Ciekawostki Historyczne

Poznaj historie zabytkowych dworów i pałaców wystawionych na sprzedaż

Dworki i pałace są rozsiane po całej Polsce. Niektóre to zapomniane pustostany, które czekają aż pomysłowy inwestor da im nowe życie, inne pod czułą opieką właścicieli nadal tętnią życiem i cieszą oko mijających je ludzi.

Na portalu Nieruchomosci-online.pl można znaleźć wiele tego typu budynków wystawionych na sprzedaż. Taka zabudowa ma ogromny potencjał i wyjątkowy charakter, który można wykorzystać na przykład przy prowadzeniu działalności komercyjnej. Ciekawa historia i architektura budynków to niezaprzeczalne atuty, których często brak nowej zabudowie. Przyjrzymy się kilku ofertom sprzedaży dworów i pałaców oraz sprawdźmy, co mogą zaoferować nowemu właścicielowi.

Dwór Dawidy

W malowniczej wsi Dawidy w Warmińsko-Mazurskim wystawiono na sprzedaż dworek, który zbudowano w latach 1730-1731 w stylu baroku holenderskiego. Projektantem rezydencji był Johann Caspar Hindersin i owoc jego wysiłków możemy podziwiać do dziś. Pierwotnie dwór pełnił funkcję pałacyku myśliwskiego i był wyposażony w wędzarnię i ogromną kuchnię na parterze budynku. Po wojnie zamieszkiwało tu kilka rodzin, a brak remontów i intensywna eksploatacja doprowadziły go niemal do ruiny. Nowe życie zyskał w 1976, kiedy zaczął tu działać pensjonat. W latach 2009-2014 przeszedł gruntowny remont, a  właściciel nadal prowadził tu działalność turystyczną.

fot.Nieruchomosci-online.pl

Dwór Dawidy

Obecnie dworek wystawiony jest na sprzedaż, a jego cena ofertowa to 999 999 złotych. Na powierzchni 600 metrów kwadratowych zaaranżowano 11 pokoi i 8 łazienek. Zabudowa sprzedawana jest wraz z działką o powierzchni 37 800 metrów kwadratowych. Wokół pałacyku znajduje się zabytkowy park, w którym do dziś można podziwiać stare drzewa, niektóre z nich to pomniki przyrody. Nowi właściciele będą mogli cieszyć się między innymi klimatycznym salonem z kominkiem czy łaźnią parową. W czasie remontu dworek podzielono na część prywatną i apartamenty dla gości. Dzięki temu jest gotowy do prowadzenia działalności hotelowej.

Willa Ornontowice

Pałac w Ornontowicach powstał pod koniec XIX wieku i do dziś otacza go zabytkowy park. Eklektyczna budowla to owoc pracy berlińskiego architekta Hugona Hartunga. Willa jest murowana i stworzona na planie prostokąta. Posiada też wybudowaną nieco później wieżę i wielostropowy dach. Obecny kształt rezydencji zawdzięczamy Klausowi Hegenscheidtowi, który w 1923 roku odziedziczył ją po ojcu. Przez lata budynek pełnił wiele funkcji. Pierwotnie rezydencja dużej rodziny po wojnie stała się siedzibą gimnazjum dla chłopców. Następnie mieściło się tu kolejno liceum i technikum. Szkołę zawodową zamknięto w 1998 roku. Od tego czasu willa pozostaje w rękach prywatnych, a od 2005 budynek stoi pusty.

Aktualnie rezydencja w Ornontowicach szuka nowego właściciela. W ofercie sprzedaży znalazł się dworek o powierzchni 1 800 metrów kwadratowych wraz z działką obejmującą 75 500 metrów kwadratowych. W budynku znajduje się 15 pokoi i 3 łazienki, których stan sprzedający określa jako dobry. W skład kompleksu parkowo-pałacowego wchodzi kilkanaście budynków, a część z nich została niedawno wyremontowana. Zarówno główna rezydencja, jak i budynki gospodarcze idealnie nadają się do wykorzystania komercyjnego na przykład jako pensjonat. Na działce możemy znaleźć nie tylko wiele starych drzew, ale również malowniczy staw. Cena ofertowa posiadłości to 6 200 000 złotych. Ogłoszenie można zobaczyć tutaj.

Pałac Zatory

Zespół pałacowy Zatory położony na Mazowszu powstawał w trzech etapach. Pierwotnie był parterowym dworem, do którego z czasem dobudowano piętrowe pawilony. Rezydencja wielokrotnie zmieniała właścicieli, gdy w 1925 przeszła w ręce Piotra Bagniewskiego, przeprowadzono w niej gruntowny remont. Przy pałacu powstało wtedy wzorcowe gospodarstwo rolne. Po wojnie zorganizowano tu PGR, jednak złe zarządzanie doprowadziło kompleks do ruiny. Następnie pałac wraz z przyległymi budynkami stał się własnością Stowarzyszenia Elektryków Polskich, które podjęło się jego remontu. Prace zostały wstrzymane w 1992 z powodu problemów finansowych.

