Ciekawostki Historyczne

Medal Księcia Wellingtona za najlepszą książkę o historii militarnej w języku angielskim w roku 2022

Krew i zgliszcza to oryginalne i prowokujące do myślenia arcydzieło jednego z najsłynniejszych historyków drugiej wojny światowej. Zmusza nas do spojrzenia na ten konflikt w zupełnie nowy sposób. Autor przekonuje, że była to „wielka wojna imperiów” – brutalne zwieńczenie trwającej prawie sto lat globalnej ekspansji imperialnej, której kulminację stanowiły ambicje Włoch, Niemiec i Japonii w latach 30. i 40. XX wieku. Ambicje te doprowadziły do wybuchu największej i najkosztowniejszej w dziejach wojny, wskutek której po 1945 roku ostatecznie upadły wszystkie imperia terytorialne.

Overy analizuje, jak w konflikcie zbrojnym o tak ogromnej skali walczono, zaopatrywano wojska, finansowano wysiłek wojenny, wspierano go za pomocą masowej mobilizacji ludności i uzasadniano moralnie. Przede wszystkim jednak ukazuje ogromne koszty, jakie ponosiły walczące państwa, oraz nadzwyczajny poziom zbrodni i okrucieństw popełnianych w ramach owych projektów imperialnych. Ta wojna na śmierć i życie, toczona o przyszłość ładu światowego, była równie mordercza dla cywilów, jak i dla wojskowych.

„Richard Overy stworzył jedną z najwspanialszych historii II wojny światowej i wydarzeń, które do niej prowadziły”.

– Simon Heffer – „Daily Telegraph Books of the Year 2021”

 

„Znamienita nowa historia, wybitna w zakresie, głębi, naukowym poziomie i zaprezentowanej wizji”.

– Simon Sebag Montefiore – „Aspects of History”

 

„Mistrzowska synteza ogromnej literatury przedmiotu i źródeł (…) nieustająco odkrywcza”.

– Geoffrey Roberts – „The Irish Times”

 

„Opus magnum Richarda Overy’ego (…) trudno przecenić błyskotliwość, z jaką argumenty i wiedza wplecione są w wartką narrację”.

– John Darwin – „Times Literary Supplement”

 

„Każdy zainteresowany tym, dlaczego i jak wydarzyły się bezbrzeżne okrucieństwa XX wieku, powinien znaleźć miejsce na swojej półce na Krew i zgliszcza. (…) Historia w najlepszym wydaniu”.

– Josef Joffe – „The New York Times”

Polecamy tom 1.  

Richard Overy (ur. 1947) to jeden z najbardziej znanych brytyjskich historyków. Ukończył Uniwersytet Cambridge, wykładał na macierzystej uczelni, a następnie na Uniwersytecie Londyńskim i – od 2004 roku – Uniwersytecie Exeter. Jest członkiem Akademii Brytyjskiej, Królewskiego Towarzystwa Historycznego i Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk Pięknych. Polski czytelnik zna jego przełomowe prace: 1939. Nad przepaściąKrew na śnieguTrzecia Rzesza. Historia imperiumWojna powietrzna 1939-1945Dyktatorzy. Hitler i StalinGöring. „Żelazny człowiek” oraz Bombowce nad Europą 1939-1945.

Zobacz również

Druga wojna światowa

Jak długo broniła się Francja?

Opuszczona przez sojuszników Polska broniła się do 6 października. Ale Hitler nie zamierzał na tym poprzestać. Niemiecka machina wojenna ruszyła na zachód…

8 grudnia 2024 | Autorzy: Herbert Gnaś

Dwudziestolecie międzywojenne

II wojna włosko-abisyńska

Włoskie ambicje imperialne Mussoliniego zakładały stworzenie imperium w basenie Morza Śródziemnego i w Afryce. Jak dyktator próbował tego dokonać?

4 grudnia 2024 | Autorzy: Richard Overy

XIX wiek

Źródła europejskiego imperializmu

Imperialne ambicje europejskich mocarstw doprowadziły do wybuchu największego i najkosztowniejszego w dziejach wojny. Ich ofiarą padła także Polska. Dlaczego?

30 listopada 2024 | Autorzy: Richard Overy

Dwudziestolecie międzywojenne

Druga wojna chińsko-japońska

Gdyby drugi światowy konflikt miał zacząć się w Azji, to właśnie w tym miejscu. Wojna chińsko-japońska w latach 1937–1945 kosztowała życie milionów ofiar.

27 listopada 2024 | Autorzy: Herbert Gnaś

Historia najnowsza

Krew i zgliszcza

Medal Księcia Wellingtona za najlepszą książkę o historii militarnej w języku angielskim w roku 2022

25 listopada 2024 | Autorzy: Redakcja

Druga wojna światowa

Niemiecka inwazja na Holandię

Wczesnym rankiem 10 maja 1940 roku Niemcy napadły na Francję, Belgię, Luksemburg i Holandię. Po  miesiącach fałszywych alarmów Holendrzy dali się zaskoczyć.

19 czerwca 2024 | Autorzy: Joop van Wijk-Voskuijl

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.