Ciekawostki Historyczne

Inwazja Napoleona na Rosję była gigantycznym wyzwaniem... logistycznym. Jak największa w historii wojen europejskich armia szykowała się do tej wyprawy?

Chociaż armia francuska posiada sprawną służbę zaopatrzeniową, to składa się ona tylko z 3500 ludzi i 891 wozów, a to z pewnością nie wystarczy, by utrzymać siły inwazyjne liczące co najmniej jedną trzecią miliona ludzi. Bo taka ilość wchodzi w rachubę. Jednego dnia, wziąwszy na stronę swojego ministra wojny Clarke’a na tarasach St-Cloud, Napoleon zwierzył mu się: „Planuję wielką wyprawę. Ludzi znajdę dosyć łatwo. Cała trudność tkwi w przygotowaniu transportu”.

20 milionów racji chleba i ryżu

Trzeba zgromadzić ogromne ilości ryżu, mąki i sucharów i zapłacić za nie. No, złota na to starczy z pewnością! Miliony w złocie wydarte Prusom jako odszkodowanie za atak na niego w 1806, oraz Austrii – za lata 1805 i 1810, leżą w piwnicach Tuileries, do których klucze mają tylko sam Napoleon i jego niesamowicie ciężko pracujący i ogromnie zdolny Generalny Intendent Piotr Daru.

Do marca 1812 ma on nadzieję zgromadzić 270 000 kwintali pszenicy, 12 000 kwintali ryżu, 2 000 000 buszli owsa, równowartość 20 milionów racji chleba i ryżu – ilość wystarczającą dla 400 000 ludzi i 50 000 koni na 50 dni. A ponieważ armie muszą również pić, a spirytus jest także potrzebny do przeprowadzania amputacji, już 29 grudnia Cesarz rozkazał Ministrowi Administracji Wojennej zakupić w Bordeaux „28 milionów butelek wina, 2 miliony butelek alkoholu”, czyli racje wina na 200 dni i alkoholu na 130 dla 300 000 ludzi.

Pozostaje do rozwiązania kwestia transportu. Czy w takim terenie 1500 istniejących wozów batalionowych o wielkich kołach, każdy ciągnięty przez osiem koni i zdolny wieźć 10 000 racji, wystarczy, aby wyżywić armię przez 25 dni, czyli czas potrzebny na szybką kampanię? Chociaż naprawdę są one zbyt ciężkie, z początku Napoleon zakładał, że wystarczą. Ale następnego dnia przemyślał sprawę jeszcze raz.

Zobacz również:

Potrzeba jest matką wynalazku

Jeśli taki wóz jest „naładowany sucharami, to muszą one być w beczkach, inaczej się kruszą, a ludzie narzekają. Nie nadaje się on też do przewozu zboża, mąki, owsa, bali siana, ani beczek wina czy wódki. Każdy więc batalion powinien zatrzymać sobie wóz na swoje normalne potrzeby. Pozostałe muszą zostać zastąpione dobrymi wozami taborowymi o dużych kołach, każdy ciągnięty przez osiem koni i powożony przez czterech ludzi, lub, jeśli będzie taka potrzeba, przez trzech, najlepiej cudzoziemców”.

Wyprawa na Moskwę była gigantycznym przedsięwzięciem logistycznym – Wielką Armię trzeba było wykarmić.fot.Wasilij Wierieszczagin/domena publiczna

Wyprawa na Moskwę była gigantycznym przedsięwzięciem logistycznym – Wielką Armię trzeba było wykarmić.

4 lipca 1811, pisząc do szefa swojego korpusu zaopatrzenia, Napoleon doszedł do wniosku, że trzeba także wynaleźć całkowicie nowy, dużo lżejszy rodzaj wozu, „normalnie przeznaczony do przewożenia 4 000 racji, lub w razie potrzeby 6 000, i powożony przez dwóch ludzi, a ciągnięty przez cztery konie”. Ponieważ nie można liczyć, że nawet te poradzą sobie z naprawdę paskudnym terenem, trzeba skonstruować jeszcze lżejszy rodzaj wozu, ciągnięty przez tylko jednego konia, przyzwyczajonego do chodzenia gęsiego, „tak żeby na kilka wozów wystarczał tylko jeden człowiek”. Woły także będą użyteczne. Nawet poganiane przez nieprzywykłych do tego rekrutów, mogą przynajmniej żywić się trawą rosnącą przy drodze, zanim same zostaną zjedzone.

Jak długo uda się największej w historii wojen europejskich armii utrzymać się pośród iglastych lasów Litwy? Wystarczająco długo, wyliczył Napoleon, aby uzyskać przewagę i unicestwić wroga.

