy królowa abdykowała, wstąpił na tron. Prowadził politykę, która zmierzała do przejęcia przez Szwecję kontroli nad Bałtykiem.
Część polskiej szlachty uważała, że Karol Gustaw będzie lepszym królem, niż jego mało popularny kuzyn Jan Kazimierz i zaproponowała mu koronę. Było to pretekstem do rozpoczęcia drugiej wojny północnej, której polski epizod nazywany jest potopem szwedzkim. Gdy Karol Gustaw najechał Polskę, układ sił uległ zachwianiu i państwa ościenne, obawiające się wzrostu potęgi Szwecji, utworzyły przeciw niej silną koalicję.
Szwedzki król planował najpierw podbój i rozbiór Polski, a później chciał to samo zrobić z Danią. Zamierzeń nie udało mu się jednak zrealizować. Polskę zdołał jedynie doszczętnie ograbić. Gdy przebywał w 1660 roku w Göteborgu, dostał nocą udaru i zmarł.
Dowiedz się więcej o Karolu X Gustawie:
Ciekawe materiały o Karolu X Gustawie z portalu TwojaHistoria.pl:
Książki o czasach potopu:
[book znak=111440 tracking=”utm_medium=leksykon_Karol_Gustaw”]