Obecnie kompleks pałacowy wystawiony został na sprzedaż wraz z działką i należącymi do niego budynkami. Powierzchnia użytkowa zabudowy to 32 147 metrów kwadratowych. Sam dworek obejmuje 2 147 metrów kwadratowych. Na posesji wybudowano też spichlerz i chlewnie oraz nowy kompleks hotelowy w stanie deweloperskim. Wszystko to można kupić za 79 000 000 złotych wraz z malowniczą działką. Znajdziemy na niej staw zasilany pobliską rzeką i aż 11 starych drzew uznanych za pomniki przyrody. Rezydencję otaczają pozostałości dawnego parku krajobrazowego. Ze względu na charakter zabudowy jej oraz lokalizację tylko 40 kilometrów od Warszawy miejsce to idealnie nadaje się na hotel, pensjonat lub dom spokojnej starości. Zobacz szczegóły ogłoszenia sprzedaży pałacu.

Dworek w Kębłowicach

We wsi Kębłowice na Dolnym Śląsku wystawiono na sprzedaż pałacyk, który wybudował w 1867 Leopold Jesdinsky. Zabudowa wyróżnia się oryginalną architekturą z dwiema dwupiętrowymi wieżyczkami w stylu neobarokowym. Ostatnim właścicielem majątku przed 1945 był jego syn Wilhelm. W tamtym czasie wieś słynęła z hodowli owiec i koni. W czasie wojny w rezydencji mieściła się siedziba gestapo, po wkroczeniu na te tereny Armii Czerwonej dworek najpierw zajęto, a potem splądrowano i jego wyposażenie wywieziono na wschód. W 1949 wojsko przekazało kompleks pałacowy Państwowemu Gospodarstwu Rolnemu. PGR istniał tu w latach 1950-1990. Po jego zamknięciu zabudowę przejęła Agencja Nieruchomości Rolnych, która oddała go w ręce prywatnego dzierżawcy. Od tej pory trwa sukcesywny remont pałacu prowadzony w porozumieniu z konserwatorem zabytków.

Obecnie dworek jest wystawiony na sprzedaż, a jego cena ofertowa to 12 000 000 złotych. Główny budynek obejmuje 1 500 metrów kwadratowych i wciąż wymaga prac remontowych. Rezydencja sprzedawana jest wraz z działką o powierzchni 35 574 metrów kwadratowych. Zabytek jest częścią zespołu pałacowego, w skład którego wchodzą jeszcze park i zabudowania gospodarcze w tym trzy stajnie. Kompleks pałacowy jest położony tylko 3 kilometry od Wrocławia. Dzięki temu ma duży potencjał jako obiekt turystyczny, centrum konferencyjne czy zaciszny dom dla seniorów.

Pałac w Klenicy

Budynek Pałacowy otoczony parkiem krajobrazowym stanowi obecnie główny element zespołu parkowo-folwarcznego w Klenicy. Pałac powstawał w latach 1883-1884, a jego budowę zainicjował ówczesny zarządca majątku Antonii Radziwiłł. Równocześnie z pałacem wzniesiono nieduży budynek gospodarczy. W kolejnych latach rezydencję rozbudowywano, a główny budynek pełnił funkcję pałacu letniego. Pierwotnie dwukondygnacyjny pałacyk składał się z głównej części apartamentowej i zachodniego skrzydła, gdzie mieściły się mieszkania dla służby. Na piętrze zaaranżowano przestronną salę myśliwską. Majątek wielokrotnie zmieniał właścicieli, a po 1945 przejął go Skarb Państwa. Od 1946 do 1958 mieścił się tam PGR, następnie pałac był siedzibą Lubuskiego Uniwersytetu Ludowego. Kompleks pełnił funkcje edukacyjne i wychowawcze aż do 2006 roku.

Obecnie malowniczo położony kompleks pałacowy wystawiono na sprzedaż. Główny budynek ma 1 900 metrów kwadratowych, ale by w nim wygodnie zamieszkać, niezbędne jest dalszy remont. Prace remontowe przeprowadzane w nim po wojnie sprawiły, że został podzielony na kilka obszernych sal, które obecnie można wykorzystać, organizując tu sale konferencyjne. Dużym atutem zabudowy jest jej lokalizacja. Pałac znajduje się tylko kilkaset metrów od brzegu Odry. Na ogrodzonej posesji znajduje się też wiele starych drzew w parku o powierzchni 2,5 hektara. Aktualna cena ofertowa to 4 450 000 złotych.

 

Zdjęcie otwierające: Hons084 / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maciek

Dwór Dawidy kosztuje milion EURO, a nie złotych!
Gdyby to była cena w złotówkach, to nikt by nie pisał artykułów, tylko leciał po pożyczkę.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.