Ciekawostki Historyczne

Do sieci trafił właśnie zwiastun filmu Marcina Koszałki pt. „Biała odwaga”. To obraz, który porusza przemilczany temat kolaboracji części podhalańskich Górali z nazistami podczas II Wojny Światowej. Burzliwa historia tego regionu pokazana została poprzez losy dwóch braci zakochanych w tej samej dziewczynie, którzy w momencie największej próby stają po przeciwnych stronach barykady.

Miłość, zdrada i poświęcenie w historii dwóch podhalańskich rodów wystawionych na najtrudniejszą próbę podczas niemieckiej okupacji. W niezwykłych kreacjach aktorskich zobaczymy m. in. Filipa Pławiaka, Sandrę Drzymalską, Jakuba Gierszała, Juliana Świeżewskiego, a także Adama Woronowicza i Wiktorię Gorodecką. Reżyserem i autorem zdjęć jest dwukrotnie nominowany do Paszportów Polityki i nagradzany podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Marcin Koszałka.

Biała odwaga – fot. Adam Golec

Koniec lat 30. na Podhalu. Utalentowany taternik, potomek znakomitego góralskiego rodu Jędrek Zawrat lubi życie na krawędzi. Gdy się wspina, wybiera najtrudniejsze drogi, gdy kocha gotów jest poświęcić wszystko. Jego wybranką jest piękna Bronka. Jednak na skutek rodzinnej decyzji ręka dziewczyny zostaje oddana starszemu z braci Zawratów, statecznemu i poważnemu Maćkowi. Dumny Jędrek porzuca rodzinne strony, by szukać zapomnienia wśród krakowskiej bohemy. Na swojej drodze spotyka niemieckiego naukowca i alpinistę Wolframa, który głosi teorię, w myśl której Górale pochodzą od starogermańskiego plemienia Pragotów.

Fot. Adam Golec / materiał prasowy

Gdy wybucha wojna, Niemcy oferują mieszkańcom Podhala współpracę. Maciej Zawrat wspierany przez wiele wybitnych rodów, zdecydowanie odrzuca tę propozycję. Jednak przekonany przez Wolframa Jędrek, mając nadzieję na odzyskanie ukochanej i ocalenie swojej społeczności przed wojenną zagładą, podejmuje współpracę. Jędrek i Maciej uwikłani w historię, zmuszeni do najtrudniejszych wyborów, kochający tę samą kobietę, staną po przeciwnych stronach sporu, który zdecyduje nie tylko o ich osobistych losach, ale o przyszłości całego regionu.

Reżyser tak mówi o swoim filmie:

Przez wieki kolejni władcy próbowali wykorzystać piękno góralskiego folkloru do własnych celów. Polacy widzieli w Góralach idealnych katolickich patriotów. Naziści z kolei, dawno zaginione niemieckie plemię. Górale opierali się jednak każdej ideologicznej kolonizacji. „Biała odwaga” to dowód mojego szacunku do mniejszościowej grupy polskich Górali, którzy od wieków żyją na Podhalu.

 

„Biała odwaga” wyprodukowana została przez Agatę Szymańską i Magdalenę Kamińską z Balapolis w koprodukcji z Monolith Films, Hollman Emea Limited oraz Krakowskim Biurem Festiwalowych.

Monolith Films odpowiedzialny jest także za dystrybucję filmu, który wejdzie na ekrany kin w całej Polsce 8 marca 2024 roku.

Film współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Fot. Adam Golec

Film realizowany w Polsce ze wsparciem finansowym na podstawie ustawy o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej, przyznanym przez Instytut Sztuki Filmowej ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Polecamy artykuł: Goralenvolk – sługusy Hitlera spod samiuśkich Tater

KOMENTARZE (12)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Edek

Górale to najlepsi i najszlachetniejsi Polacy i Katolicy.

  Murcol

  Swego czasu usłyszałem opowieść od pewnej starszej Pani z okolic Jaworek . Babcia opowiadała o czasach okupacji zarówno tej czerwonej jak i tej brunatnej , jednak z największą zgrozą wspominała gdy po wojnie pojawili się juhasi z Zakopanego ze swoimi owcami „Panocku takich dzikich ludzi to jo jeszcze nie widziała”, bili , rabowali , trzymali owce w cerkwiach. Górale dobrzy polacy i katolicy …..

  Michał WLKP

  Przede wszystkim nie są Polakami. Warto spojrzeć gdzie jest najwyższy odsetek przemocy domowej – taka to szlachetność.

Sceptyk

Rudy wygrał,to teraz można dowalić góralom.A plebs niech wie,że nie tylko Rudego dziadek był w Wehrmachcie.

