Ciekawostki Historyczne

Pierwszy zabieg usunięcia zęba pod narkozą

Dowiedz się więcej...

Morton, absolwent Baltimore College of Dental Surgery, już od czterech lat prowadził własną praktykę dentystyczną. Od początku zainteresowany był anestezjologią. W 1844 roku rozpoczął studia na Harvard Medical School, gdzie dzięki wykładom prowadzonym przez Charlesa Jacksona zapoznał się ze znieczulającymi właściwościami eteru.

Zabieg wykonany 30 września skończył się sukcesem. Wybudzony z narkozy pacjent przy świadkach stwierdził, że nie czuł bólu. Wydarzenie było głośno komentowane w prasie i wzbudziło również zainteresowanie świata nauki. W efekcie 16 października Morton zademonstrował swoją metodę w Massachusetts General Hospital. Tym razem pacjent po zaaplikowaniu eteru został poddany operacji usunięcia guza z karku.

Morton próbował następnie opatentować swój wynalazek, ukrywając nawet, jakiej substancji rzeczywiście używa. Szybko jednak odkryto, że chodzi o eter. Próby ograniczenia użycia metody uśmierzania bólu pacjentów wywołały w środowisku lekarskim oburzenie, a patent – choć zarejestrowany – nigdy nie był egzekwowany. Wkrótce eter jako substancja znieczulająca wszedł do powszechnego użytku.

Czytaj także: Od beztroskiej zabawy do bezbolesnego wyrywania zębów. Historia znieczulenia

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.