Ciekawostki Historyczne

W czasie II wojny światowej coś takiego mogło naprawdę się wydarzyć. Rok 1940. Miejsce akcji: Gdańsk i Gdynia. Okupowane przez hitlerowskie Niemcy. W miastach tych funkcjonuje młody oficer Abwehry Franz Neumann. Odnosi kolejne sukcesy zawodowe, jakkolwiek z naszej polskiej perspektywy to brzmi, awansuje… do czasu. Ponieważ w pewnym momencie jego życia wydarza się coś, co […]

W czasie II wojny światowej coś takiego mogło naprawdę się wydarzyć. Rok 1940. Miejsce akcji: Gdańsk i Gdynia. Okupowane przez hitlerowskie Niemcy. W miastach tych funkcjonuje młody oficer Abwehry Franz Neumann. Odnosi kolejne sukcesy zawodowe, jakkolwiek z naszej polskiej perspektywy to brzmi, awansuje… do czasu. Ponieważ w pewnym momencie jego życia wydarza się coś, co wywróci je do góry nogami. Otóż dowiaduje się czegoś, co jest dla niego szokiem: ma polskie pochodzenie. Jak zachowa się w tej sytuacji?

Taka jest właśnie kanwa nowego serialu pt. „Zatoka szpiegów”, który od 7 stycznia o godzinie 20:20 zagości na antenie TVP 1. Jego pierwszy, prapremierowy odcinek jest już dostępny na platformie TVP VOD. Łącznie obejrzeć będziemy zaś mogli 9 jego odcinków. Reżyserem tego serialu jest Michał Rogalski, autorami scenariusza są Michał Godzic i Wojciech Lepianka. W roli głównej – Franza Neumanna – zobaczymy Bartosza Gelnera. Jego matkę zagrała Anna Radwan. W serialu w roli komandora Kesslera wystąpił z kolei Mariusz Bonaszewski. Wykorzystano w nim konkretne wydarzenia historyczne jak np. wpłynięcie do Gdyni pancernika „Bismarck” czy motyw wykradzenia informacji o misjach niemieckich okrętów podwodnych. Interesującym zaś faktem dotyczącym samego serialu jest to, że wykorzystana w nim kolorystyka jest wzorowana na filmach Stevena Spielberga, w tym m.in. na serii o Indianie Jonesie.

fot.Artur Zawadzki/REPORTER

Pokaz prasowy serialu „Zatoka szpiegow” fot Artur Zawadzki/REPORTER

Główny bohater na pewnym etapie zdecyduje się wesprzeć aliantów i zacznie szpiegować na ich rzecz. Będzie, m.in. przekazywał informacje dotyczące ruchów Kriegsmarine w czasie bitwy o Atlantyk. Sprawy zaczną się jednak komplikować. Grozić mu będzie dekonspiracja, będzie podejrzewany o zdradę i to przez obie strony. A to i tak nie koniec dylematów, przed którymi będzie musiał stanąć. Na jego drodze znajdą się bowiem również kobiety: Polka Anna (w tej roli Maria Świłpa) oraz Niemki Greta (Karolina Kominek) i Ilse (Wiktoria Supryn). Jakie decyzje podejmie Franz Neumann? Przekonamy się w kolejnych odcinkach!

Źródła

  1. A. Grabarczuk, Serial „Zatoka szpiegów”. Historia o młodym oficerze niemieckiego wywiadu, który zostaje alianckim szpiegiem [NASZE WIDEO], https://www.pap.pl/aktualnosci/serial-zatoka-szpiegow-historia-o-mlodym-oficerze-niemieckiego-wywiadu-ktory-zostaje, 05.01.2024.
  2. Serial historyczny „Zatoka szpiegów” od 7 stycznia w TVP1, https://www.tvp.pl/74016380/serial-historyczny-zatoka-szpiegow-juz-wkrotce-w-tvp, 05.01.2024.
  3. Zatoka szpiegów, https://www.filmweb.pl/serial/Zatoka+szpieg%C3%B3w-2023-10038557/descs, dostęp: 05.01.2024.
  4. Zatoka szpiegów, https://vod.tvp.pl/seriale,18/zatoka-szpiegow-odcinki,957405, dostęp: 05.01.2024.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.