Źródło:

Tekst stanowi fragment książki Paula Brittena Austina „1812. Marsz na Moskwę” tom 1, Oficyna Wydawnicza Finna.

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Anonim

Gdzie się podział ten chleb, ryż oraz wino, jeśli w drodze powrotnej spod Moskwy żołnierze Napoleona zdychali z głodu i chorób ? A może te zapasy były za małe, źle rozlokowane, a sama kampania przeciw Rosji trwała za długo, bo Napoleon w Moskwie czekał nie wiadomo na co i na kogo. Chociaż z drugiej strony to trochę dziwne bo do Moskwy dotarło tylko połowę z tych ludzi z którymi Napoleon wyruszyła na Rosję. Na początku wojny miał Napoleon około 600 000 żołnierzy z czego 130 000 …zdezerterowało, 50 000 przeszło na strona Rosji, 180 000 dostało się do niewoli, natomiast kolejne 200 000 poległo albo umarło. A tylko 40 000 żołnierzy wróciło z Rosji z Napoleonem. Aż nie chce się wierzyć że Napoleon nie miał żywności dla tych marnych 40 000 ludzi ? Sama kampania Napoleona przeciw Rosji rozpoczęła się zwyczajnie za późno bo dopiero 24 czerwca 1812 roku i trwała za długo bo do 14 grudnia 1812 roku, za co winę ponosi sam Napoleon który stał w Moskwie przez cały miesiąc. A wystarczyło zacząć wojnę 24 kwietnia a więc 2 miesiące wcześniej i skończyć ją 2 miesiące wcześniej 14 października 1812 roku. Za to Napoleon pomimo prośby Poniatowskiego żeby polskie oddziały wyruszyły do Księstwa przez Mińsk gdzie znajdowały się największe obok tych w Wilnie magazyny armii Napoleona, odmówił prośbie księcia w efekcie czego magazyny w Miński wpadły w ręce ..Rosjan którzy wykorzystali je w wojnie …przeciw Napoleonowi w roku 1813. Napoleon był mistrzem logistyki bo zgromadził zapasy zamiast dla własnych żołnierzy, dla żołnierzy …cara.

Zobacz również

XIX wiek

Zamarzało nawet powietrze, a droga była usłana ciałami. Haniebny odwrót Wielkiej Armii Napoleona

Głodni, przemarznięci, dręczeni przez dezynterię, na wpół martwi – żołnierze Napoleona wycofujący się spod Moskwy w 1812 roku przeżyli horror. O ile przeżyli.

23 maja 2024 | Autorzy: Paul Britten Austin

XIX wiek

„Tam, gdzie skończył się nasz podbój świata”. Bitwa o Małojarosławiec

24 października 1812 r. wojska Napoleona pokonały Rosjan pod Małojarosławcem. Było to jednak pyrrusowe zwycięstwo, które doprowadziło do zagłady Wielkiej Armii.

17 maja 2024 | Autorzy: Paul Britten Austin

Nowożytność

Gdy wyruszył na podbój Egiptu, był u szczytu. Jak wyglądały przygotowania do słynnej bitwy pod piramidami?

To miała być pierwsza francuska operacja wojskowa na Bliskim Wschodzie od czasu wypraw krzyżowych. Jak Napoleon przygotowywał się do wyprawy do Egiptu?

18 stycznia 2024 | Autorzy: Andrew Roberts

XIX wiek

Sadyzm, tortury i morze przelanej krwi. Wojna na Półwyspie Iberyjskim była „hiszpańskim wrzodem” dla Napoleona

– Ta niefortunna wojna zniszczyła mnie – stwierdził Napoleon o próbie podboju Półwyspu Iberyjskiego. Krwawy konflikt stał się „hiszpańskim wrzodem” Bonapartego.

7 stycznia 2024 | Autorzy: Andrew Roberts

XIX wiek

Była to największa armia inwazyjna w całej dotychczasowej historii! Rosyjska kampania Napoleona w liczbach

Ta kampania miała być inna niż wszystkie. Do inwazji na Rosję Napoleon wysłał nawet 615 tys. ludzi – więcej niż mieszkańców ówczesnego Paryża – i...

22 grudnia 2023 | Autorzy: Andrew Roberts

XIX wiek

Ona – starsza od niego i niewierna, on – chorobliwie ambitny. Ich związek był toksyczny, ale Józefina była największą miłością Napoleona

Józefina de Beauharnais była największą miłością Napoleona Bonapartego. To jej imię miał szeptać na łożu śmierci, choć ich związek był co najmniej za burzliwy.

27 listopada 2023 | Autorzy: Agata Dobosz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.