Ciekawostki Historyczne

Od 13 lat organizowany jest międzynarodowy konkurs fotograficzny, którego celem dokumentacja światowego dziedzictwa materialnego. O tym wyjątkowym konkursie i jego polskiej edycji pn. Wiki Lubi Zabytki opowiada Kamila Neuman, ekspertka Otwartej Kultury, jurorka konkursu.

Jolanta Drzewakowska: Jakie są różnice między konkursem Wiki Lubi Zabytki a innymi konkursami fotograficznymi?

Kamila Neuman: Po pierwsze różni się skalą, zarówno na poziomie kraju, jak i międzynarodowo. To nie przesada nazwać Wiki Loves Monuments największym na świecie konkursem fotograficznym, dokumentującym dziedzictwo kulturowe. W 2022 roku wszystkie uczestniczące kraje przesłały razem 153 tysiące zdjęć zabytków, w tym kraje takie jak Nigeria, Filipiny, Egipt czy Pakistan. W Polsce zgłoszono prawie 9 tysięcy zdjęć. 

Warto zaznaczyć, że najlepsze zdjęcia z Wiki Lubi Zabytki biorą udział w międzynarodowym konkursie Wiki Loves Monuments, który ocenia najlepsze zdjęcia z krajów, w których konkurs jest organizowany.

To nie przesada nazwać Wiki Loves Monuments największym na świecie konkursem fotograficznym, dokumentującym dziedzictwo kulturowe.

Po drugie celem. Wiki Lubi Zabytki to inicjatywa, której głównym celem jest uwiecznianie naszego dziedzictwa kulturowego, reprezentowanego przez zabytki nieruchome. W ramach regulaminu konkursu precyzyjnie określamy, jakie obiekty mogą znaleźć się na zgłaszanych zdjęciach. A po trzecie wykorzystaniem zdjęć konkursowych. Bo przesłane fotografie mają możliwość ilustrować Wikipedię i służyć Wikipedystom z całego świata, wspierając podnoszenie jakości tej encyklopedii.

Skąd mam wiedzieć, czy dany obiekt jest uznawany za zabytek?

Regulamin precyzyjnie definiuje, co rozumiemy przez termin „zabytek”. Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę, że obejmuje on wyłącznie zabytki nieruchome. Ten regulaminowy rejestr obejmuje imponującą liczbę blisko 80 tysięcy rekordów, co bez wątpienia stanowi ogromny zasób. Warto także zaznaczyć, że poprzednie edycje konkursu pozwoliły nam zauważyć, że niektóre zabytki zostały doskonale uwiecznione na zdjęciach, podczas gdy inne pozostały niedocenione. Istnieje wiele obszarów, które nadal pozostają niezbadane – te puste miejsca są dla nas wyzwaniem. Wierzymy, że w wyniku konkursu, te luki zostaną zapełnione nowymi, wysokiej jakości fotografiami.

To znakomita okazja, aby przyjrzeć się swojemu otoczeniu i uwiecznić zabytki, które dla nas mają wyjątkowe znaczenie. Możemy też skorzystać ze specjalnej, interaktywnej  mapy, po wpisaniu adresu od razu widzimy, czy są w pobliżu jakieś zabytki, które możemy sfotografować.

Czy każdy ma prawo do swobodnego korzystania z fotografii?

To pytanie ma istotne znaczenie, ponieważ zdjęcia zgłaszane do konkursu muszą być udostępnione na licencjach umożliwiających swobodne wykorzystywanie, co jest warunkiem, aby mogły znaleźć się w treści Wikipedii. Jak to działa w praktyce? Warto jednak wyjaśnić, że wolne licencje pozwalają na udostępnianie zdjęć do ponownego użytku, jednak pod określonymi zastrzeżeniami. W przypadku wyboru licencji CC BY (Creative Commons Uznanie Autorstwa), każda osoba, która pragnie legalnie skorzystać z naszej fotografii, musi jasno podać, kto jest jej autorem. Z kolei licencja CC BY-SA (uznanie autorstwa na tych samych warunkach) oznacza, że zgadzamy się na wykorzystanie naszego zdjęcia pod warunkiem, że osoba korzystająca z niego również udostępni je na tej samej, wolnej licencji.

Dla kogo jest ten konkurs?
Chyba można powiedzieć, że dla każdego. Tutaj liczą się zabytki. Bez względu na to, czy fotografujemy je w trakcie podróży, w czasie wakacji, czy jako lokalni patrioci – mamy możliwość zgłosić je do konkursu. Na podstawie wcześniejszych doświadczeń, zauważamy, że w konkursie uczestniczą zarówno Wikipedyści, dla których ilustrowanie haseł w Wikipedii ma szczególne znaczenie, jak i profesjonalni fotografowie, przesyłający fotografie o doskonałej jakości. 

Ciekawym aspektem jest fakt, że każdy uczestnik może przesłać dowolną ilość zdjęć, również takie, które powstały przed ogłoszeniem konkursu. To zachęca do przeszukania naszych twardych dysków w poszukiwaniu zdjęć zabytków, które mogą rozpocząć nowy rozdział swojego istnienia, choćby jako ilustracje do Wikipedii, ale przede wszystkim jako fotografie ukazujące zabytki w ich pięknie.

Ciekawym aspektem jest fakt, że każdy uczestnik może przesłać dowolną ilość zdjęć, również takie, które powstały przed ogłoszeniem konkursu.

No to jeszcze na koniec. Dlaczego nagrody są skromne?

Nie są skromne, ale fundowane przez organizację non-profit (śmiech).  Wiemy, że dla osób uczestniczących nagrody na pewno nie są jedyną motywacją. Zdjęcia zabytków to pasja, wyzwanie, świadomość mijającego czasu a niekiedy potrzeba uzupełnienia brakujących zdjęć na Wikipedii. A dla poszukujących nagród mamy dodatkowe kategorie. Z Instytutem Korfantego kontynuujemy Nieoczywiste Śląskie. Bardzo podobały mi się zdjęcia, które wygrały w kategorii „Nieoczywiste Śląskie” w ubiegłym roku. To była bardzo ciekawa odmiana od bardziej dokumentalnych kadrów.

Partnerem konkursu jest Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego

Patronat medialny nad konkursem objęły portale: CiekawostkiHistoryczne.pl, Fotoblogia.pl, NiezleAparaty.pl i PolskieSzlaki.pl

Więcej informacji o konkursie

Strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Wiki_Lubi_Zabytki

Mapa Zabytków TUTAJ

—————————————–

Kontakt dla mediów

Jolanta Drzewakowska, koordynatorka komunikacji

Jolanta.Drzewakowska@wikimedia.pl

Tel. +48 600 053 539

Kamila Neuman

Ekspertka Otwartej Kultury

Jurorka konkursu Wiki Lubi Zabytki 2023

 

Aktywna użytkowniczka i edytorka projektu Wikimedia Commons, entuzjastka wolnych multimediów, na co dzień menadżerka ds. Otwartej Kultury w Stowarzyszeniu Wikimedia Polska. Prawniczka, fotografka, zaangażowana w działania kolektywu fotografek TiT Collective

Koordynatorka konkursu fotografii naukowej Wiki Science Competition 2021 oraz konkursu Wiki Lubi Zabytki 2022. 

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.