Ciekawostki Historyczne

Nie ma nawet co ukrywać, że data ogłoszenia tej decyzji nie została wybrana przypadkowo.

Posiedzenie działającej przy Głównym Geodecie Kraju Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej w tej sprawie miało miejsce już 12 kwietnia 2023 roku, natomiast sama decyzja została ogłoszona wczoraj. Czyli 9 maja, w 78 rocznicę obchodzonego przez Rosję dnia zakończenia II wojny światowej. Nie ukrywano przy tym, że jednym z czynników, które zadecydowały o podjęciu tej decyzji, jest trwająca inwazja Rosji na Ukrainę.

Zdaniem ekspertów w kontekście prowadzonej przez Federację Rosyjską wojny informacyjnej konieczna jest weryfikacja podejścia do nazw, które zostały nam w jakiś sposób narzucone, a które nie są akceptowane przez społeczeństwo.

Królewiec ok. 1652. Autor Merian-Erben

Wspomniana Komisja stwierdziła zatem jednoznacznie, że dla miasta o rosyjskiej nazwie Калининград (Kaliningrad) zalecana jest wyłącznie polska nazwa Królewiec i nie jest zalecane stosowanie w języku polskim nazwy Kaliningrad, dla jednostki administracyjnej, w której znajduje się to miasto i noszącej rosyjską nazwę Калининградская область (Kaliningradskaja obłast) zalecana jest polska nazwa obwód królewiecki i nie jest zalecane stosowanie w języku polskim nazwy obwód kaliningradzki.

Dodano jednocześnie, że obecna rosyjska nazwa tego miasta jest sztucznym chrztem niezwiązanym ani z miastem, ani z regionem, historycznie miasto to znane jest w Polsce właśnie pod nazwą Królewiec. W istocie został on przemianowany na Kaliningrad w 1946 roku na cześć Michaiła Iwanowicza Kalinina, który zmarł miesiąc wcześniej (3 czerwca 1946 roku).

Swoją obecną nazwę miasto otrzymało w lipcu 1946 roku, na cześć zmarłego miesiąc wcześniej Michaiła Kalinina, radzieckiego polityka, tego samego, którego podpis widniał pod decyzją o zamordowaniu polskich oficerów w Katyniu, w 1940 roku

Kim zaś był Kalinin? Formalnie przewodniczącym Prezydium Rady Najwyższej ZSRR. Natomiast Polakom nazwisko to kojarzy się jednoznacznie negatywnie, ponieważ oprócz Józefa Stalina, Klimenta Woroszyłowa, Wiaczesława Mołotowa, i Anastasa Mikojana to właśnie nazwiska jego oraz Łazara Kaganowicza widnieją na decyzji katyńskiej, której skutkiem stało się wymordowanie polskich oficerów. Nazwiska Kalinina i Kaganowicza zostały na niej dopisane, jednakże należy przypuszczać, że wyrazili oni na to swoją zgodę. Natomiast Królewiec, w Polsce, ale nie tylko, odzyskuje swoją historyczną nazwę.

Źródła:

  1. K. Jasiewicz, Mechanizm podejmowania decyzji katyńskiej, „Dzieje Najnowsze”, nr 3/2013.
  2. W. Materski, Zbrodnia katyńska struktura winy [w:] Zbrodnia katyńska. Wina i Oskarżenie, „Zeszyty Katyńskie”, nr 19, Warszawa 2004.
  3. Symboliczna zmiana w symbolicznym dniu. Nie ma już Kaliningradu, wraca Królewiec, https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/to-koniec-kaliningradu-wraca-krolewiec-symboliczna-decyzja/pkes3nl, dostęp: 09.05.2023.
  4. M. Zaborowska, Nie Kaliningrad, a Królewiec. Uchwała weszła w życie,
    https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-nie-kaliningrad-a-krolewiec-uchwala-weszla-w-zycie,nId,6767096#crp_state=1, dostęp: 09.05.2023.

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Anonim

Robienie z igły wideł. Kaliningrad to nazwa wymyślona w ZSRR, a dodatkowo ten obwód został przyłączony do ZSRR w roku 1945 podobnie jak Lwów i Wilno. Ale o ile Wilno było pod okupacją Moskiewska od roku 1795 – 3 rozbiór RON to ani Lwów ani Królewiec nigdy w historii do ZSRR nie należały przed rokiem 1945. Aż dziwne że na zmianie nazwy trzeba było czekać aż ponad 30 lat po upadku komunizmu w Polsce. To pokazuje tylko jakie wpływy posiadali starzy komuniści w rodzaju Kiszczaka i Jaruzelskiego oraz ich pogrobowcy byli członkowie PZPR tacy jak Cimoszewicz, Miller, Michnik, Kuroń itp.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.