Ciekawostki Historyczne

Franciszek Ferdynand Habsburg (1863-1914)

Franciszek Ferdynand Habsburg (fot. domena publiczna)fot.domena publiczna

Franciszek Ferdynand Habsburg (fot. domena publiczna)

Franciszek Ferdynand Habsburg (1863-1914) – austriacki arcyksiążę zastrzelony w Sarajewie przez zamachowca. Franciszek Ferdynand urodził się w 1863 roku w Grazu.

Był bratankiem cesarza Franciszka Józefa, a po śmierci jego syna, arcyksięcia Rudolfa, oraz własnego ojca, w 1896 roku został następcą tronu Austro-Węgier. Otrzymał wszechstronne wykształcenie. Wcześnie wstąpił do armii, w której bardzo szybko awansował. Dążył do przekształcenia Austrii w państwo trójczłonowe, połączone ze Słowianami Południowymi.

W 1894 roku poznał swoją przyszłą żonę, hrabiankę Zofię von Chotek. Na ślub nie zgadzał się jednak cesarz. Udzielił pozwolenia wyłącznie na małżeństwo morganatyczne, pod warunkiem, że Franciszek Ferdynand nie zrezygnuje z tronu i obieca, że gdy zostanie cesarzem, nie podniesie pozycji swojej morganatycznej żony i potomków. Ślub odbył się w 1900 roku, a para doczekała się czwórki dzieci (jedno z nich zmarło zaraz po porodzie).

Franciszek Ferdynand był zdecydowanym przeciwnikiem wojny, tymczasem to jego śmierć stała się bezpośrednią przyczyną wybuchu światowego konfliktu. Arcyksiążę i jego żona zginęli od kuli zamachowca w Sarajewie w 1914 roku.

Dowiedz się więcej o Franciszku Ferdynandzie Habsburgu:

XIX wiek

Najbardziej żałosny pogrzeb XX wieku

Awantura w pociągu i próba zagłodzenia austriackiego arcyksięcia. Syn władcy Czarnogóry w towarzystwie kochanki. A do tego niemiecki cesarz…

6 lipca 2015 | Autorzy: Agnieszka Wolnicka

XIX wiek

5 zaskakujących faktów o zamachu, który wywołał I wojnę światową

Minęło od niego ponad sto lat, ale zamach w Sarajewie wciąż skrywa wiele tajemnic. Przedstawiamy 5 faktów, które na…

28 czerwca 2014 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

XIX wiek

AAA księżniczkę poślubię. Jak wyswatać następcę tronu?

Nieoficjalne motto monarchii habsburskiej głosiło „Niech inni prowadzą wojny. Ty, szczęśliwa Austrio, zawieraj małżeństwa”. Przez wieki członkowie dynastii sztywno…

22 kwietnia 2014 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Książka o imperium Habsburgów:

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.