Ciekawostki Historyczne
Druga wojna światowa

Na targu niewolników III Rzeszy

Na targu niewolników III Rzeszy, to najnowsza książka dziennikarki i poetki Anny Augustyniak, która ocaliła od zapomnienia losy swojej rodziny z czasów II wojny światowej. To niezwykłe świadectwo przybliża realia z jakimi borykali się Polacy wywiezieni w głąb III Rzeszy.

Janek Śliwiński nie miał nawet sześciu lat, gdy pewnej zimowej nocy Niemcy załomotali kolbami karabinów w drzwi i… wywieźli całą rodzinę w głąb III Rzeszy. To, że przetrwał zawdzięcza hartowi ducha i wielu szczęśliwym okolicznościom. Jego opowieść jest hołdem oddanym tysiącom robotników przymusowych, zarówno dzieciom, jak i dorosłym, którzy cierpieli w trudnych czasach II wojny światowej.

Autorka opierając się na wspomnieniach swojego ojca oraz autentycznych dokumentach, w tym z Obozu na Przemysłowej w Łodzi, Anna Augustyniak odtwarza wstrząsającą rzeczywistość tamtych dni. Autorka, śmiało i bez upiększeń, pokazuje codzienność ludzi sprowadzonych do roli taniej siły roboczej.

Książka Na targu niewolników III Rzeszy jest napisana z odwagą i wnikliwością, ocala od zapomnienia historię rodzinną, a częścią tej rodziny była głuchoniema Bronka Suś, która nie mówiła i nie słyszała, a mimo to na obcej ziemi znalazła w sobie determinację, by zachować życie i godność.

Anna Augustyniak – dziennikarka I filolożka. Realizatorka nagrań dla radia PR 1 i audycji literackich dla PR 2, redaktorka wydania telewizyjnych programów dokumentalnych dla TV, TVP2, TV Puls i Polsatu. Autorka reportaży społecznych emitowanych w Magazynie Ekspresu Reporterów, a także recenzji prasowych i tekstów krytycznych oraz książek biograficznych Hrabia, literat, dandys. Rzecz o Antonim Sobańskim (2009), Irena Tuwim. Nie umarłam z miłości (nominacja do nagrody Złoty Exlibris 2017), jak również prozy Kochałam, kiedy odeszła (nominacja do Nagrody Literackiej Gryfia 2014) i czterech tomów wierszy: Bez ciebie (III nagroda Złoty Środek Poezji 2015 za poetycki debiut książkowy roku), Dzięki Bogu (nominacja do Nagrody Poetyckiej Orfeusz 2018 oraz nominacja do Nagrody Literackiej Warszawy 2018), Między nami zwierzętami (nominacja do Nagrody Poetyckiej Orfeusz 2021), Anna Q. Tłumaczona na hiszpański, serbski, rumuński, ukraiński, angielski, turecki, białoruski, rosyjski, niemiecki, słoweński, hebrajski, azerski, ormiański, arabski i włoski. Stypendystka m.st. Warszawy, MKiDN i ZAiKS-u.

 

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.