  Czerela

  Tysiące, więc był nakaz mniejszości polskiej np na mazurach

  ********

  No przecież ten film został nakręcony, i dostał kasę …..jak rządził PIS. Ale jesteś nakręcony na rudego…masakra!! Co ci z głową zrobili?. No, ale żyj dalej w swojej bańce że oni… i on to same zło..trochę to przykre że takich ludzi jest więcej. A film pewnie ciekawy…bodajże jest o podobnej tematyce serial FORST…czy jakoś tak. Pozdrowionka

   Antyrydzielec

   Nie widać w tym człowieku Rudym zniemczały obrzydliwcy nic dobrego

   .

   mówisz, że inni żyją w bańce zwalając wszystko na innych, po czym zwalasz wszystko na PiS ;)

  Kaczy

  Przestańcie już pisać głupoty…. górale oczywiście nie wszyscy ale większość współpracowała z Niemcami i to są fakty… więc każde teraz gadanie jacy to górale to patrioci to fikcja….

Wojtek

Górale, Austriacy, Węgrzy, Słowacy popierali Hitlera, bo mieli go za swojaka. Wybił się z Austrio-Węgier na władcę świętego imperium rzymskiego, z numerem III. Był praktykującym katolikiem, miał świetne stosunki z papieżem i Italią. Zaleczył kompleksy wobec protestanckich Prusaków. Te kompleksy były olbrzymie i jeszcze narosły wśród CK. podczas I. Wojny Światowej. Hitler wybił się ponad tych rywali. Napadł na prawosławną w oczach ludów Rosję, która upokorzyła CK wojska i zdobył ziemie, o których CK mogli tylko marzyć. Zdemolował Francuzów, tych zwycięzców spod Austerlitz i podeptał porządek ustanowiony w Wersalu. Hitler uwiódł tych ludzi mrzonkami o wielkości i bogactwie, pyszni ludzie dawali się uwieść, nie dochodziło do nich, że ten syn diabła planował dla wszystkich ślepe posłuszeństwo Lewiatanowi albo śmierć.

Saikichi Toyoda wśród 5 wartości Toyoty, największego koncernu motoryzacyjnego na świecie zaleca: nie ignoruj spraw duchowych.
Łatwiej rozumie się historię i motywacje, gdy pozna się prywatne wierzenia szefów i ludu.
Swietłana Dżugaszwili mówiła o ojcu, że był opętany. Być może pentagram komunistów nie był przypadkowym symbolem?
Prywatnym bogiem wielu górali są dutki, oficjalna religia to tylko narzędzie zabezpieczające to bóstwo. Hitler też religię traktował instrumentalnie a boga Mamona pozwolił uczcić swoim podanym poprzez grabienie Żydów i wyzysk fizyczny Słowian.

emil

Mniejsza o bzdury na temat Hitlera, Austriaków i Rosję carską. Istotne jest to, że ataki na górali i góralszczyznę idą przede wszystkim ze strony mediów finansowanych przez Niemcy, w tym przede wszystkim przez Wirtualną Polskę. To parszywe medium stale zarzuca góralom pazerność, chciwość i ukochanie „dutków”. Ciekawe, że nigdy taki zarzut nie padł w Wirtualnej Polsce w kierunku właścicieli pensjonatów nadmorskich, gdzie ceny są równie wysokie, a nawet często dużo wyższe. Nigdy nie skrytykowano właścicieli koszmarnych, śmierdzących smażalni ryb. Dlaczego uwzieto się na górali i na góralszczyznę? Ponieważ kultura Podhala jest istotną składową polskiej kultury, ponieważ w Polsce z rozmaitych kultur regionalnych jest najbardziej oryginalną, wyrazistą i najciekawszą. Kultura Podhala odegrała olbrzymia rolę w odrodzeniu i ożywieniu polskiej kultury oraz dążeń narodowych. Niemal wszyscy najwybitniejsi polscy pisarze i poeci przełomu XIX i XX w. byli związani z Podhalem. Podobnie malarze i muzycy, nawet architekci. Podhale pod koniec rozbiorów w okresie letnim pełniło rolę jak gdyby nieformalnej stolicy Polski. Więc wrogowie Polski starają sie za wszelką cenę zniszczy mit Zakopanego i góralszczyzny.

jack

równie dobrze nakręćcie film o rybakach albo o rudych albo o miastowych wszędzie znajdzie się baran myślący tylko o sobie a górale to epizod gdzie znalazło sie kilku dosłownie baranów ja bym chętnie obejrzał jakiś fajny film o kolaboracji francuzów albo ochotnikach ss z Holandii albo o tym żydzie co sprzedał niemcom Anne Frank

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.