Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Franciszek Ferdynand Habsburg (1863-1914)

Franciszek Ferdynand Habsburg (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Franciszek Ferdynand Habsburg (fot. domena publiczna)

Franciszek Ferdynand Habsburg (1863-1914) – austriacki arcyksiążę zastrzelony w Sarajewie przez zamachowca. Franciszek Ferdynand urodził się w 1863 roku w Grazu.

Był bratankiem cesarza Franciszka Józefa, a po śmierci jego syna, arcyksięcia Rudolfa, oraz własnego ojca, w 1896 roku został następcą tronu Austro-Węgier. Otrzymał wszechstronne wykształcenie. Wcześnie wstąpił do armii, w której bardzo szybko awansował. Dążył do przekształcenia Austrii w państwo trójczłonowe, połączone ze Słowianami Południowymi.

W 1894 roku poznał swoją przyszłą żonę, hrabiankę Zofię von Chotek. Na ślub nie zgadzał się jednak cesarz. Udzielił pozwolenia wyłącznie na małżeństwo morganatyczne, pod warunkiem, że Franciszek Ferdynand nie zrezygnuje z tronu i obieca, że gdy zostanie cesarzem, nie podniesie pozycji swojej morganatycznej żony i potomków. Ślub odbył się w 1900 roku, a para doczekała się czwórki dzieci (jedno z nich zmarło zaraz po porodzie).

Franciszek Ferdynand był zdecydowanym przeciwnikiem wojny, tymczasem to jego śmierć stała się bezpośrednią przyczyną wybuchu światowego konfliktu. Arcyksiążę i jego żona zginęli od kuli zamachowca w Sarajewie w 1914 roku.

Dowiedz się więcej o Franciszku Ferdynandzie Habsburgu:

Żegnany monarcha Edward VII jeszcze za życia

XIX wiek | 06.07.2015 | Autor:

Najbardziej żałosny pogrzeb XX wieku

Awantura w pociągu i próba zagłodzenia austriackiego arcyksięcia. Syn władcy Czarnogóry w towarzystwie kochanki. A do tego niemiecki cesarz ustępujący miejsca… psu. Najbardziej okazały pogrzeb XX wieku szybko przerodził się w pasmo kompromitacji.

Zamach w Sarajewie na rysunku Achille Beltrame.

XIX wiek | 28.06.2014 | Autor:

5 zaskakujących faktów o zamachu, który wywołał I wojnę światową

Minęło od niego ponad sto lat, ale zamach w Sarajewie wciąż skrywa wiele tajemnic. Przedstawiamy 5 faktów, które na pewno was zaskoczą. I to wcale nie żadne teorie spiskowe!

franciszek ferdynand 3

XIX wiek | 22.04.2014 | Autor:

AAA księżniczkę poślubię. Jak wyswatać następcę tronu?

Nieoficjalne motto monarchii habsburskiej głosiło „Niech inni prowadzą wojny. Ty, szczęśliwa Austrio, zawieraj małżeństwa”. Przez wieki członkowie dynastii sztywno trzymali się tej zasady. Aż nagle pojawił się Franciszek Ferdynand i wszystko zepsuł. Zamiast najlepszej możliwej partii postanowił poślubić…

Franz Ferdinand

XIX wiek | 03.04.2014 | Autor:

Jak wychować arcyksięcia? Odkrywamy tajniki habsburskiej edukacji

Jesteś małym Habsburgiem? Tak? No to masz pecha. Zapomnij o beztroskim dzieciństwie. Jak tylko wypowiesz pierwsze słowa, zacznie się bezwzględna tresura. Nauczyciel ocenzuruje Twoje podręczniki, nadworny teolog zadba o Twój kręgosłup moralny, a nudni wykładowcy zatrują Ci młodość…

Książka o imperium Habsburgów: